Włochy: imigranci wzięli zakładników

Źródło: www.un.org

Imigranci z Afryki Subsaharyjskiej uwięzili personel w budynku urzędu do spraw przyjmowania cudzoziemców w północnych Włoszech. Do zdarzenia doszło w trakcie zamieszek po śmierci 25-letniej kobiety.

Śmierć 25-letniej kobiety z Wybrzeża Kości Słoniowej wywołała protesty przeciwko warunkom panującym w kwaterach migrantów w miejscowości Cona w prowincji Wenecja. Według burmistrza Cony Alberta Panfilii kobieta zmarła z przyczyn naturalnych.

Wydarzenia w Conie

Według wstępnych informacji, protesty wybuchły w związku z rzekomą opieszałością wezwanego do kobiety pogotowia ratunkowego. Według burmistrza, pogotowie przyjechało możliwie najszybciej. Twierdzi on że ta śmierć nie jest bezpośrednio związana z przeludnieniem obozu. Jednocześnie zauważa, że może ona stanowić przyczynek do zmiany sytuacji nad którą nie można już zapanować.

Śmierć kobiety sprowokowała innych imigrantów z obozu przejściowego do buntu. Odcięli oni dopływ prądu do budynku administracji obozu migracyjnego i zablokowali wyjście. Doszło także do podpaleń. Wewnątrz budynku uwięziono 25 osób należących do personelu. Burmistrz Cony twierdzi, że sytuacja została opanowana.

Migranci we Włoszech

W ośrodku, otwartym w 2015 r., początkowo przeznaczonym dla 15 osób, zakwaterowano blisko 1,5 tys., wielu migrantów mieszkało w namiotach. Miejscowość Cona ma zaledwie 190 mieszkańców. Ośrodek w Conie jest jednym z wielu tymczasowych ośrodków przyjmowania imigrantów we Włoszech. Łącznie w tym kraju przebywa ich już ponad 136 tys.

Przez ostatnie trzy lata, do Włoch drogą morską trafiło blisko pół miliona imigrantów. W 2016 r. włoski rząd przeznaczył 4 mld euro na działania związane z kryzysem migracyjnym. Władze lokalne w jednostkach przyjmujących imigrantów otrzymują z budżetu 35 euro na jednego imigranta dziennie. Łącznie na migrantów przebywających w ośrodkach, każdego dnia przeznaczone jest 4,76 miliona euro.

>> Czytaj więcej o fali migracji we Włoszech

Reakcje

Włoski minister spraw wewnętrznych, Marco Minniti w wczoraj wydał zlecenie przeniesienia migrantów z Cony do innych ośrodków, położonych w regionie Emilia-Romania. Pierwsze przeprowadzki zaplanowano na dzień dzisiejszy (4 stycznia).

>>>Czytaj więcej o nastrojach wobec migracji

Przywódca radykalnej Ligi Północnej Matteo Salvini wezwał do „masowego wydalenia” migrantów, przy użyciu okrętów wojskowych. Politycy rządzącej Partii Demokratycznej oskarżyli Salviniego o wykorzystanie incydentu z Cony na rzecz gry politycznej. Lucio Malan, przedstawiciel opozycyjnej Forza Italia wezwał do „stosownego ukarania” imigrantów winnych zniszczeniom w ośrodku. Komentując działania podejmowane przez włoskich strażników granicy morskiej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, Malan apeluje aby „przestać robić za taksówkę po Morzu Śródziemnym.”