Przepisy zakładają m.in. karę za drukowanie ulotek z informacjami dla starających się o azyl, a także za oferowanie im jedzenia i pomocy prawnej – wszystko to będzie uznawane za łamanie prawa. Węgrzy wprowadzą także poprawkę do konstytucji, która uniemożliwiłaby innym krajom UE narzucanie im kwot uchodźców.

Węgierski dziennik „Magyar Hirlap” informuje,że kary będą bardzo surowe: w grę wchodzi nawet roczne więzienie dla osób, które przemycają migrantów. Za mniejsze „zbrodnie”, jak drukowanie ulotek, karą będzie kilka dni w areszcie.

Viktor Orban grozi zawetowaniem budżetu UE, jeśli będą w nim fundusze dla migrantów

Premier Węgier oświadczył w wywiadzie radiowym, że UE nie uchwali ostatecznego kształtu nowej siedmioletniej perspektywy budżetowej „bez zgody Węgrów”. Skrytykował też pomysł przeznaczenia części unijnych funduszy na kwestie związane z migracją. Oskarżył wreszcie Parlament Europejski o to, że jest pod …

„Zatrzymaj Sorosa”

Według korespondenta BBC, parlament spróbuje przyjąć te ustawy pomimo faktu, że dziś niewielu migrantów próbuje dostać się na Węgry. Wszystko z powodu muru, który został wzniesiony na południowej granicy.

Ustawa nosi nazwę „Stop Soros”. Nawiązuje ona do zarzutów, jakie węgierska propaganda stawiają miliarderowi George’owi Sorosowi – ich zdaniem ma on masowo ściągać muzułmanów do Europy.

Sam Soros we wtorkowym wystąpieniu na posiedzeniu jednego z think-tanków przy Radzie Europejskiej stwierdził, że Viktor Orban, premier Węgier, narusza podstawowe zasady wspólnoty europejskiej.

Pod koniec kwietnia, już po zwycięstwie Orbana w wyborach, Soros zdecydował o przeniesieniu do Berlina biura Fundacji Społeczeństwa Otwartego (OSF). Biuro to jest jednym z regionalnych centrów OSF, przekazywane tam środki finansowe na działalność fundacji w innych krajach tego regionu Europy są dystrybuowane dalej. Zajmuje się tym setka pracowników.

Fundacja Sorosa zamyka biuro na Węgrzech

Fundacja Open Society, której założycielem jest urodzony na Węgrzech amerykański miliarder George Soros poinformowała, że robi to w związku z „coraz bardziej represyjnym klimatem politycznym i prawnym”. Nie zaprzestaje jednak swojej działalność na Węgrzech. Biuro zajmujące się m.in. koordynacją projektów …

Orban przeciw uchodźcom

Węgry – razem z Czechami, Słowacją i Polską – sprzeciwiają się unijnemu programowi relokacji, w myśl którego 160 tys. uchodźców z Syrii i Erytrei zostałoby proporcjonalnie rozlokowanych w krajach UE. Uchodźcy przypłynęli do Włoch i Grecji, gdzie przebywają w przeludnionych obozach. Jak do tej pory Polska w ramach unijnego programu nie przyjęła ani jednego uchodźcy.

W 2015 roku, w szczycie kryzysu migracyjnego, przez Węgry przebiegała trasa, którą uchodźcy uciekali do Europy z Syrii, Iraku i Afganistanu. Większość dotarła do Niemiec. Od momentu wzmocnienia patroli na granicach UE w 2016 roku, fala uchodźców znacznie się zmniejszyła.

Tymczasem grający na antyuchodźczych sentymentach Viktor Orban został w kwietniu wybrany na trzecią kadencję z rzędu (a w sumie już czwartą). Walkę z unijną polityką migracyjną zapowiedział już w swoim expose.

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa z Gazetą Wyborczą.