Szwecja: Opozycja krytykuje rząd za sposób przyjmowania ukraińskich uchodźców

szwecja-ukraina-rosja-wojna

Norwegia może spokojnie przyjąć nawet 60 tys. uchodźców z Ukrainy, ocenił tamtejszy Urząd ds. Cudzoziemców (UDI). / Foto via unsplash [Markus Spiske]

Opozycja przekonuje, że Szwedzkie Biuro ds. Migracji wydaje się być zupełnie nieprzygotowane na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. Politycy zwracają uwagę na zbyt wolne tempo przyjmowania wniosków o ochronę od osób uciekających przed wojną.

 

 

Minister spraw społecznych Lena Hallengren zapowiedziała wczoraj (17 marca), że szwedzki rząd przeznaczy 21 mln koron szwedzkich na szczepienie uchodźców z Ukrainy przeciwko COVID-19.

„Ważne jest, by osoby przybywające z Ukrainy również zostały zaszczepione. Chodzi o ochronę samych uchodźców, ale także o sytuację epidemiczną w Szwecji”, wyjaśniła.

Dodała, że Szwecja wysłała do Ukrainy zaopatrzenie i sprzęt medyczny i że przesyłka dotarła już na miejsce. Na prośbę ukraińskich władz Szwecja wyśle również leki.

Krytyka rządu

Jednak sposób, w jaki władze szwedzkie radzą sobie z przyjmowaniem ukraińskich uchodźców, wywołał krytykę niektórych spośród czołowych polityków opozycji.

Anna König Jerlmyr, urzędująca burmistrz Sztokholmu i członkini opozycyjnej partii prawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej stwierdziła, że Szwedzkie Biuro ds. Migracji wydaje się być zupełnie nieprzygotowane na obecną sytuację.

„Wydaje się, że w Szwecji nie jesteśmy w stanie rozpatrzeć więcej niż 30 wniosków o ochronę dziennie. Źle to o nas świadczy, że nie potrafimy zapewnić ludziom dobrego startu w naszym kraju”, oceniła.

Póki co Biuro jest „przytłoczone” wnioskami o azyl. Tylko w środę zarejestrowano ponad 1700 wniosków, znacznie więcej niż może znieść szwedzki system socjalny.