Sea Watch 3 płynie na Lampedusę

Uratowani migranci na jednym ze statków należących do organizacji Sea Watch, źródło: Flickr/Brainbitch

Uratowani migranci na jednym ze statków należących do organizacji Sea Watch, źródło: Flickr/Brainbitch

Łamiąc zakaz włoskich władz, Sea Watch 3 z 42 migrantami na pokładzie płynie w kierunku włoskiej wyspy Lampedusa. Statek niemieckiej organizacji pozarządowej pływający pod holenderską banderą czekał na zgodę na wpłynięcie do włoskiego portu przez 12 dni.

 

Tymczasem Hiszpania, która od lat mierzy się z napływem nielegalnych migrantów i ostatnio przejęła od Włoch największy ruch migracyjny, podała również w środę (26 czerwca), że od stycznia zeszłego roku do marca tego roku odnotowano rekordową liczbę utonięć migrantów u jej brzegów.

Kapitan Sea Watch 3: Wiem, czym ryzykuję

„Postanowiłam wpłynąć do portu na Lampedusie. Wiem, czym ryzykuję, ale 42 rozbitków na pokładzie jest u kresu sił. Zawiozę ich w bezpieczne miejsce” – oświadczyła kapitan statku Carola Rackete. Zgodnie z nowymi przepisami załodze grozi grzywna w wysokości do 50 tysięcy euro i konfiskata statku.

Włoskie media media poinformowały, że w kierunku tej poszukiwawczo-ratowniczej jednostki płyną łodzie patrolowe włoskiej Straży Przybrzeżnej i Gwardii Finansowej, by ją zatrzymać. W odległości 12 mil od brzegów Lampedusy załoga łodzi Gwardii nakazała statkowi, by się zatrzymał, ale Sea Watch 3 zignorował ten rozkaz.

Włosi i Holendrzy kłócą się o łódź z migrantami

Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini, twierdzi, że to Holandia i Unia Europejska są odpowiedzialne za los 42 migrantów, którym Rzym od ponad tygodnia nie pozwala wpłynąć do włoskich portów.
 

Holenderska łódź ratunkowa Sea-Watch 3 utknęła na Morzu Śródziemnym 12 czerwca, …

Salvini: Nie zgodzę się, by ktokolwiek zszedł z pokładu

Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini na wiadomość o wpłynięciu Sea Watch 3 na włoskie wody oświadczył, że „imigracja nie może być zarządzana przez nielegalne statki” i zapewnił o gotowości powstrzymania “wszelkich nielegalnych działań”. „Kto popełnia błąd, zapłaci. Europa? Nieobecna, jak zawsze” – napisał na Twitterze.

„Nie wydaję zgody na to, aby ktokolwiek zszedł z pokładu, nie zgodzę się na to nigdy” – podkreślił włoski wicepremier. Ostrzegł przy tym, że jest gotów użyć sił porządkowych, by nie dopuścić do zawinięcia statku z migrantami na Lampedusę. Salvini zapowiedział też, że „Niemcy i Holandia odpowiedzą za to”.

Di Maio: Europa musi otworzyć oczy

Drugi wicepremier Włoch Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd stwierdził natomiast, że „Europa musi się obudzić, musi otworzyć oczy”. Wyraził przy tym przekonanie, że konieczna jest zmiana zasad konwencji z Dublina, regulująca kwestie migrantów. “Nie jest możliwe, aby wszyscy migranci dalej schodzili na ląd we Włoszech” – dodał.

We wtorek Europejski Trybunał ds. Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił wniosek złożony w imieniu 42 migrantów, którzy zwrócili się o natychmiastową interwencję, by rozwiązać kryzys wokół Sea Watch 3 i – jak to ocenili – „nieludzkie traktowanie”, jakim podlegali.

Meloni: Zatopić Sea Watch 3

Tymczasem liderka prawicowego ugrupowania Bracia Włosi Giorgia Meloni oświadczyła, że statek organizacji pozarządowej należy skonfiskować, załogę aresztować, sprowadzić migrantów na ląd i odesłać natychmiast do krajów pochodzenia, a następnie „zatopić” Sea Watch 3.

Włochy: Ruszył proces burmistrza, który pomagał migrantom

Rozpoczął się proces Domenico Lucano, byłego już burmistrza miasteczka Riace w regionie Kalabria na południu Włoch. Był on znany z bardzo otwartej polityki wobec migrantów, w których widział szansę na odrodzenie starzejącej się prowincjonalnej społeczności. Został jednak oskarżony o ułatwianie …

Rekordowa liczba utonięć migrantów u brzegów Hiszpanii

Od stycznia 2018 roku do marca 2019 roku zanotowano rekordową liczbę – aż 1022 – utonięć nielegalnych migrantów u brzegów Hiszpanii, która od lat boryka się z napływem uchodźców  – wynika z przedstawionego w Madrycie studium pozarządowej organizacji Caminando Fronteras. Wciąż nie udało się odnaleźć ciał 816 z nich.

Natomiast ze statystyk pozarządowej organizacji Andalucia Acoge, która pomaga nielegalnym imigrantom, wynika jednak, że w ostatnich 30 latach (od 1988 r. do końca 2018 r.), w drodze z Afryki Północnej do Hiszpanii zginęło w Morzu Śródziemnym ponad 6700 osób.

Z danych Frontexu wynika, że  w zeszłym roku liczba nielegalnych przekroczeń unijnych granic zmniejszyła się o jedną czwartą (do ok. 150 tys.) w porównaniu z 2017 r., a w stosunku do szczytu kryzysu migracyjnego w 2015 r. – aż o 92 proc. Unijna agencja tłumaczy to mniejszą popularnością szlaku prowadzącego do Włoch, zwracając jednocześnie uwagę, że już drugi rok z rzędu podwaja się liczba migrantów przedostających się do Hiszpanii.

W 2018 r. spadła liczba wniosków o azyl w Europie

W 2018 r. zmniejszyła się liczba wniosków o azyl polityczny w Europie, trzeci rok z rzędu osiągając poziom sprzed kryzysu. W pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. odnotowano  jednak ponowny wzrost, który jest napędzany przez uchodźców z Ameryki Południowej.
 

Przedwczoraj (24 czerwca) …