Wielka Brytania chce kryminalizować nielegalne przekroczenie kanału La Manche

Wielka Brytania, Priti Patel, prawo migracyjne, uchodźcy, Dania, ONZ

Plan, zwany ustawą o obywatelstwie i granicach, został przedstawiony przez brytyjską minister spraw wewnętrznych Priti Patel. / fot. via flickr [Number 10]

Brytyjski rząd zaproponował we wtorek (6 lipca) projekt ustawy umożliwiający przenoszenie osób ubiegających się o azyl poza granice Wielkiej Brytanii na czas rozpatrywania ich wniosków. Zjednoczone Królestwo pójdzie w ślady Danii?

 

 

Plan, zwany ustawą o obywatelstwie i granicach (Nationalities and Borders Bill), został przedstawiony przez brytyjską minister spraw wewnętrznych Priti Patel. Jest to najnowszy środek wprowadzony przez rząd, aby „naprawić zepsuty system azylowy”, jak napisało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w oświadczeniu.

Priti Patel dodała, że ustawa „dostarcza tego, na co Brytyjczycy głosowali – aby Wielka Brytania przejęła pełną kontrolę nad swoimi granicami”.

Wielka Brytania: Co przewiduje ustawa o obywatelstwie i granicach

Projekt ustawy przewiduje m.in. zwiększenie kary za nielegalne przedostanie się do Wielkiej Brytanii i ma dać straży granicznej dodatkowe uprawnienia w zatrzymywaniu nielegalnych imigrantów.

Straż graniczna będzie mogła zmusić łodzie z nielegalnymi imigrantami na pokładzie, które próbują przemierzyć kanał La Manche, do tego, by zawróciły do Francji.

Za świadome przybycie do tego kraju bez zezwolenia będzie groziło od sześciu miesięcy do czterech lat więzienia, zaś maksymalna kara za przemyt ludzi zostanie podniesiona do dożywocia. Projekt ustawy zawiera również zapisy pozwalające na rozpatrywanie wniosków o azyl poza granicami Wielkiej Brytanii, na wzór przyjętej miesiąc temu podobnej ustawy w Danii. Jednak Londyn do wprowadzenia podobnego zapisu potrzebuje stosownych umów z innymi krajami.

Brytyjski projekt ustawy rozróżnia uchodźców w zależności od tego, w jaki sposób podróżują do Wielkiej Brytanii, dzieląc ich na dwie grupy i opierając ich prawa na sposobie przybycia – albo poprzez przesiedlenie, albo za pomocą nielegalnych środków, co byłoby traktowane jako sprawa karna.

Na początku czerwca duński parlament przegłosował przepisy, zgodnie z którymi osoby ubiegające się o azyl w Danii będą mogły zostać odesłane poza Europę. Decyzja spotkała się z krytyką organizacji broniących praw człowieka oraz Unii Europejskiej i ONZ.

Podobnie jak ustawa duńska, brytyjska propozycja została skrytykowana za potencjalne łamanie prawa międzynarodowego. Stowarzyszenie Prawnicze Anglii i Walii ostrzegło, że propozycja naruszy zobowiązania Wielkiej Brytanii wynikające z Konwencji ONZ dotyczącej uchodźców z 1951 r.

Michelle Pace, profesor studiów globalnych na Uniwersytecie Roskilde w Danii i współpracownik w brytyjskim think tanku Chatham House powiedziała, że „z czysto prawnego stanowiska nie ma możliwości, aby te plany rzeczywiście mogły zostać wdrożone”.

Zauważyła, że ​​jakakolwiek polityka, która wiąże się z wydalaniem osób ubiegających się o azyl, naruszałaby Konwencję ONZ dotyczącą uchodźców z 1951 r., której sygnatariuszami są zarówno Wielka Brytania jak i Dania.

Jednak minister spraw wewnętrznych Priti Patel oświadczyła, że projekt ustawy stworzy „twardy, ale sprawiedliwy” system azylowy, który raz na zawsze skończy z gangami zajmującymi się przemytem ludzi do Wielkiej Brytanii.

Ze statystyk, na które powołuje się PAP wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche przedostało się – najczęściej na niewielkich niestabilnych łodziach lub pontonach – prawie 6 tys. nielegalnych imigrantów.