W UE po raz pierwszy od 2015 r. wzrosła liczba wniosków o azyl

Uchodźcy z Wenezueli, źródło: Wikipedia/Voz de América (CC0 Public Domain)

Po raz pierwszy od 4 lat wzrosła liczba złożonych w Unii Europejskiej wniosków o przyznanie azylu. W ubiegłym roku takich wniosków złożono przeszło 714,2 tys., czyli o 13 proc. więcej niż w 2018 r.

 

W rekordowym 2015 r. było to natomiast 1,4 mln wniosków. Lata 2016-2018 przyniosły ich wyraźny spadek, ale w 2019 r. liczba wniosków wzrosła ponownie. Raport w tej sprawie przygotował Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), czyli unijna agenda, której zadaniem jest utworzenie wspólnego europejskiego systemu azylowego i koordynowanie działań lokalnych instytucji.

Mimo wzrostu liczby złożonych wniosków o azyl, ich liczba nadal utrzymuje się na o połowę niższym poziomie niż w 2015 r. „Obecne liczby pokazują, że nie mamy do czynienia z taką samą sytuacją jak jeszcze kilka lat temu. Ale nadal Unia Europejska potrzebuje zrównoważonego, sprawiedliwego i odpornego na kryzysy systemu azylowego” – powiedziała dyrektor wykonawcza EASO Nina Gregori.

Wielka Brytania zamknie drzwi dla gorzej wykwalifikowanych pracowników

Brytyjski rząd przedstawił projekt nowego systemu migracyjnego opartego na klasyfikacji punktowej. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej będą mu podlegać tak samo jak obywatele innych państw. Duże utrudnienia czekają osoby o niższych kwalifikacjach.

 

Podstawowe założenie nowego systemu migracyjnego to konieczność uzyskania minimum …

Więcej wniosków z Ameryki Południowej

Za ostatni wzrost liczby złożonych wniosków o azyl odpowiada duża liczba przypadków, gdy o status uchodźcy starają się na obszarze UE osoby przybyłe nie jak w ostatnich latach z Afryki czy Bliskiego Wschodu, ale z Ameryki Południowej, a zwłaszcza z Wenezueli, gdzie trwa głęboki kryzys polityczny między prezydentem Nicolasem Maduro a zdominowanym przez opozycję parlamentem i jego przewodniczącym Juanem Guido, którego wiele krajów (w tym także sama UE) uznaje za prawowitą głowę wenezuelskiego państwa. Polityczna zawierucha jeszcze bardziej pogłębiła w Wenezueli kryzys gospodarczy.

Liczba wniosków o azyl złożona przez Wenezuelczyków w 2019 r. byłą dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej i sięgnęła poziomu powyżej 45 tys. Tym samym obywatele Wenezueli są trzecią grupą narodową pod względem liczby składanych w UE wniosków o azyl. Wyprzedzają ich tylko Afgańczycy i Syryjczycy. Wenezuelczycy w ubiegłym roku wyprzedzili Irakijczyków, Pakistańczyków i Nigeryjczyków. Dla porównania obywatele Syrii złożyli w UE w ubiegłym roku ponad 72 tys. wniosków o azyl, a obywatele Afganistanu niemal 60 tys.

Dużo więcej wniosków o azyl w UE składali w ubiegłym roku nie tylko Wenezuelczycy, ale także Kolumbijczycy (trzy razy więcej niż w 2018 r.) oraz obywatele Salwadoru, Hondurasu, Nikaragui oraz Peru (w każdym z tych przypadków liczba wniosków się podwoiła). Choć w przypadku tych krajów było to po ok. 5-6 tys. wniosków, to wzrost ich liczby sprawił, że w pierwszej 30-ce krajów, których obywatele składają najwięcej w UE wniosków o azyl znalazło się w sumie 7 krajów z Ameryki Południowej. Oprócz tych wyżej wymienionych jest również Kuba, której obywatel złożyli o 74 proc. wniosków więcej niż w 2018 r.

Spadła za to liczba wniosków składanych przez Irakijczyków. Było ich o prawie 1/5 mniej niż w ubiegłym roku.

Grecja: Powstaną zamknięte ośrodki dla uchodźców i migrantów

Greckie władze ogłosiły, że na kilku wyspach w marcu zacznie się budowa zamkniętych ośrodków dla uchodźców i migrantów. W sumie trafić ma tam ok. 20 tys. osób.

 

Na greckich wyspach na Morzu Egejskim znajduje się obecnie (według danych Wysokiego Komisarza ONZ …

W 2020 r. będzie jeszcze więcej wniosków?

Raport EASO pokazuje, że szczególny wzrost liczby wniosków o azyl zaobserwowano w drugiej połowie ubiegłego roku. Może to sugerować, że trend wzrostowy dopiero się zaczął i rok 2020 także przyniesie większą liczbę złożonych wniosków.

Zanotowano też spadek liczby osób, które przed złożenie wniosku o azyl dotarły do UE nielegalnie, np. przepływając przez Morze Śródziemne. Wzrosła natomiast liczna wniosków od osób, które mogą wjechać do UE bez wizy. Tak było na przykład w przypadku Mołdawian, którzy złożyli o 47 proc. wniosków więcej niż rok wcześniej. Wiz nie potrzebują także obywatele Kolumbii, Salwadoru, Hondurasu, Nikaragui, Peru oraz Wenezueli. Wzrost liczby wniosków o azyl nie oznacza więc wzrostu nielegalnej imigracji do UE.

W ubiegłym roku co trzeci wnioskujący otrzymał na terenie UE jakąś formę ochrony międzynarodowej, choć nie zawsze był to pełen status uchodźcy. Podobny poziom pozytywnie rozpatrzonych wniosków zanotowano także w 2018 r. Do listopada 2019 do rozpatrzenia pozostawało jednak jeszcze ponad 900 tys. wniosków.

Będzie audyt we Frontexie

Europejski Trybunał Obrachunkowy poinformował, że rozpoczyna kontrolę w unijnej agencji granicznej Frontex. Kontrolerzy chcą sprawdzić, czy działa on odpowiednio szybko i skutecznie.

 

Unijna agencja Frontex działa od 2004 r., a jej główną siedzibą jest Warszawa. Zadaniem Frontexu jest monitorowanie sytuacji na …