Sześć unijnych państw przyjmie ponad 300 migrantów

Uchodźcy i migranci przewożeni na pokład statku włoskiej straży przybrzeżnej na Morzu Śródziemnym latem 2017 r., źródło Wikipedia

Już pod koniec ubiegłego tygodnia sześć europejskich państw – Niemcy, Francja, Irlandia, Luksemburg, Portugalia i Rumania – zdecydowały się przyjąć ponad 365 migrantów ze statku ratunkowego „Ocean Viking”. Od dwóch tygodni statek z migrantami z Afryki krążył po wodach międzynarodowych na Morzu Śródziemnomorskim.

 

Czekając na decyzję…

365 migrantów wraz z załogą statku spędziło 14 dni na morzu, żeglując między Maltą i włoskimi wyspami – Lampedusą i Sycylią, ponieważ maltańskie władze nie wyraziły zgody na ich zejście na ląd. Lekarze Bez Granic już od dłuższego czasu zapowiadali, że na statku kończą się zapasy jedzenia i sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Dopiero po tym, jak sześć państw Wspólnoty zapowiedziało przyjęcie migrantów do siebie, marynarka wojenna Malty pomogła migrantom zejść na ląd. Rozwiązanie dotyczące relokacji migrantów ze statku „Ocean Viking” ustalono podczas toczących się rozmów Komisji Europejskiej. Wiadomo już także, że Francja przyjmie 150 z 365 migrantów ze statku. Nie są znane szczegóły dotyczące pozostałych państw. Z kolei premier Malty Joseph Muscat na Twitterze zapowiedział, że żadna z uratowanych osób nie pozostanie na Malcie.

Stambuł: Wczoraj upłynęło ultimatum dla syryjskich migrantów

Wczoraj minęło ultimatum dla nieposiadających dokumentów syryjskich migrantów na opuszczenie Stambułu. W przypadku niepodporządkowania się czeka ich wydalenie z największego miasta Turcji, gdzie wedle szacunków może ich mieszkać nawet do kilkuset tysięcy.
 

 

Na terytorium Turcji przebywa około 3,5 mln Syryjczyków, więcej …

Włosi także nieprzychylni migrantom

Statek pod norweską banderą nie podejmował próby zacumowania do jednej z włoskich wysp, ze względu na znaną antyimigracyjną retorykę włoskiego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego. Już wcześniej zapowiedział on grzywny w wysokości do 1 mln euro za złamanie zakazu i przycumowanie do jednego z włoskich portów statku z migrantami na pokładzie.

Włochy: 6 państw przyjmie migrantów z pokładu statku "Open Arms"

Włoski premier poinformował, że migranci, których z Morza Śródziemnego uratował statek organizacji humanitarnej „Open Arms”, trafią do 6 państw członkowskich. Wcześniej wpłynięcia na wody terytorialne Włoch zakazał tej jednostce wicepremier, który jest jednocześnie ministrem spraw wewnętrznych.
 

Statek organizacji „Open Arms” dwa …

Brak systemowych rozwiązań

W ostatnich czterech latach z falami migracji drogą morską radziły sobie głównie Włochy i Malta. Teraz oba państwa zapowiadają twardą politykę walki z migracją. W środę przyjęcie ponad 147 migrantów z hiszpańskiego statku „Open Arms” zapowiedziało także sześć państw członkowskich UE – Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Rumunia oraz Luksemburg. Dzięki temu statek organizacji pozarządowej z migrantami pochodzącymi z Afryki Północnej po prawie trzech tygodniach mógł zacumować na włoskiej wyspie Lampedusie.

Ostatnie krótkotrwałe rozwiązania unijne dotyczące migracji skrytykował na Twitterze irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Conveney, który napisał, że Unii brakuje skoordynowanych działań, a postanowienia ad hoc, od jednej sprawy do drugiej, nie są ani możliwe do utrzymania, ani humanitarne.