Węgry: Viktor Orban zachowa się jak Łukaszenka? Zapowiada utworzenie korytarza dla migrantów

fidesz-orban-tusk-weber-parlament-europejski-europejska-partia-ludowa, Tusk, Kaczynski-PiS-Unia Europejska

Premier Węgier Viktor Orbán / Fot. Flickr, European People's Party, lic. (CC BY 2.0)

„Jeśli ich potrzebujecie, to ich weźcie”, powiedział premier Viktor Orban, oferując krajom UE z Europy Zachodniej otwarcie korytarzy dla migrantów przez Węgry.

 

 

Premier Węgier w wywiadzie radiowym w piątek (5 listopada) zadeklarował otwarcie korytarzy dla migrantów przez swój kraj, jeśli będzie takie życzenie. „Jeśli ich potrzebujecie, to ich weźcie”, dodał.

Jak podaje portal dw.com, premier zaznaczył także, że jego zdaniem, różne warianty koronawirusa zostały przywiezione do Europy przez uchodźców, nie przedstawiając jednak na to żadnych dowodów.

Viktor Orban, który jest szefem rządu od 2010 r., praktycznie uniemożliwił ubieganie się o azyl na Węgrzech.

W 2015 r. w kraju postawiono metalowe ogrodzenie na granicy z Serbią. Według UE polityka azylowa Węgier narusza prawo europejskie i międzynarodowe – przeciwko Węgrom wszczęto kilka postępowań ws. naruszenia przepisów.

Jak zwraca uwagę portal dw.com wypowiedź Orbana przypomina praktyki prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Wiosną tego roku, w odpowiedzi na sankcje UE, zadeklarował on, że nie będzie już zatrzymywał uchodźców zmierzających do Unii Europejskiej.