Wielka Brytania: Rekordowa liczba migrantów na kanale La Manche

Statek brytyjskich służb granicznych, źródło: UK Home Office (CC BY 2.0)

Statek brytyjskich służb granicznych, źródło: UK Home Office (CC BY 2.0)

Prawie 1 tys. osób zostało zatrzymanych, gdy próbowało nielegalnie przedostać się drogą morską z Francji do Wielkiej Brytanii. Tak wielu takich przypadków jeszcze jednego dnia nie było.

 

 

Aż cztery statki brytyjskich służb granicznych interweniowały wczoraj (12 listopada) na wodach oddzielającego Wielką Brytanię od wybrzeży Francji kanału La Manche. W sumie – jak poinformowały służby – podjęto z wody prawie 1 tys. osób (nie podano dokładnej liczby).

Wiadomo jednak, że to największa dzienna liczba osób zatrzymanych podczas próby nielegalnego przekroczenia brytyjskiej granicy drogą morską. Poprzedni rekord padł dokładnie tydzień wcześniej, gdy z wody podjęto 853 osoby.

Tym razem są obawy, że co najmniej trzy osoby utopiły się podczas próby przeprawienia się z Francji do Wielkiej Brytanii. Odnaleziono bowiem trzy puste i wywrócone kajaki dryfujące po kanale La Manche.

Litwa idzie w ślady Polski. Ogłasza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

To pierwszy taki przypadek od czasu uzyskania przez Litwę niepodległości.

Coraz więcej migrantów na kanale La Manche

Nasilony morski ruch migracyjny między Francją a Wielką Brytanią obserwowany jest od kilku tygodni, a w całym bieżącym roku odnotowano już ponad 23 tys. prób dopłynięcia do brytyjskich brzegów z pominięciem promowych przejść granicznych.

Dla porównania w całym 2020 r. były to tylko 8404 próby. W tym roku potwierdzono też śmierć przynajmniej dwóch osób, które usiłowały pokonać kanał La Manche.

Wciąż jednak większość azylantów przybywa do Wielkiej Brytanii bezpieczniejszymi drogami samolotami, pociągami czy promami, a także ukrywając się w ciężarówkach jakie przyjeżdżają z towarami z kontynentu.

W całym 2020 r. złożono w Wielkiej Brytanii ponad 35,7 tys. wniosków o azyl, a w pierwszej połowie bieżącego roku – ponad 14,6 tys. Tegoroczne dane nie obejmują jednak ostatnich tygodni nasilonego ruchu migracyjnego.

UE: Blisko nowych sankcji wobec Białorusi

Kiedy będą znane szczegóły działań UE wobec Białorusi?

Londyn chce zmienić prawo azylowe

Brytyjskie władze oskarżyły już Francję, że utraciła kontrolę nad swoją morską granicą, a także zapowiedziały nasilenie walki z przemytnikami ludzi. „Brytyjskie społeczeństwo ma już dość widoku ludzi umierających na morzu, podczas gdy bezwzględne gangi czerpią dochody z ludzkiego nieszczęścia” – napisano w oświadczenie Home Office.

I przypomniano, że trwają prace nad reformą brytyjskiego systemu azylowego. Według przedstawionej Izbie Gmin rządowej propozycji, to w jaki sposób osoba wnioskująca o azyl przybyła do Wielkiej Brytanii, ma mieć znaczenie przy rozpatrywaniu jej sprawy. Jeśli zrobiła to legalną drogą, jej wniosek ma mieć większe szanse na pozytywne rozpatrzenie.

Protestuje jednak przeciw temu Rada ds. Uchodźców, czyli organizacja charytatywna pomagającą osobom starającym się o azyl, która argumentuje, że uciekający przed wojną i prześladowaniem ludzie nie zawsze mają wybór i „muszą szukać bezpieczeństwa wszelkimi możliwymi drogami”.