W zeszłym roku w Polsce najwięcej imigrantów w UE

Raport Eurostatu październik 2018, źródło Eurostat

Raport Eurostatu październik 2018, źródło Eurostat

W zeszłym roku Polska przyjęła najwięcej imigrantów w Unii Europejskiej – wynika z opublikowanego w piątek (26 października) raportu Eurostatu. Największą grupę stanowili wśród nich Ukraińcy, którzy przyjechali do naszego kraju, żeby podjąć pracę.

 

Polska od lat konsekwentnie sprzeciwia się jednak przyjmowaniu uchodźców na zasadzie relokacji.

Miniszczyt UE dot. migracji: polska perspektywa

Spotkanie jedynie części przywódców państw UE ws. migracji zakończyło się wczoraj bez deklaracji końcowej. Tymczasem na Morzu Śródziemnym stoi kolejny statek ratunkowy z 200 imigrantami, których UE nie chce przyjąć. Problem migracji będzie też tematem obrad szczytu UE.

W zeszłym roku najwięcej imigrantów przyjechało do Polski

Polskie służby wydały ponad 683 tys. pierwszych dokumentów pobytowych dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej, co stanowi więcej niż jedną piątą (22 proc.) wszystkich zezwoleń wydanych w 2017 r. na terenie wszystkich państw członkowskich. Tym samym wyprzedziliśmy nawet Niemcy (ponad 535 tys.) i Wielką Brytanię (517 tys.).

Włochy przestaną przyjmować imigrantów?

Włochy zagroziły, że przestaną przyjmować w swoich portach statki z imigrantami należące do organizacji humanitarnych, które zwykle pływają pod banderami państw Unii np. Niemiec czy Malty – zapowiedział w tym tygodniu stały przedstawiciel Włoch przy UE Maurizio Massari. Włoski rząd ostrzega, że kraj osiągnął już pod tym względem punkt krytyczny, tymczasem pozostałe państwa członkowskie wciąż dalekie są od wypełnienia swoich zobowiązań dotyczących relokacji uchodźców.

Polska zajęła wysokie trzecie miejsce również pod względem liczby przyjętych imigrantów w stosunku do liczby ludności – na 1000 mieszkańców przypada 18 wydanych pierwszych dokumentów pobytu. Na pierwszym miejscu jest Malta (23,4), a tuż za nią Cypr (22,1). Oba te niewielkie państwa leżą jednak na szlakach wędrówek imigrantów z Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu. Najmniej imigrantów w stosunku do liczby ludności odnotowała w 2017 r. Rumunia (0,7) i Bułgaria (1,5). Średnia dla UE wynosi 6 nowoprzyjętych osób na tysiąc mieszkańców.

Włochy, Francja, Niemcy i Malta podzielą się migrantami z kolejnych dwóch statków

Chodzi o 450 osób uratowanych u wybrzeży włoskiej wyspy Linosa, które wypłynęły z Libii na dużym, lecz nieprzystosowanym do tego typu dalekich rejsów kutrze rybackim. Stłoczeni na przeciążonej jednostce pasażerowie trafili ostatecznie na pokład dwóch europejskich statków, ale Włochy zgodziły …

W Polsce najwięcej Ukraińców szukających pracy

Zdecydowana większość, bo aż 85 proc. wśród imigrantów, którzy w Polsce otrzymali pierwsze dokumenty pobytu, stanowią Ukraińcy (wystawiono im ponad 585 tys. zaświadczeń). Drugie miejsce zajmują Białorusini (blisko 43 tys.) i Mołdawianie (prawie 8 tys.).

Najwięcej zgód imigracyjnych w całej Wspólnocie otrzymali Ukraińcy – aż 662 tys. i aż 88 proc. spośród nich zatrzymało się w Polsce. Na drugim miejscu znaleźli się Syryjczycy – 223 tys., ale żaden z nich nie starał się szukać u nas schronienia. Na kolejnych miejscach znaleźli się Chińczycy, Hindusi, Amerykanie i Marokańczycy.

Najczęstszym powodem wydania zezwolenia na pobyt w Polsce była chęć zatrudnienia (59 proc.).

Grupie Wyszehradzkiej brakuje rąk do pracy

Niedobór pracowników w niektórych branżach i specjalizacjach wymusza na rządach państw Grupy Wyszehradzkiej, zwykle nieprzychylnie nastawionych do migrantów, złagodzenie restrykcyjnych procedur administracyjnych związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Równolegle próbuje się przyciągnąć tych, którzy wyjechali na studia lub w poszukiwaniu pracy do …

Natomiast Włochy czy Belgia wydawały pozwolenia głównie z powodów rodzinnych, m.in. łączenia rodzin. Tymczasem Niemcy wydały najwięcej dokumentów zezwalających na pobyt ze względu na powody opisane jako inne, do których zaliczono względy humanitarne i te wymagające przyznania statusu uchodźcy.