Unijne wyspy przyjęły migrantów 

Pomoc migrantom na pokładzie Alan Kurdi, źródło twitter.com.seaeyeorg

Pomoc migrantom na pokładzie Alan Kurdi, źródło twitter.com.seaeyeorg

Malta przyjęła wczoraj niemiecki statek ratunkowy „Alan Kurdi“ z 65 migrantami, którego Włosi nie wpuścili wcześniej na Lampedusę. Inny statek ratunkowy, mający na pokładzie 41 migrantów, mimo zakazu zacumował na tej wyspie, a włoskie władze zezwoliły w końcu migrantom zejść na ląd.

 

Według niemieckiej organizacji humanitarnej, do której należy „Alan Kurdi”, załoga tego statku uratowała w piątek (5 lipca) 65 osób z pontonu na Morzu Śródziemnym. Nie przyjęła potem oferty libijskiej straży przybrzeżnej, by zacumować w porcie miasta Az-Zawija w Libii.

Statek, który uprzedził, że w związku z pogarszającą się sytuacją migrantów na pokładzie z powodu wyższej konieczności łamie zakaz, czekał w sobotę (6 lipca) na wodach międzynarodowych niedaleko Lampedusy. Nie dostał jednak pozwolenia na zacumowanie na wyspie.

Włoskie służby celne przekazały natomiast załodze dekret wicepremiera ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego z zakazem wstępu na wody terytorialne kraju. Organizacja Sea-Eye, do której należy „Alan Kurdi” poinformowała, że statek płynie w związku z tym w kierunku Malty.

Włosi i Holendrzy kłócą się o łódź z migrantami

Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini, twierdzi, że to Holandia i Unia Europejska są odpowiedzialne za los 42 migrantów, którym Rzym od ponad tygodnia nie pozwala wpłynąć do włoskich portów.
 

Holenderska łódź ratunkowa Sea-Watch 3 utknęła na Morzu Śródziemnym 12 czerwca, …

Bezpieczna przystań na Malcie

Tymczasem pierwotnie Malta zabroniła  załodze „Alan Kurdi” zacumować na wyspie. “Nie mają prawa bez pozwolenia wtargnąć na wody terytorialne Malty” – cytuje “DW” za DPA rzecznika maltańskiej armii. Organizacja Sea Eye poinformowała na twitterze, że w czasie oczekiwania u wybrzeży Malty z powodu upału trzy osoby trafiły pod opiekę lekarzy.

„Pilnie potrzebujemy wsparcia medycznego i bezpiecznej przystani, aby uniknąć najgorszego” – alarmowała niemiecka organizacja humanitarna. W końcu maltańskie władze pozwoliły najpierw opuścić statek trzem migrantom, a potem  zgodziły się, żeby na ląd zeszli wszyscy uratowani.

Rzeczniczka Sea Eye Carlotta Weibl wyraziła wcześniej przekonanie, że Malta zapewni “bezpieczną przystań”, o ile Niemcy i inne państwa UE zaoferują przyjęcie migrantów. “Jeśli umieranie w Morzu Śródziemnym ma dobiec końca, statki ratunkowe nie mogą czekać tygodniami u wybrzeży wysp” – powiedziała DPA Weibl.

Malta: Porwany przez uchodźców statek wpłynął do portu

Maltańskie wojsko eskortowało turecki tankowiec, który porwało kilku wyłowionych z Morza Śródziemnego uchodźców. Z obawy przed prześladowaniami nie chcieli oni wrócić z powrotem do Libii. Wymusili więc na załodze statku obranie kursu na któryś ze śródziemnomorskich krajów UE.
 

Pływający pod turecką …

Uratowani z “Alexa” zeszli na ląd na Lampedusie

Wcześniej zakaz wpłynięcia do portu na Lampedusie otrzymał także inny statek –  żaglowiec ratunkowy „Alex”należący do włoskiej organizacji Mediterranea Saving Humans, który miał na pokładzie 41 migrantów. Mimo to jacht tam zacumował. Najpierw media, powołując się na nieoficjalne informacje, podały, że “Alex” po zaopatrzeniu w paliwo i żywność miał wyruszyć na odległą o sto mil morskich Maltę, która zgodziła się przyjąć migrantów. Część z nich obiecał też przyjąć w Niemczech szef tamtejszego MSW Horst Seehofer.

Ostatecznie w nocy z piątku na sobotę wszyscy migranci z “Alexa” zeszli na ląd. Jednak statek skonfiskowano, a kapitanowi, który zlekceważył polecenie włoskiego rządu, by wysadzić migrantów w Libii lub Tunezji, postawiono zarzuty wspierania nielegalnej migracji. Kapitan odmówił ponadto zawinięcia na Maltę, której władze zgodziły się przyjąć migrantów. Wcześniej, w czasie ośmiu godzin oczekiwania, z pokładu zabrano do szpitala z powodu odwodnienia czworo migrantów: dwie kobiety i dwóch nieletnich.

Znów różnica zdań między Berlinem i Rzymem

Po zacumowaniu żaglowca na Lampedusie Salvini napisał na twitterze, że załoga „Alexa” to „szakale” i zabronił opuszczania pokładu. Mediterranea odpowiedziała tą samą drogą domagając się zakończenia „niepotrzebnego okrucieństwa“ i zezwolenia na zejście na ląd. Według Deutsche Welle, która powołuje się na informacje z kręgów rządowych w Berlinie, minister Seehofer zwrócił się do Salviniego z żądaniem zniesienia blokady dla statków ratunkowych we włoskich portach.

Włochy zamknęły granicę ze Słowenią

Od dziś (1 lipca) granica między Włochami a Słowenią jest stale patrolowana, a przekraczające ją osoby muszą się wylegitymować. Choć oba kraje należą do Strefy Schengen na 232 kilometrowym odcinku granicznym pojawią się wspólne patrole. Wszystko ma związek z nasileniem …

W liście do szefa włoskiego MSW Seehofer miał podkreślić, że ratowanie ludzi na morzu jest obowiązkiem humanitarnym, którego nie można kwestionować. Na twitterze zaś zadeklarował gotowość przyjęcia w Niemczech części uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów “w ramach europejskiego solidarnego rozwiązania”.

Według mediów Matteo Salvini podtrzymuje natomiast twierdzenie, że załoga żaglowca świadczyła pomoc gangom przemytników ludzi. „Zlekceważyli prawo i zakazy. Już dawno dotarliby na Maltę. Ten incydent był atakiem na włoski rząd i ministerstwo spraw wewnętrznych” – cytuje PR wicepremiera włoskiego rządu i szefa MSW. Cytowany przez Ansę włoski resort spraw wewnętrznych oświadczył, że załoga Alexa została objęta śledztwem ws. pomocy w nielegalnej imigracji.

W zeszłym tygodniu inny niemiecki statek ratunkowy „Sea-Watch 3” z 40 migrantami mimo zakazu zacumował w porcie Lampedusa. Jego kapitan Carolę Rackete oskarżono m.in. o pomoc w nielegalnej imigracji.

Włochy: Kapitan "Sea Watch-3" na wolności

Włoski sąd oczyścił z zarzutów kapitan statku należącego do holenderskiej organizacji humanitarnej Sea Watch. Statek złamał zakaz wydany przez władze w Rzymie i wpłynął do jednego z portów we Włoszech, aby wysadzić na ląd 40 wyłowionych z Morza Śródziemnego migrantów.
 

Statkiem …