Starcia migrantów z bośniacką i chorwacką policją

Robert Fajt via jutarnji.hr

W nocy z 24 na 25 października grupa około 200 migrantów przedostała się przez kordon bośniackiej policji granicznej i wkroczyła na most prowadzący do sąsiedniej Chorwacji.

 

Obozujący przy przejściu granicznym Velika Kladuša-Maljevac od wtorku migranci zaatakowali kamieniami oddział chorwackiej policji prewencyjnej, na co ta odpowiedziała gazem łzawiącym i policyjnymi pałkami.

W wyniku starć rannych zostało kilka osób, w tym funkcjonariusze graniczni po obu stronach mostu.

Byle do UE

Była to kolejna próba przedostania się do Unii Europejskiej podjęta przez przebywających w okolicy chorwackiej granicy migrantów. Głównymi bośniackimi ośrodkami ich stacjonowania są miasta Bihać i Velika Kladuša.

Po zamknięciu poprzednich, głównych szlaków migracyjnych to właśnie Bośnia i Hercegowina (BiH) stała się ostatnim przystankiem na szlaku mającym doprowadzić migrantów do zachodnich krajów Unii Europejskiej.  Według najnowszych danych Organizacji Narodów Zjednoczonych w BiH w tym roku zarejestrowało się 12 434 imigrantów i uchodźców. Większość z nich przybyła z Pakistanu, Syrii, Iranu i Iraku.

Libia przeciwna tworzeniu centrów migracyjnych poza UE

Libijski minister spraw zagranicznych wykluczył możliwość nawiązania współpracy z Unią Europejską przy budowie specjalnych centrów migracyjnych. Wcześniej podobne stanowisko wyraziło Maroko. Jednak zdaniem władz libijskich przeciwne europejskiemu pomysłowi są wszystkie kraje Afryki Północnej.
 
Plan utworzenia we współpracy z państwami afrykańskimi centrów …

Bośnia i Hercegowina mówi migrantom „dość”

We wtorek do Bihaća dotarło również około 100 migrantów z Sarajewa. Policja nie pozwoliła im jednak opuścić pociągu, a lokalne władze przygotowały autobusy, którymi przybysze zostaną cofnięci do stolicy kraju i umieszczeni w nowo otwartym centrum.

Komendant policji uńsko-sańskiego kantonu, jednego z dziesięciu kantonów Federacji Bośni i Hercegowiny (razem z Republiką Serbską i Dystryktem Brczko tworzącej BiH), oznajmił, że jego władze nie są zdolne do przyjęcia większej liczby migrantów. Jako powody podał brak możliwości ich zakwaterowania oraz kwestie bezpieczeństwa.

Hiszpania wydaliła natychmiastowo 55 migrantów, którzy wdarli się do Melilli

Ponad 200 migrantów, głównie z krajów Afryki Zachodniej, usiłowało w ostatnią niedzielę (21.10) sforsować kilkumetrowe ogrodzenia, które otaczają hiszpańską enklawę w Maroko. W Melilli oraz pobliskiej Ceucie często dochodzi do tego typu sytuacji. Tym razem jednak część z zatrzymanych w …

Europejskie marzenie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Chorwacji ujawniło, że wśród migrantów przebywających w BiH oraz Serbii rozpowszechnia się fałszywe informacje, według których Chorwacja otworzy dla nich swoje granice i umożliwi dalszą podróż w kierunku państw zachodnich Unii Europejskiej.

Minister Spraw Wewnętrznych Davor Brozinović zapewnił, że „na granicy zawsze będzie wystarczająco dużo chorwackiej policji, która uniemożliwi agresywne i nielegalne jej przekroczenie”.

Przemoc wobec migrantów i uchodźców

Mimo że dziś premier Chorwacji Andrej Plenković zapewnia o „poszanowaniu wszystkich wysokich standardów międzynarodowego, humanitarnego oraz krajowego prawa”, przez ostatnie miesiące do opinii publicznej trafiały liczne świadectwa migrantów i pracowników organizacji im pomagających opisujące brutalne zachowania chorwackich policjantów wobec przedostających się do ich kraju ludzi.

Jeszcze na początku bieżącego miesiąca Rada Europy wezwała władze w Zagrzebiu do zbadania przypadków nadużyć prawa przez swoje służby mundurowe, wśród których najczęściej wymienia się pobicia i kradzieże.

Chorwacja: 5 lat w Unii Europejskiej

1 lipca 2013 r. Chorwacja stała się członkiem Unii Europejskiej. Z okazji okrągłej rocznicy rządzący oraz eksperci podsumowali okres członkostwa i wskazali na kolejne wyzwania związane m.in. z przyjęciem euro oraz wejściem do strefy Schengen.
 
W 2012 r. Chorwaci odpowiadali w …