Stambuł: Wczoraj upłynęło ultimatum dla syryjskich migrantów

Stambuł / Zdjęcie via unsplash.com @neudekk

Wczoraj minęło ultimatum dla nieposiadających dokumentów syryjskich migrantów na opuszczenie Stambułu. W przypadku niepodporządkowania się czeka ich wydalenie z największego miasta Turcji, gdzie wedle szacunków może ich mieszkać nawet do kilkuset tysięcy.

 

 

Na terytorium Turcji przebywa około 3,5 mln Syryjczyków, więcej niż w jakimkolwiek kraju. W samym Stambule mieszka ich ponad pół miliona (choć niektórzy twierdzą, że to zaniżona liczba). Nowe władze Stambułu ogłosiły przed miesiącem zmianę polityki wobec migrantów przebywających nad Bosforem bez stosownego pozwolenia.

USA usuwają Turcję z programu myśliwców F-35

W środę (17 lipca) USA podjęły decyzję o usunięciu Turcji z programu F-35. Ma to związek z dostawami rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej S-400 „Triumf”, które w zeszłym tygodniu przyjęła Ankara.
 

 

Pierwszy transport rosyjskiego systemu do bazy wojskowej Murted, na północny wschód …

Groźba deportacji

Władze przed miesiącem poinformowały, że Syryjczycy przebywający w Stambule, jednak zarejestrowani jako uchodźcy w innej tureckiej prowincji, zostaną do niej odesłani. Z kolei tych spośród nich, którzy nie są zarejestrowani w systemie ochrony tymczasowej lub nie mają czasowego zezwolenia na pobyt, może spotkać wydalenie do Syrii.

Ostatnie tygodnie to zmiana podejścia tureckich władz do Syryjczyków. W lipcu policja rozpoczęła akcję zatrzymań i deportacji cudzoziemców nielegalnie przebywających w Stambule. Od początku akcji zatrzymano tysiące osób, z czego setki z nich deportowano z powrotem do ich kraju. Tylko w lipcu zidentyfikowano 15 tys. osób bez dokumentów, z czego ponad 2,5 tys. Syryjczyków zostało odesłanych do prowincji, w których zostali pierwotnie zarejestrowani.

Turcja zawiesza porozumienie z UE o readmisji migrantów

Niewywiązanie się przez Unię Europejską z obietnic zniesienia wiz dla obywateli Turcji ma być powodem, dla którego turecki minister spraw zagranicznych ogłosił zawieszenie porozumienia o odsyłaniu migrantów do kraju pochodzenia, zawartego ze Wspólnotą w 2016 r.
 

 

To nie pierwszy raz, gdy …

Przeludniony Stambuł

Od czasu zobowiązania się przez Turcję w 2016 r. w ramach porozumienia z Unią Europejską do uszczelnienia granicy, tak by Syryjczycy nie przedostawali się do Europy, w ostatnich miesiącach zmieniła się polityka Ankary wobec migrantów. Jest to związane częściowo z gorszymi nastrojami ludności miejscowej, która obwinia gości z południa np. o „zabieranie miejsc pracy”.

Innym problemem jest duża liczba Syryjczyków w Stambule, którzy udali się tam ze wschodnich prowincji w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Turecki system rejestrowania uchodźców dopuszczał bezpośrednie udanie się do Stambułu, jednak Ci, którzy nie zdążyli skorzystać ze tej możliwości – ograniczanej przez tureckie władze – wybrali (lub zostali zmuszeni) wschodnie prowincje lub te znajdujące się nad Morzem Czarnym, by następnie – już bez odpowiednich dokumentów – udać się na zachód kraju.

Greckie wyspy przepełnione uchodźcami. Ateny domagają się od Europy solidarności

Ateny domagają się od Unii Europejskiej bardziej równomiernego rozłożenia ciężaru migracyjnego. Greckie wyspy znów notują wzrost liczby przybywających migrantów.  W przepełnionych obozach dochodzi do wzrostu liczby aktów przemocy oraz napięć między przedstawicielami różnych narodowości.
 

W ostatnich tygodniach na greckie wyspy w …

Słabsza gospodarka zmienia nastroje

Stąd bierze się zwiększona liczba Syryjczyków w Stambule, szacowana przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji na 900 tys. Dlatego turecka policja od połowy lipca urządza naloty w dzielnicach zamieszkałych przez migrantów i legitymuje tych, mówiących po arabsku. Zmiany nastrojów w tureckim społeczeństwie w stosunku do Syryjczyków spostrzegła, choć z opóźnieniem, Ankara.

Recep Tayyip Erdoğan i jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) ostatnie niepowodzenia, w tym dwukrotną porażkę w wyborach na burmistrza Stambułu, upatrują m. in. w rosnącym odrzuceniu Syryjczyków przez tureckie społeczeństwie – fenomenie, który lepiej odczytały partie opozycyjne. Owe odrzucenie, w ostatnich tygodniach doszło w Stambule do kilku poważnych incydentów wymierzonych w syryjską społeczność, bierze się głównie z coraz gorszego stanu tureckiej gospodarki.

Niemcy zbroją Turcję mimo sprzeciwu UE

Niemiecki eksport uzbrojenia do Turcji nie maleje, co powoduje ostry sprzeciw państw członkowskich Unii Europejskiej, w szczególności Cypru i Grecji. Cała sytuacja ma miejsce w chwili, gdy UE nakłada na Ankarę sankcje za nielegalne odwierty przy granicy z Cyprem.
 

Na żądanie …

Rozwiązaniem lepsza integracja?

Słabsza ekonomia wzmaga nieprzychylne południowym sąsiadom nastroje. Firma badawcza Konda poinformowała, że akceptacja dla Syryjczyków zmalała ostatnio do 31 proc. w porównaniu z 57 proc. w 2016 r. Presja policji to nie jedyny środek przedsięwzięty przez turecką administrację. Syryjskie firmy zostały np. zobowiązane do przygotowania oznakowania w języku tureckim i wycofania szyldów w arabskim.

Na konieczność lepszej integracji Syryjczyków zwrócił w niedawnym wywiadzie dla BBC nowy burmistrz Stambułu. Ekrem İmamoğlu uznał za niemożliwe izolowanie się kilkuset tysięcy Syryjczyków w kilkunastomilionowym mieście. Tureckie organizacje pozarządowe apelują do rządu, by nie robić z uchodźców kozła ofiarnego w obecnej sytuacji. Tym bardziej, że nie brakuje przekazów świadczących, że grozi im deportacja do objętej walkami prowincji Idlib w Syrii.

Turcja: Opozycja ponownie wygrywa w Stambule

W powtórzonych wyborach burmistrza największego tureckiego miasta znów wygrał kandydat opozycji – Ekrem Imamoglu. Głosowanie powszechnie uważane jest w Turcji za test poparcia dla rządzącego krajem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Poprzednie wybory w Stambule unieważniono, ponieważ domagała się tego rządząca …