UE obiecuje pomoc dla Grecji w kwestii kryzysu migracyjnego

Uchodźcy z Syrii dobijający do brzegów wyspy Lesbos, źródło: Wikipedia, fot. Ggia (CC BY-SA 4.0)

700 mln euro obiecała przekazać Grecji Komisja Europejska. Grecy, po tym jak Turcja otworzyła swoje granice, borykają się z największym kryzysem migracyjnym od 2016 r. Na granicy grecko-tureckiej koczuje obecnie ponad 20 tys. chcących dostać się do UE osób.

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła dziś w towarzystwie przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego granicę między Grecją a Turcją. Spotkała się też z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem.

Von der Leyen obiecała potem, że KE otrzyma conajmniej 700 mln euro pomocy dla służ granicznych i humanitarnych. Dodatkowo Unijna Agencja Ochrony Granicy FRONTEX wyśle do Grecji swój zespół szybkiego reagowania. Będzie to 100 pogranicznych z innych niż Grecja państw członkowskich wyposażonych w łodzie patrolowe, śmigłowce, drony i samochody terenowe. „Granice Grecji to także zewnętrzne granice Unii Europejskiej, dlatego ich zabezpieczenie jest dla nas priorytetem” – powiedziała szefowa KE.

Zamieszki na granicy grecko-tureckiej

Na granicy Turcji i Grecji doszło do zamieszek z udziałem uchodźców próbujących się przedostać na teren Unii Europejskiej. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu tureckie władze wstrzymały blokowanie swojej granicy, w strefie między Turcją a Grecją znalazło się przynajmniej 10 …

Zajścia na greckiej granicy

Sytuacja na granicy między Grecją i Turcją staje się coraz trudniejsza. Greckie służby poinformowały, że od soboty (29 lutego), czyli od dnia, w którym Ankara ogłosiła, że przestaje powstrzymywać uchodźców i migrantów przed przedostawaniem się do Europy, powstrzymano już ponad 24 tys. osób, które chciały nielegalnie przedostać się do UE. Są wśród nich Syryjczycy, którzy mają szanse na uzyskanie w UE azylu, ale także obywatele Afganistanu, Pakistanu, Maroko czy Bangladeszu, którzy takich szans raczej nie mają.

Greccy pogranicznicy zatrzymali też 183 osoby, które nie chciały słuchać ich poleceń lub zachowywały się agresywnie. Wśród zatrzymanych nie było Syryjczyków. Jeden obywatel Syrii zginął jednak podczas niedzielnych (1 marca) zamieszek, jakie wybuchły w pasie granicznym, gdy greccy funkcjonariusze nie zgodzili się na otwarcie szlabanów. Jedno dziecko utonęło też, gdy na Morzu Egejskim wywróciła się łódź, która 50 osób usiłowało dopłynąć do wyspy Lesbos.

Sztuka ta udała się ok. 1 tys. osób, ale potem greckie łodzie patrolowe ostro odganiały łódki czy pontony z uchodźami i migrantami. Do internetu wyciekło też nagranie, na którym widać jak grecki funkcjonariusz strzela z broni palnej, choć wyraźnie celuje nie w ponton, a w pewnych oddaleniu od niego. Nie jest też jasne czy użyto ostrej amunicji czy tylko gumowych kul.

Grecja nie wpuszcza nowych syryjskich uchodźców

Greckie służby graniczne zablokowały drogę kilkusetosobowej grupie uchodźców, którzy z tureckiego terytorium chcieli się przedostać do Unii Europejskiej. Napływ nowych uciekinierów do Grecji to skutek zapowiedzi władz w Ankarze, które obiecały nie blokować dłużej uchodźcom drogi.

 

Według greckich mediów w strefie …

Sytuacja migracyjna w Grecji

W relacjach między Grecją a Turcją wzrosło napięcie. Premier Mitsotakis wezwał Ankarę do „natychmiastowego przestrzegania unijno-tureckiej umowy migracyjnej z 2016 r.” Grecka armia ogłosiła w rejonie granicznym 24-godzinne ćwiczenia i zapowiedziała, że będą one niebezpieczne dla „ludzi i zwierząt hodowlanych”. Z kolei na wyspie Lesbos mieszkańcy podpalili pusty już ośrodek migracyjny. Utrudniali też uchodźcom, nawet kobietom i dzieciom, wysiadanie z dobijających do brzegu łodzi i pontonów.

Dziś na greckich wyspach obozy dla uchoźców i migrantów są już mocno przeciążone. Tylko na liczącej 85 tys. miszkańców Lesbos jest już 20 tys. uchodźców i migrantów. Dlatego obiecane przez KE nowe środki finansowe mają wesprzeć nie tylko służby graniczne, ale także ośrodki migracyjne.

Tymczasem UE zaapelowała do Turcji o przestrzeganie porozumienia migracyjnego sprzed czterech lat. Zaapelował o to Charles Michel.

Turcja grozi Europie przepuszczeniem uchodźców z Syrii

Źródła w tureckich władzach podały, że Ankara nie będzie już przeciwdziałać przedostawaniu się uchodźców z Syrii drogą morską lub lądową z Syrii do krajów europejskich. To pokłosie wzrostu napięcia na linii Turcja-Rosja w ogarniętej wojną domową Syrii.

 

Turecka straż graniczna i …