Przedłużenie stanu wyjątkowego coraz bliżej

Prezydent Andrzej Duda w BBN o przedłużeniu stanu wyjątkowego, źródło Marek Borawski KPRP

Prezydent Andrzej Duda w BBN o przedłużeniu stanu wyjątkowego, źródło Marek Borawski KPRP

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział wczoraj, że podpisze się pod wnioskiem rządu o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów uznała, że takie rozwiązanie jest konieczne wobec nasilającego się ataku hybrydowego Białorusi na granicy z Polską, co  jednocześnie oznacza atak na zewnętrzną granicę UE.

 

Andrzej Duda oświadczył, że jak tylko wniosek rządu o przedłużenie stanu wyjątkowego do niego trafi, to wystąpi do Sejmu, aby wyraził zgodę na jego przedłużenie. We wtorkowym (28 września) spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego poświęconemu sytuacji na granicy Polski z Białorusią uczestniczyli obok prezydenta szefowie MON Mariusz Błaszczak i MSWiA Mariusz Kamiński, komendant główny Straży Granicznej Tomasz Praga, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Piotr Błazeusz, a także szefowie KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych  i BBN Paweł Soloch.

Przedłużenie stanu wyjątkowego do grudnia?

Rada Ministrów najprawdopodobniej przedłuży dziś  stan wyjątkowy wprowadzony miesiąc temu w pasie przy granicy z Białorusią. Premier Mateusz Morawiecki rozszerzył bowiem porządek wtorkowych obrad  o ten punkt.

Duda: Przedłużenie stanu wyjątkowego wydaje się uzasadnione

“Wydaje się, że przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej o 60 dni będzie uzasadnione”, powiedział prezydent po odprawie w BBN. Jak uzasadniał, jest to potrzebne funkcjonariuszom i wojsku, żeby mogli sprawnie wykonywać swoje zadania.

Rząd podjął decyzję, że występuje do mnie z wnioskiem, by przedłużyć istniejący stan wyjątkowy o 60 dni”, przekazał Duda na konferencji prasowej. “Kiedy tylko ten wniosek zostanie do mnie skierowany, wystąpię zgodnie z zapisami konstytucji do Sejmu, aby wypowiedział się w tej kwestii, aby wyraził zgodę na przedłużenie tego stanu wyjątkowego o 60 dni”, zapowiedział. Prezydent zwrócił przy tym uwagę, że jeżeli będzie taka możliwość, zawsze stan wyjątkowy można będzie skrócić.

“Presja na granicę wzrasta. Dzisiaj do godz. 17 miały miejsce 354 próby nielegalnego przekroczenia granicy. To rekord. Problem nadal występuje. Wydaje się, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na kolejne 60 dni będzie uzasadnione” – ocenił Andrzej Duda powołując się na informacje komendanta głównego straży granicznej.

Rada UE: Państwa członkowskie powinny chronić zewnętrzną granicę Unii

Chodzi o to, żeby nie dopuścić do powtórzenia błędów z poprzedniego kryzysu migracyjnego.

Müller: To wojna hybrydowa

Wcześniej tego dnia rząd zdecydował, że wystąpi do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Informację taką przekazał po wczorajszym posiedzeniu rady ministrów rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział także, że wniosek w tej sprawie jeszcze we wtorek trafi do prezydenta.

Rzecznik rządu przekonywał wczoraj, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy wciąż jest bardzo trudna. “Od początku tej wojny hybrydowej, bo tak ją trzeba już nazywać, granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć ok. 10 tys. osób”, oświadczył. Dodał, że każdego dnia kolejne  setki migrantów próbują nielegalnie przekroczyć polską granicę.

Müller podkreślił przy tym, że straż graniczna, wojsko i policja “podejmują wszelkie działania, aby nie dopuścić do tego typu działań”. “Naszym obowiązkiem jest nie tylko zabezpieczyć granicę Polski, ale i Unii Europejskiej”, przypomniał rzecznik rządu.

Sejm zatwierdził stan wyjątkowy wzdłuż granicy z Białorusią

Rząd argumentował wprowadzenie stanu wyjątkowego presją migracyjną ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki i białorusko-rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi. Opozycja oskarżała zaś rząd o chęć ukrycia niekompetencji i wytykała nieobecność w Sejmie prezydenta.

 

Wniosek o uchylenie prezydenckiego rozporządzenia złożył w piątek (3 września) klub …

Stan wyjątkowy trwa od drugiego września

Wprowadzony drugiego września stan wyjątkowy obejmuje 183 miejscowości w pasie przygranicznym z Białorusią. Został zarządzony na 30 dni rozporządzeniem prezydenta Dudy, wydanym na wniosek rady ministrów. Przedstawiciele rządu uzasadniali wtedy konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki już wtedy prowadził wojnę hybrydową, a także rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad 2021.

W manewrach sił zbrojnych Rosji i Białorusi które zaplanowano w dniach 10–16 września, uczestniczyło 200 tys. żołnierzy obu armii. Kilka dni po zakończeniu wspólnych ćwiczeń białoruskie MON poinformowało, że rosyjscy żołnierze, którzy brali w nich udział wracają z terytorium Białorusi do miejsc stałego rozmieszczenia.