Wielka Brytania: 3 mln wniosków o status osoby osiedlonej

źródło: publicdomainpictures.net, fot. George Hodan

źródło: publicdomainpictures.net, fot. George Hodan

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkają w Wielkiej Brytanii mogą zagwarantować zdecydowaną większość swoich dotychczasowych praw, o ile zarejestrują się w specjalnym systemie. Zrobiło już tak 3 mln osób.

 

System, który działa na zasadzie aplikacji mobilnej na smartfony i tablety, przygotowało brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Teraz resort podał dane na temat postępów w rejestracji unijnych obywateli. Jak się okazuje wniosków w tej sprawie złożono już ponad 3 mln.

„Cieszę się, że do niezwykle udanego systemu osiedleń dla obywateli Unii Europejskiej wpłynęły już ponad 3 mln wniosków. Jest to największy tego typu program w historii Wielkiej Brytanii i zapewnia on, że obywatele UE mogą udowodnić swoje prawa na nadchodzące dekady. Nadszedł czas, aby kraje UE przyjęły podobny system” – powiedziała prezentując dane brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Poinformowała również, że udało się już pozytywnie rozpatrzyć 2,7 mln wniosków. W dużej mierze weryfikacja opiera się na danych jakie posiada już brytyjski rząd (np. zeznaniach podatkowych czy informacjach z systemu zasiłkowego), ale w niektórych wypadkach trzeba swój stały pobyt w Wielkiej Brytanii dodatkowo udowodnić pokazując np. umowę o pracę czy wynajem mieszkania lub domu.

Od długości pobytu na Wyspach zależy bowiem rodzaj uzyskanego statusu (a co za tym idzie także przysługujące prawa). Jeśli bowiem ktoś mieszka w Wielkiej Brytanii przynajmniej 5 lat, uzyska status osoby osiedlonej (settled status). Jeśli komuś natomiast stażu pobytowego brakuje – może otrzymać status tzw. osoby tymczasowo osiedlonej (pre-settled status). Dopiero po upływie pełnych 5 lat pobytu można się wówczas starać u uznanie za osiedloną na stałe.

UE i Wielka Brytania prezentują wytyczne do negocjacji handlowych

W Brukseli i Londynie zaprezentowano wytyczne jakie będą obowiązywać przed negocjacjami nad nową unijno-brytyjską umową handlową. Pierwszy spór jaki się zarysował dotyczy dostosowywania standardów prawnych, środowiskowych czy sanitarnych. Unia Europejska chce ich ujednolicenia, Wielka Brytania jest temu przeciwna.

 

Unijne wytyczne, tzw. …

Najwięcej zarejestrowanych to Polacy…

Dane brytyjskiego MSW obejmują wnioski złożone lub rozpatrzone do końca 2019 r., zatem ich faktyczna liczba jest zapewne nieco wyższa. Czas na rejestrację upływa 30 czerwca 2021 r. Osoby, które się nie zarejestrują, będą traktowane jako nowoprzybyłe i w związku z brexitem nie będą im przysługiwać tak szerokie uprawnienia jak przed opuszczenie przez Wielką Brytanię UE. Będą już bowiem podlegać nowym brytyjskim regułom migracyjnym.

Najwięcej wniosków złożyli dotąd Polacy – około 512 tys. Są bowiem najliczniejszą grupą obywateli UE mieszkających na Wyspach. Na drugim miejscu znaleźli się Rumunii (ponad 382 tys. wniosków) i Włosi (ponad 263 tys. wniosków). Wśród 58 proc. już rozpatrzonych wniosków znalazły się sprawy zakończone przyznaniem statusu osoby osiedlonej. 41 proc. wniosków zakończyło się przyznanie statusu tymczasowego osiedlenia. 1 proc. stanowią zaś wnioski niekompletne lub błędnie złożone, które musiały zostać uzupełnione. Przyznania jakiegokolwiek statusu dotyczyło zaledwie… 6 wniosków.

…ale 400 tys. Polaków jeszcze się nie zarejestrowało

Najlepiej idzie rejestracja właśnie Polaków. W aż 82 proc. przypadków procedura zakończyła się przyznaniem statusu stałego osiedlenia. Ale liczba 512 tys. złożonych wniosków, choć największa, budzi jednak niepokój polskich dyplomatów w Wielkiej Brytanii. Oznacza to bowiem, że około 400 tys. mieszkających w tym kraju Polaków jeszcze wniosku nie złożyło. Liczbę Polaków w Wielkiej Brytanii szacuje się na ponad 900 tys. Dlatego polska ambasada w Londynie od miesięcy apeluje do naszych rodaków o rejestrowanie się i organizuje w tej sprawie spotkania informacyjne.

Problemem bywa jednak nie tylko brak wiedzy o konieczności zarejestrowania się, ale także niedostateczna znajomość angielskiego lub brak umiejętności w korzystaniu z nowych technologii. Organizacje polonijne zwracały też uwagę na to, że do zarejestrowania się stworzono jedynie aplikację mobilną (nie ma żadnej strony internetowej), a więc osoby nieposiadające smartfona lub tabletu mogą mieć kłopot z poprawną rejestracją.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską

Dokładnie o północy polskiego czasu (w Londynie była wówczas 23:00) brexit stał się faktem, a Wielka Brytania po 47 latach członkostwa opuściła Unię Europejską. Zwolennicy wyjścia z UE świętowali, zaś przeciwnicy spotykali się w milczeniu trzymając świece.

 

Po ponad 3,5 roku, …