Cypr Północny: Grecja i Turcja mają odmienne wizje rozwiązania wieloletniego sporu. ONZ angażuje się w rozmowy

Turcja, Cypr, Grecja, Cypr Północny, Erdogan, ONZ, Wielka Brytania, Mitsotakis

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan / Foto via twitter [@trpresidency]

„Jedynym rozwiązaniem sporu dotyczącego kwestii cypryjskiej jest zasada dwóch państw”, powiedział w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Ankara jako jedyna uznaje Cypr Północny.

 

 

Według Recepa Tayyipa Erdogana koncepcja federacyjna, za którą opowiadają się Ateny, nie wchodzi w grę jako rozwiązanie sporu.

Różne spojrzenia na przyszłość Cypru

Grecja opowiada się za rozwiązaniem federacji wspieranym przez ONZ. Cypr z kolei ma nadzieję na kontynuowanie rozmów.

„Nie ma już innego rozwiązania niż istnienie dwóch państw, bez względu na to czy ktoś to akceptuje, czy nie, sprawa federacji nie wchodzi w grę”, podkreślił w środę Erdogan. „Tylko pod takimi warunkami możemy usiąść do rozmów w sprawie Cypru”, dodał.

W miniony poniedziałek liderzy Grecji i Cypru oświadczyli, że rozważają jako dopuszczalne rozwiązanie wieloletniego sporu jedynie umowę pokojową wypracowaną na forum ONZ. Takie rozwiązanie wyklucza powstanie na Cyprze dwóch państw, popieranego przez Ankarę i Turków cypryjskich.

Koronawirus: Cypr prosi Izrael o szczepionki przez opóźnienia w UE / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 11 stycznia.

Wkrótce kolejne rozmowy

W marcu planowane są negocjacje w tej sprawie pod auspicjami ONZ. Mają do nich zostać zaproszeni przedstawiciele obu cypryjskich społeczności oraz ministrowie spraw zagranicznych Grecji, Turcji i Wielkiej Brytanii

W środowej rozmowie z SKAI.gr premier Grecji Kyriakos Mitsotakis podkreślił, że opowiada się za dobrymi stosunkami Grecji z Turcją mimo że prezydent Erdogan zapowiedział, że nie spotka się z szefem greckiego rządu w najbliższym czasie.

„Należymy do Europy, ona nas wspiera i wiemy, jak bronić naszych praw”, powiedział Mitsotakis, dodając, że „Grecja i Turcja są sąsiadami – dlatego myślę, że musimy zostawić za sobą zły rok 2020 i spróbować ocieplić nasze relacje”.

Turcja: „UE upolityczniła proces akcesyjny”. Jednak Ankara deklaruje gotowość do współpracy

„Niepewność, która wzrosła wraz z brexitem zniknie, gdy Turcja zajmie należne jej miejsce w europejskiej rodzinie” przekonuje prezydent Turcj.

Kwestia cypryjska źródłem sporów od wielu lat

Organizacja Narodów Zjednoczonych od lat bezskutecznie stara się o unormowanie sytuacji na Cyprze, podzielonym od czasu inwazji tureckiej w 1974 r., która nastąpiła po progreckim zamachu stanu.

Na północnych zajętych przez Turcję terenach wyspy powstała Turecka Republika Cypru Północnego, zamieszkana przez Turków cypryjskich. Będący członkiem Unii Europejskiej Cypr jest zamieszkany głównie przez Greków cypryjskich.

Podział Cypru jest też jednym z głównych źródeł sporów między uwikłanymi w ten konflikt Grecją i Turcją.

Koronawirus: Cypr wprowadza ścisły lockdown

Sytuacja epidemiczna nie pozwala na poluzowanie obostrzeń.

Wielka Brytania angażuje się w rozmowy

W ubiegłym tygodniu brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab stwierdził, że „elastyczność i kompromis są kluczem do rozwiązania kwestii cypryjskiej”. Polityk poprosił wszystkie strony o ponowne rozpoczęcie negocjacji w sprawie rozwiązania trwającego od dziesięcioleci problemu.

„Myślę, że niepowodzenie w osiągnięciu porozumienia po tak wielu wysiłkach nie przyniesie korzyści nikomu”, powiedział Raab po spotkaniu z cypryjskim szefem dyplomacji Nikosem Christodoulidesem. Wielka Brytania jest gotowa poprzeć porozumienie pokojowe, wnosząc swój wkład w negocjacje, dodał minister.

Wystąpienie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych pojawiło się w następstwie komentarza tureckiego szefa dyplomacji Mevluta Cavusoglu, że wszelkie rozwiązania oparte na wspieranej przez ONZ formule federacji obu państw cypryjskich są nie do przyjęcia.

Ersin Tatar nowym prezydentem Północnego Cypru

W niedzielę (18 października) mieszkańcy Północnego Cypru głosowali w drugiej turze prezydenckich. Fotel prezydenta obejmie obecny premier Ersin Tatar.

 

60-letni Ersin Tatar odniósł niespodziewane zwycięstwo w drugiej turze wyborów prezydenckich, zdobywając 51,7 proc. głosów, jak wskazują oficjalne wyniki.

Tatar pokonał urzędującego prezydenta …

Antonio Guterres zaprasza do negocjacji

Stanowisko Ankary w sprawie cypryjskiej może stanowić potencjalne zagrożenie dla wielostronnych negocjacji, a także spotkania, które Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ma zwołać w przyszłym miesiącu. Portugalczyk chciałby, aby  Grecja, Cypr, Turcja i Wielka Brytania zasiadły przy jednym stole do rozmów.

Tymczasem pod koniec stycznia, po raz pierwszy od pięciu lat przeprowadzono rozmowy mające na celu rozwiązanie długotrwałych sporów morskich między Grecją a Turcją.