Włochy nawołują do otwarcia portów na migrantów

Łódka uchodźców Christa SaysWhat

Źródło: https://www.flickr.com/photos

W niedzielę 2 lipca ministrowie spraw wewnętrznych Francji, Niemiec i Włoch oraz komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa spotkali się w Paryżu. Włochy chcą, by państwa unijne otworzyły porty dla statków ratunkowych z imigrantami i uchodźcami na pokładzie.

 

W Paryżu w sobotę (2 lipca) spotkali się ministrowie spraw wewnętrznych Francji, Niemiec  i Włoch oraz komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos. Ich podstawowym celem było „znalezienie wspólnej, skoordynowanej odpowiedzi na nieprzerwany strumień uchodźców w obszarze Morza Śródziemnego oraz znalezienie lepszego sposobu wsparcia Włochów”, jak twierdzi źródło AFP bliskie prowadzonym rozmowom.

Rozmowy ministrów zostały zorganizowane po włoskim apelu, by pozostałe kraje unijne otworzyły swoje porty dla statków ratunkowych, wyławiających z Morza Śródziemnego uchodźców i imigrantów. Miałoby to odciążyć włoskie porty, do których jak na razie trafia większość tych osób.

Zdaniem członka włoskiej delegacji „rozmowy przebiegły bardzo dobrze, a włoska propozycja jest dyskutowana”. Spotkanie Thomasa de Maizière z Niemiec, Gérarda Collomba z Francji, Marco Minnitiego z Włoch oraz komisarza Awramopulosa było także dla nich dobrym przygotowaniem przed szczytem w sprawie bezpieczeństwa Europy, który odbędzie się w tym tygodniu, 6 i 7 lipca, w Tallinnie.

Włosi na pierwszej linii frontu

Według szacunków Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) z 3 lipca 2017 r. do europejskich brzegów dobiło ponad 92 tys. migrantów, z czego ok. 85 tys. dotarło do Włoch.

„[Statki ratujące migrantów] pływają pod banderami różnych państw. Jeśli jedynymi portami, do których migranci są przewożeni są te włoskie, to coś tutaj nie działa. To jest właśnie sedno problemu” – powiedział Minniti. „Jestem eurofilem, i byłbym dumny z każdego jednego statku, który zamiast do portów włoskich, odtransportowałby migrantów do innego unijnego państwa. Nie rozwiązałoby to problemu, ale byłoby nadzwyczajnym sygnałem wsparcia” – podkreślał włoski minister.

Włochy przestaną przyjmować imigrantów?

Włochy zagroziły, że przestaną przyjmować w swoich portach statki z imigrantami należące do organizacji humanitarnych, które zwykle pływają pod banderami państw Unii np. Niemiec czy Malty – zapowiedział w tym tygodniu stały przedstawiciel Włoch przy UE Maurizio Massari. Włoski rząd ostrzega, że kraj osiągnął już pod tym względem punkt krytyczny, tymczasem pozostałe państwa członkowskie wciąż dalekie są od wypełnienia swoich zobowiązań dotyczących relokacji uchodźców.

Rzym nalega, by unijny program relokacyjny, obecnie ograniczony do migrantów z Erytrei i Syrii, został rozszerzony na przybyszów innych narodowości, zwłaszcza nigeryjskiej. Nigeryjczycy stanowią obecnie aż 10 proc. imigrantów docierających do europejskich wybrzeży Morza Śródziemnego.