50% młodych osób ze wschodniej Ukrainy myśli o emigracji. Obawiają się kolejnej agresji Rosji [BADANIE]

ukraina-ukraincy-emigracja-putin-rosja-pandemia-covid19-zelenski

Młodzi ludzie na moście w Kijowie [Unsplash, @tannnpro]

Aż 50 proc. nastolatków ze wschodniej Ukrainy chciałoby wyemigrować do innego kraju, a 57 proc. spośród wszystkich Ukraińców obawia się aneksji przez Rosję kolejnych ziem, wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie programu telewizyjnego „Wolność Słowa Sawika Szustera” i fundacji Open Mind Foundation.

 

Co czwarty dorosły Ukrainiec marzy o emigracji (23 proc.), a wśród najmłodszej grupy, czyli nastolatków w wieku od 14 do 17 lat, pochodzących ze wschodnich regionów kraju wyjechać na stałe za granicę chciałoby aż 50 proc, wykazało kwietniowe badanie.

Ukraina: "Kum Putina" w areszcie domowym. Jest oskarżony o zdradę stanu

Wiktor Medwedczuk został oskarżony o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję w 2014 r. Krymie.

Polska jednym z krajów, w których pragną żyć Ukraińcy

Chęć do emigracji jest odwrotnie proporcjonalna do wieku. Wśród młodych dorosłych (18-29 lat) wyemigrować chciałoby 30 proc. obywateli, w grupie 30-44 lata – 29 proc., a wśród osób w wieku 44-59 lat – 28 proc. Najbardziej skłonni pozostać w kraju są najstarsi obywatele, czyli ci w wieku 60 i więcej lat, spośród których jedynie 8 proc. wyraża chęć opuszczenia ojczyzny na stałe.

Najwięcej respondentów jako swój wymarzony kraj zamieszkania wskazało Stany Zjednoczone lub Kanadę. Jako dobry cel emigracji wielu ankietowanych wskazywało też Unię Europejską jako całość albo poszczególne jej kraje, spośród których największą popularnością cieszyły się Niemcy, Polska, Hiszpania, Włochy i Czechy.

Współpraca transgraniczna Polski, Ukrainy, Białorusi. "Pomimo granic możemy być bardzo blisko siebie" [WYWIAD]

Rozmowa z Andrzej Słodkim, Kierownikiem Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014 – 2020.

Ponad połowa Ukraińców boi się agresji ze strony Putina

Badanie pokazało, że ostatnie działania Rosji, w tym największe od 2014 r. wzmocnienie sił przy granicy z Ukrainą wywołały u wielu ukraińskich obywateli strach przed powtórką sprzed siedmiu lat.

57 proc. dorosłych Ukraińców obawia się, że prezydent Rosji Władimir Putin zajmie i anektuje kolejne należące do Ukrainy ziemie. Wśród nastolatków odsetek ten jest nieco mniejszy i wynosi 53 proc. Większe obawy zgłaszają kobiety – spełnienia takiego scenariusza boi się 63 proc. Ukrainek i 50 proc. Ukraińców.

Strach przed agresywnymi działaniami Rosji jest najsilniejszy w zachodniej części kraju, gdzie obawy przed krokami władz w Moskwie wobec Ukrainy zgłasza 60 proc. obywateli. W środkowej i południowej części kraju jest to 59 proc., a na wschodzie, gdzie trwa obecnie konflikt zbrojny – 45 proc.

Blinken z wizytą w Kijowie: "Rosja nie wycofała wszystkich oddziałów z granicy z Ukrainą"

W czasie jednodniowej podróży do Kijowa Antony Blinken rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Ukraińcy katastrofalnie oceniają walkę rządu z pandemią

Ponadto zdaniem ukraińskich obywateli władze zupełnie nie poradziły sobie z pandemią koronawirusa. Walkę rządu z pandemią i wywołanym nią kryzysem pozytywnie ocenia jedynie 3 proc. dorosłej populacji. Nieco bardziej optymistyczny stosunek wykazują młodzi (14-17 lat), wśród których jest to 9 proc.

53 proc. dorosłych obywateli Ukrainy uważa, że władze poniosły absolutną klęskę w walce z pandemią COVID-19 i jej skutkami. Takiego zdania jest 48 proc. ukraińskich kobiet i 59 proc. mężczyzn.

Kogo Ukraińcy obarczają winą za tę porażkę? Zdaniem 46 proc. Ukraińców głównym odpowiedzialnym za podejmowane przez rząd kroki był minister zdrowia. 23 proc. wskazuje na prezydenta kraju (Wołodymyra Zełenskiego). Dopiero na trzecim miejscu znalazł się premier (Denys Szmyhal).

 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 13-16 kwietnia 2021 r. w grupie 1,5 tys. dorosłych Ukraińców (powyżej 18 roku życia) i oddzielnie w grupie 200 ukraińskich nastolatków w wieku od 14 do 17 lat. Sondaż zlecony został przez twórców programu telewizyjnego „Wolność Słowa Sawika Szustera” (uznanego ukraińskiego dziennikarza) i organizację Open Mind Foundation przy użyciu platformy Liberty Report.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.