Ukraina uszczelnia swoją granicę z Białorusią, ale zastrzega, że to „niełatwe zadanie”

Ćwiczenia ukraińskich służb granicznych, źródło: Press Center (mvs.gov.ua)

Ćwiczenia ukraińskich służb granicznych, źródło: Press Center (mvs.gov.ua)

Władze Ukrainy zapowiadają skierowanie na granicę z Białorusią dodatkowych 8,5 tys. żołnierzy i policjantów, aby wsparli jej ochronę. Na razie jednak Kijów nie alarmuje o zwiększonym ruchu migracyjnym na tzw. zielonej granicy, ale uprzedza też, że nie ma odpowiedniej infrastruktury granicznej.

 

 

O zwiększeniu ochrony na granicy z Białorusią poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. „Wzmacniamy graniczne jednostki siłami policji i gwardii narodowej. Dodatkowo zaangażujemy ok. 8,5 tys. wojskowych i policjantów. Na posterunku będzie też lotnictwo MSW, w tym 15 śmigłowców, które zagwarantują mobilność i w razie konieczności będą przerzucać nasze siły na granicę” – zapowiedział szef ukraińskiego MSW podczas wizyty w jednym z posterunków granicznych w obwodzie wołyńskim.

Monastyrski oglądał tam m.in. ćwiczenia oddziałów granicznych, które trenowały blokowanie przejścia granicy dużym grupom migrantów. Ale szef ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko poinformował ministra, że „sytuacja jest „stabilna i pod kontrolą, na razie nie ma żadnego zagrożenia dla Ukrainy”.

Obywatele Iraku, Syrii i Jemenu nie polecą liniami Turkish Airlines i Belavia na Białoruś

To ważny ruch z perspektywy kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. 

Kijów szykuje się na „różne scenariusze”

Kijów jednak, o czym zapewniał Monastyrski, przygotowuje się na „różne scenariusze”, a w tym „próbę sforsowania granicy przez zorganizowane grupy migrantów”. MSW Ukrainy wyznaczyło też 10 punktów na granicy z Białorusią, które uznano za newralgiczne i to tam mają być dyslokowane dodatkowe siły.

„Niestety upilnowanie naszej długiej na 1 tys. kilometrów granicy z Białorusią nie będzie łatwe, bo mamy duże braki w sprzęcie i infrastrukturze granicznej. Brakuje przede wszystkim infrastruktury inteligentnej, czyli czujników i nowoczesnych kamer. Wynika to z wieloletnich zaniedbań” – powiedział minister Monastyrski. Dodał, że taki sam problem jest na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił jednak w rozmowie telefonicznej z litewskim prezydentem Gitanasem Nausėdą, że „Ukraina będzie odpowiadać adekwatnie do sytuacji na granicy”.

Jednocześnie biuro prasowe ukraińskiej straży granicznej poinformowało, że na granicy z Białorusią od początku roku zatrzymano tylko 13 osób, próbujących ją nielegalnie przekroczyć. Liczba ta obejmuje zarówno osoby próbujące wkroczyć na terytorium Ukrainy, jak i je opuścić.

Litwa idzie w ślady Polski. Ogłasza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

To pierwszy taki przypadek od czasu uzyskania przez Litwę niepodległości.

Daniłow: To sztuczny kryzys wysłany przez Putina i Łukaszenkę

Kryzys na granicach Białorusi z państwami członkowskimi Unii Europejskiej był jednym z tematów posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Jej przewodniczący Ołeksij Daniłow oświadczył później, że „najbardziej problematycznym punktem może być trójstyk granic Ukrainy, Polski i Białorusi”.

Jednocześnie Daniłow ocenił, że kryzys migracyjny został „sztucznie wywołany przez Rosję i Białoruś”. „To sztuczny kryzys, jaki Władimir Putin wraz z Aleksandrem Łukaszenką przygotowali dla UE. Według naszych danych wywiadowczych już 15 tys. uchodźców znajduje się na terytorium Białorusi. Co więcej, teraz prowadzona jest kampania, aby było ich najwięcej, aby naciskać na UE” – dodał.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w przyszły poniedziałek (15 listopada) uda się z wizytą do Brukseli. Tego dnia odbędzie się poświęcona sytuacji na granicy z Białorusią narada ministrów spraw zagranicznych z państw członkowskich UE.

Unijni ministrowie mają jednak spotkać się także z szefem ukraińskiej dyplomacji. Do tego spotkania ma dojść w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE. „Ministrowie omówią stosunki UE-Ukraina i kryzys migracyjny na zewnętrznej granicy UE” – poinformował polski MSZ.