Trump wzywa Hiszpanię do budowy muru na Saharze

Prezydent USA Donald Trump, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Prezydent USA Donald Trump, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Donald Trump zasugerował hiszpańskiemu rządowi budowę muru na pustyni. jako narzędzie walki z kryzysem migracyjnym w basenie Morza Śródziemnego.

 

Deklaracja Trumpa o budowie muru między USA i Meksykiem była jedną z najbardziej znanych obietnic wyborczych obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Przywódca USA polecił analogiczne rozwiązanie dla europejskiego kryzysu migracyjnego hiszpańskiemu królowi Filipowi i ministrowi spraw zagranicznych Josepowi Borrellowi, podczas ich czerwcowej wizyty w Waszyngtonie.

Sahara a Meksyk

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii ujawnił w tym tygodniu kulisy swojej rozmowy z amerykańskim prezydentem. Borrello powiedział dziennikarzom m.in. o tym jak Trump zlekceważył jego sceptycyzm względem budowy muru na pustyni o długości 3000 mil, czyli 4828 km.

„Granica Sahary nie może być większa niż nasza granica z Meksykiem” – powiedział najwyraźniej nieświadomy wielkości pustyni przywódca USA. Tymczasem granica amerykańsko-meksykańska ma długość 1 954 mil (3145 km). Natomiast Sahara rozciąga się na 3000 mil.

Włochy: Coraz mniej przybywających migrantów

Przedstawiony w Mediolanie raport pokazał, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy do Włoch trafiło o 140 tys. migrantów mniej niż zakładały niedawne rządowe szacunki, które robiono na podstawie danych z ostatnich lat. Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie napływ migrantów zmniejszy …

Hiszpania nie sprawuje kontroli nad Saharą mimo posiadania dwóch niedużych enklaw na północnym wybrzeżu Afryki – Ceuty i Melilli – oddzielonych od Maroka przez ogrodzenie z drutu kolczastego.

Enklawy stały się magnesem przyciągającym afrykańskich imigrantów szukających lepszego życia w Europie.

Hiszpania ostoją dla migrantów

W lipcu tego roku Bruksela przyznała 24,8 miliona euro hiszpańskiemu Ministerstwu Zatrudnienia i Polityki Społecznej oraz Czerwonemu Krzyżowi w tym kraju na pomoc zdrowotną, żywność i schronienie dla migrantów przybywających szlakiem zachodnio-śródziemnomorskim.

Pomoc finansowa stanowi dodatek do 691,7 mln euro przyznanych Madrytowi w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zachodni szlak śródziemnomorski stał się dla migrantów główną bramą do Europy w tym roku (38 911 osób), przed Włochami (20 797 osób) i Grecją (22 348).

Austria i Włochy chcą, by UE rozpatrywała wnioski o azyl jeszcze na morzu

Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii i Włoch wezwali Unię Europejską, aby w ramach zmian w polityce migracyjnej, wprowadzona została procedura oceniania wniosków o status uchodźcy jeszcze zanim przybywający drogą morską migranci zejdą na ląd. Na teren UE trafialiby tylko ci, którzy …

Mimo kryzysu politycznego liczba ta jest daleka od danych z 2015 r., kiedy ponad milion osób przybyło do Europy przez Morze Śródziemne. ,,Wyzwanie dotyczące migracji, przed którym stoi cała Europa, wymaga europejskiego, a nie narodowego rozwiązania, na co zwrócili uwagę przywódcy UE podczas czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej” – podkreśliła Komisja i hiszpański rząd.

Większość osób docierających do Hiszpanii pochodzi z Gwinei, Maroka i Mali.