Włochy: Dzieci migrantów bez obywatelstwa

Paolo Gentiloni// Źródło: Kancelaria Rządu Włoch

Włoski parlament zawiesił prace nad ustawą o obywatelstwie, na podstawie której otrzymywałyby je dzieci imigrantów przybywających do Włoch. Przerwę w pracach zapowiedział premier Paolo Gentiloni.

 

Włoski rząd postanowił odsunąć w czasie przyjęcie nowego prawa o obywatelstwie, przynajmniej na kilka tygodni. Ustawa pozwalałaby na nadanie włoskiego obywatelstwa dzieciom przybyłych zza Morza Śródziemnego migrantów. Zawieszenie prac zapowiedział wczoraj – 16 lipca – premier Paolo Gentiloni.

„Biorąc pod uwagę napięty kalendarz prac w Senacie oraz różnice zdań w większości rządzącej, obawiam się, że przed przerwą letnią nie będzie okoliczności sprzyjających przyjęciu ustawy o obywatelstwie dla osób urodzonych na terenie Włoch ” – powiedział w niedzielę premier.

Włoscy imigranci

Imigranci oraz regulacje dotyczące ich statusu są elementem stale obecnym we włoskiej polityce, co nie dziwi wobec skali problemu, z jakim przyszło się Włochom zmierzyć.

Według statystyk Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) przez Morze Śródziemne z Afryki przedostało się od początku 2017 r. ponad 110 tys. osób, z czego ponad 93 tys. trafiły do wybrzeży włoskich.

Od 2014 r. rząd włoski musi sobie poradzić z ponad połową miliona imigrantów, którzy docierając na ich terytorium szukają lepszego życia w Europie.

Włochy nawołują do otwarcia portów na migrantów

W niedzielę 2 lipca ministrowie spraw wewnętrznych Francji, Niemiec i Włoch oraz komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa spotkali się w Paryżu. Włochy chcą, by państwa unijne otworzyły porty dla statków ratunkowych z imigrantami i uchodźcami na pokładzie.
 

W Paryżu …

Burzliwy proces legislacyjny

Według projektu ustawy status obywatela włoskiego zostałby przyznany dzieciom migrantów, które urodziły się już na terenie Włoch oraz tym, które dotarły do Republiki Włoskiej przed osiągnięciem 12 roku życia, a przynajmniej od 5 lat uczestniczą w systemie edukacji formalnej. Przed złożeniem aplikacji o obywatelstwo przynajmniej jedno z rodziców musi udowodnić długotrwały pobyt na terenie Republiki.

Jak podawało jeszcze w zeszłym miesiącu źródło bliskie rządowi, ze względu na wagę ustawy rząd miał nadać projektowi status wotum zaufania. Z jednej strony przyśpieszyłoby to proces legislacyjny, z drugiej – obligowałoby rząd do ustąpienia w razie odrzucenia projektu. Informacja ta jednak została zdementowana przez Gentiloniego.

48 tys. poprawek

Obrady nad nowym prawem były nadzwyczaj burzliwe – oponenci ustawy zgłosili do niej ok. 48 tys. poprawek. Nad projektem debatowano półtora roku, zanim został on przyjęty przez Izbę Deputowanych (pierwszą izbę parlamentu włoskiego) i trafił na wokandę Senatu w czerwcu br. Tam natomiast podczas debaty doszło do bójki, z której dwóch senatorów wyszło lekko rannych.

Opóźnienie prac nie wpłynie pozytywnie ani na sytuację społeczną, jak i polityczną w kraju. „Osobiście pozostaję, tak jak i reszta rządu, oddany sprawie i mam nadzieję, że uda nam się przyjąć to prawo jesienią” – zapowiedział Gentiloni, według którego proponowana regulacja jest „sprawiedliwa”.