Szwecja: Czy gangi infiltrują partie polityczne?

źródło: pxhere (CC0 Public Domain)

źródło: pxhere (CC0 Public Domain)

W Szwecji działa już kilkadziesiąt imigranckich rodzinnych grup przestępczych. W walce między rywalizującymi ze sobą gangami dochodzi do strzelanin i zamachów bombowych, w których zginęło w tym roku już 27 osób. Czy Szwedzi tracą kontrolę nad najbardziej radykalną częścią rosnącej społeczności imigrantów?

 

Za symboliczne można uznać wydarzenia z sierpnia 2020 r., gdy członkowie kurdyjskiego gangu rodzinnego „Ali Khan” kontrolowali samochody w północno-wschodnich dzielnicach Göteborga.

Na drogach ustawili blokady i poszukiwali członków zwaśnionej z nimi grupy przestępczej. Wydarzenie to stało się przyczyną rozpoczęcia ogólnokrajowej debaty na temat problemów z integracją imigrantów i wzrostem zorganizowanej przestępczości.

Norwegia i Szwecja: Antyislamskie wiece Oslo i Malmö. Sprofanowano Koran

W ciągu ostatnich dwóch dni w Norwegii i Szwecji doszło do antyislamskich manifestacji. Interweniowała policja.

„W Szwecji działa 40 rodzinnych gangów”

Fala przemocy zalewająca niektóre obszary Szwecji jest powiązana z gangami narkotykowymi. We wrześniu tego roku Mats Löfving, zastępca komendanta głównego szwedzkiej policji powiedział w wywiadzie radiowym opublikowanym przez PAP, że:

„W Szwecji jest przynajmniej 40 rodzinnych gangów, których członkowie przybyli do kraju wyłącznie w celu prowadzenia działalności przestępczej”. Według niego przybywający do Szwecji członkowie gangów nie są w ogóle zainteresowani pokojową współegzystencją z innymi. Swoje dzieci także wychowują tak, aby kontynuowały działalność przestępczą.

„Klany pracują nad przejęciem władzy nad danym terenem, mają duże możliwości stosowania przemocy i chcą zarabiać pieniądze. Robią to poprzez handel narkotykami, dokonywane poważnych przestępstw oraz wymuszenia” – powiedział zastępca komendanta. I dodał: „Oni nie chcą być częścią społeczeństwa (…) i my w podejściu do nich byliśmy naiwni” 

Część odpowiedzialności za zaistniałą sytuację ponosi szwedzka policja, która zmaga się z problemami kadrowymi. W ostatnich 10 latach ludność Szwecji wzrosła o niemal 1 mln mieszkańców – z 9,34 mln do 10,23 mln.

Temu procesowi nie towarzyszyło jednak jednoczesne liczebne zwiększenie sił policyjnych, które dziś nie są już wystarczające. Dlatego Szwedzi planują do 2024 r. zatrudnić 7 tys. nowych funkcjonariuszy.

Szwecja: Największe zbrojenia w armii od II wojny światowej?

Wydatki na obronność Szwecji stanowią obecnie 1,1 proc. PKB.

Nieefektywna polityka integracyjna?

W Szwecji istnieje ok. 60 tzw. obszarów wrażliwych (szw. Utsatt område). Określenie to zostało stworzone przez szwedzką policję do opisania obszarów o wyraźnie wyższym poziomie przestępczości i wykluczenia społecznego, gdzie emigranci stanowią często większość populacji

Anders Thornberg, szef szwedzkiej Służby Bezpieczeństwa stwierdził w wywiadzie dla „Financial Times”, że niski poziom szkolnictwa, poczucie wykluczenia, bezrobocie, brak wzorców do naśladowania w tych strefach są „porażką szwedzkiego społeczeństwa.”

Zaznaczył także, że „to bardzo ważne by integracja imigrantów w Szwecji się udała.” „Ci młodzi ludzie muszą otrzymać naszą pomoc. Jeśli nie chcą się z nami integrować muszą spotkać ich surowe konsekwencje. Czasem bywamy zbyt miękcy” – przyznał.

Szwecja: Śledztwo ws. zabójstwa byłego premiera Olofa Palmego zamknięte po 34 latach

Szwedzcy śledczy umorzyli najdłuższe w historii Szwecji śledztwo, które dotyczyło zabójstwa w 1986 r. ówczesnego premiera Olofa Palmego.

Gangi infiltrują partie polityczne?

Cytowany wcześniej zastępca komendanta głównego szwedzkiej policji Mats Löfving twierdzi, że istnieją przykłady rodzin, które zaangażowały się w lokalne życie polityczne, tak by mieć wpływ na władze gminy, a nawet całej Szwecji.

Anders Thornberg, nie uważa natomiast, żeby w tym momencie istniało bezpośrednie zagrożenie dla szwedzkiej demokracji  „Na razie działalność gangów nie jest zagrożeniem dla systemu demokratycznego, ale jeśli mamy w Szwecji grupy, które funkcjonują poza społeczeństwem to możemy w przyszłości mieć duże problemy” – uznał.

Natomiast pytany przez dziennikarza „Financial Times”, o twierdzenia niektórych ekspertów jakoby problemem było przenikanie członków gangów do niektórych partii politycznych na lokalnym poziomie odpowiedział, że „to może być problem, musimy być tego świadom i musimy uważać.”

Szwecja: Gorzkie święto narodowe z powodu koronawirusa

W Święto Narodowe Szwecji wielu mieszkańców kraju wywiesiło flagi narodowe, ale natychmiast opuściło je do połowy masztu. To nie tylko wspomnienie ofiar pandemii koronawirusa, ale również wyraz sprzeciwu wobec rządu.

Wizja przyszłości

Według Thornbera nastąpiło jednak przebudzenie, zarówno wśród społeczeństwa jak i polityków, którzy zaczynają dostrzegać z jak poważnym problemem musi zmierzyć się Szwecja. Jego zdaniem temat zorganizowanej przestępczości jest teraz numerem jeden wśród szwedzkich polityków.

On sam, jak powiedział, dalej „pozostaje optymistą”. Dodał jeszcze, że „zwykli Szwedzi” nie mają się czego bać. „To zajmie trochę czasu, ale społeczeństwo zwycięży, musimy zrobić to razem” – podkreślił.