Unia Europejska potępia Białoruś za kryzys migracyjny na Litwie

belgia-michel-Reynders-liberałowie-Verhofstadt-unia-europejska-komisja-europejska-rada-polityka-de-croo-wilmes-walonia-flandria-bruksela

Na zdjęciu były premier Belgii i obecny przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. / Foto via [Parlament Europejski, Philippe Buissin]

„Unia Europejska mówi jednym głosem”, powiedział w poniedziałek (5 lipca) przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, potępiając tym samym Białoruś, która w odpowiedzi na sankcje nałożone przez Unię, zezwala nielegalnym migrantom przekraczać granicę z  Litwą.

 

 

W ostatnim dniach znacząco wzrosła liczba osób przekraczających w nielegalny sposób granicę Litwy z Białorusią. Litewską granicę z terenu Białorusi przekracza coraz więcej nielegalnych migrantów m.in. z Syrii i Iranu. Podróżują oni ze swoich państw na Białoruś, skąd próbują przedostać się na teren Unii Europejskiej, aby następnie złożyć wniosek o azyl.

Jest to możliwe dzięki pomocy białoruskich służb granicznych, które pomagają imigrantom np. poprzez informowanie ich o tym, jak złożyć stosowny wniosek.

Litwa: Kolejnych 300 migrantów przeszło przez granicę z Białorusią

Coraz bardziej nasila się nielegalny ruch migracyjne przez granicę litewsko-białoruską.

UE solidarna z Litwą

W piątek (2 lipca) litewski rząd zdecydował o wprowadzeniu ogólnokrajowego stanu sytuacji nadzwyczajnej, ze względu na napływ głównie irackich migrantów. Dziennie litewską granicę przekracza ich nawet około 150, jak miało to miejsce w miniony piątek (2 lipca). Jest to większa liczba od średniej nielegalnych imigrantów przedostających się na Litwę w ciągu ostatnich trzech lat.

Rada Europejska jest przekonana, że władze Białorusi wykorzystują nielegalną migracje, aby wywrzeć wpływ na państwa Unii, w tym na Litwę”, powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas poniedziałkowej wspólnej konferencji z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą w Wilnie.

Unia Europejska jednomyślnie sprzeciwia się tym działaniom”, dodał. Michel wyraził solidarność z Litwą ze strony pozostałych państw członkowskich Wspólnoty. Belg zapewnił także, że w najbliższych dniach podejmie rozmowy z premierem Iraku dotyczące repatriacji Irakijczyków, przekraczających granicę Białorusi z Litwą.

Frontex pomoże w zabezpieczeniu granicy Litwy i Białorusi

Tylko minionej doby litewscy pogranicznicy zatrzymali 150 osób.

Łukaszenka: Sami łapcie imigrantów

Od piątku do poniedziałku (2-5 lipca) 560 nielegalnych imigrantów przekroczyło 679-kilometrową granicę dzielącą Litwę i Białoruś. Tym samym liczba imigrantów w tym roku wzrosła do 1232.

Trudno jest rozmawiać z reżimem (białoruskim – red.), którego legitymizacji nie uznajemy, a który działając celowo, pozwala migrantom przekraczać granicę, wykorzystując ich jako narzędzie polityczne”, powiedział z kolei Nauseda.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka 26 maja zadeklarował, że jego państwo nie będzie dłużej uniemożliwiać migrantom przekraczania granicy z państwami Unii.

Działanie to było odpowiedzią na sankcje nałożone na Białoruś po tym, jak samolot linii Ryanair z białoruskim opozycjonistą — Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie został zmuszony do lądowania w Mińsku. Od tego wydarzenia dziennikarz jest więziony przez władze państwa.

„Kiedyś masowo łapaliśmy migrantów, ale teraz możecie o tym zapomnieć. Sami ich łapcie”, powiedział Łukaszenka. Charles Michel obiecuje pomoc ze strony Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w patrolowaniu granicy litewsko-białoruskiej. Litewski rząd zarządził budowę namiotowego miasteczka, mogącego pomieścić 1 tys. osób, a także zwrócił się z prośbą do gmin o znalezienie miejsc dla migrantów.