UNHCR krytykuje dekret Salviniego

Łódź pełna migrantów

Uchodźcy i migranci na morzu, źródło Wikipedia, fot. Ggia

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) zgłosił zastrzeżenia do przyjętej przez włoski Senat ustawy, która nakłada surowe kary na łodzie ratunkowe należące do organizacji pozarządowych. ONZ żąda, aby działania humanitarne „nie były karane lub piętnowane”.

 

 

Zgodnie z dekretem sporządzonym przez ministra spraw wewnętrznych i wicepremiera Mattea Salviniego okręty, które wpłyną do włoskich portów bez pozwolenia zostaną ukarane grzywną w wysokości do 1 mln euro. Nowe prawo zezwala także na zatrzymanie kapitanów i zajmowanie statków. Ustawa czeka jedynie na podpis prezydenta Sergio Mattarelli.

Włochy: Salvini silniejszy na morzu

W poniedziałek (5 sierpnia) we włoskim Senacie przegłosowano dekret dotyczący ostrzejszych sankcji wobec statków należących do organizacji pozarządowych, które ratują imigrantów na Morzu Śródziemnym. Jest to zdecydowane zwycięstwo skrajnie prawicowej Ligi, a w szczególności jej lidera – Matteo Salviniego.
 

Dzięki nowym …

Zdecydowana krytyka

Zdaniem UNHCR „nakładanie kar finansowych na statki i możliwość aresztowania kapitanów jedynie pogorszy sytuację na Morzu Śródziemnym”. Urząd ONZ ds. uchodźców podkreślił, że nowe prawo „znacznie utrudni pracę organizacji pozarządowych (NGOs) na morzu, co w obliczu wycofania się państw z działań ratowniczych będzie stanowiło duże wyzwanie”.

W oświadczeniu wysoki komisarz przyznał, że to organizacje pozarządowe „odgrywają kluczową rolę w ratowaniu migrantów, którzy próbują przypłynąć do Europy”. Mimo odmowy przyjmowania uchodźców w wielu europejskich portach, łodzie NGOs w dalszym ciągu wyruszają na morze.

Dekret skrytykowała także Unia Europejska, która zapowiedziała, że „przeanalizuje spójność włoskiego prawodawstwa z prawem unijnym”.

Nawet 150 zaginionych. Katastrofa statku z migrantami

Statek z próbującym się nielegalnie przedostać do Europy migrantami wywrócił się u wybrzeży Libii. Według świadków na pokładzie mogło być nawet 300 osób, choć libijskie władze podejrzewają, że było ich maksymalnie 250. Udało się uratować 132 osoby.
 

Statek wypłynął w portu …

Sprzeciw wobec powrotów do Libii

W kontekście zawijania do portów UNHCR stanowczo stwierdził, że okręty NGOs nie mogą być kierowane z powrotem do „niestabilnej, ogarniętej chaosem i brakiem bezpieczeństwa” Libii, będącej głównym punktem, z którego wyruszają łodzie do Europy.

„Powszechne doniesienia o łamaniu praw człowieka i nieustannym zatrzymywaniu osób powracających do Libii świadczą o tym, że nie jest to odpowiednie miejsce do życia” – dodał w oświadczeniu. Raport UNHCR z 2019 r. szacuje, że około 278,5 tys. Libijczyków zostało odesłanych z powrotem do kraju.

Charlie Yaxley, rzecznik prasowy UNHCR, oświadczył, że od początku 2019 r. blisko 4 tys. osób podjęło próbę przedostania się z Afryki do Europy tzw. środkowym szlakiem śródziemnomorskim. Agencja doniosła, że w ostatnich dniach doszło na morzu do „kilku tragedii”.

Macron rozmawiał z przywódcą Egiptu o zawieszeniu broni w Libii

Podczas niedzielnej (4 sierpnia) rozmowy telefonicznej prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał przywódcę Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego o konieczności jak najszybszego zażegnania konfliktu zbrojnego w Libii.
 

Głowy obu państw rozmawiały między innymi o „udzieleniu poparcia dla planu ONZ zakładającego zawieszenie broni i …

W poszukiwaniu bezpieczeństwa

Zgodnie z najnowszym raportem UNHCR około 1,3 mln ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej w 6,5 mln Libii. W kraju od lat pochłoniętym wojną domową, obywatele nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, leków, jedzenia, wody pitnej, edukacji i schronienia.

W związku z tragiczną kondycją państwa to właśnie Libijczycy stanowią 90 proc. wszystkich migrantów, którzy próbują przedostać się przez morze do Europy. Od listopada 2017 r. około 4,4 tys. obywateli zostało ewakuowanych z Libii. Najnowsze dane opracowane przez UNHCR wskazują, że Włosi przyjęli łącznie 3,6 tys. Libijczyków.

Od 2016 r. funkcję Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców pełni Włoch Filippo Grandi. UNHCR, który koordynuje międzynarodowe działania na rzecz ochrony uchodźców, posiada w Libii 12 ośrodków, w których chroni i świadczy pomoc przede wszystkim dzieciom, osobom starszym i chorym oraz ofiarom handlu ludźmi.

Test dla "mechanizmu solidarnościowego". Włosi blokują kolejny statek z migrantami

Statek włoskiej straży przybrzeżnej ze 131 migrantami na pokładzie wpłynął do wojskowego portu Augusta na Sycylii, jednak Rzym – zgodnie z polityką rządu – odmawia migrantom prawa do opuszczenia pokładu.
 

 

Nie minęło kilka dni od ogłoszenia przez Emmanuela Macrona osiągnięcia porozumienia 14 …