Raport ONZ: w 2018 r. sześć ofiar dziennie na Morzu Śródziemnym

Od stycznia tego roku 63.000 migrantów przekroczyło Morze Śródziemne. Jest to o połowę mniej niż w tym samym okresie rok temu. Źródło: UNHCR

Źródło: UNHCR

Liczba uchodźców próbujących przekroczyć Morze Śródziemne wciąż spada – wynika z raportu urzędu ONZ ds. uchodźców (UNHCR). Nie maleją jednak zagrożenia związane z taką podróżą. W 2018 r. w Morzu Śródziemnym utonęło 2275 uchodźców, co daje średnią w postaci sześciu ofiar dziennie.

 

Łącznie w 2018 r. drogą morską i lądową do Europy dotarło 139 300 uchodźców, najwięcej do Hiszpanii (65 400), następnie do Grecji (50 500) i Włoch (23 400).

Kolejny niechlubny rok. Imigranci nadal toną w Morzu Śródziemnym

Po czarnej serii utonięć z ostatnich kilku dni liczba ofiar dramatycznej przeprawy do Europy czwarty rok z rzędu przekroczyła tysiąc – przestrzegają eksperci z ONZ i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.
 

To alarmujący wzrost liczby ofiar, wszystko dlatego, że przemytnicy wykorzystują coraz …

Mniej uchodźców, wciąż wysoka śmiertelność

Do Hiszpanii docierają uchodźcy przede wszystkim z Maroka, Gwinei i Mali, do Włoch – z Tunezji i Erytrei, natomiast do Grecji – z Afganistanu i Syrii.

Zdecydowanie najwięcej osób próbuje dostać się na kontynent przez Morze Śródziemne. Ta liczba zmalała jednak drastycznie w porównaniu z rekordowym rokiem 2015, kiedy w ten sposób do Europy dotarło ponad milion osób. W ubiegłym roku (2018 r.) liczba ta wynosiła 116 647 osób, a w roku poprzednim było ich 172 324.

Od 2015 r. konsekwentnie rośnie jednak liczba osób, które umierają po dotarciu do Europy. W 2018 r. dotyczyło to jednej osoby na 51.

Prawie podwoiła się też liczba zgonów podczas próby dostania się do Europy drogą lądową. W 2018 r. odnotowano 136 takich przypadków, w 2017 r. – 75.

Salvini: islamscy terroryści prawdziwym zagrożeniem dla Europy

Włoski wicepremier Matteo Salvini stwierdził, że zagrożeniem dla Europy nie są populiści, ale islamscy terroryści. W trakcie spotkania wyborczego w Abruzji jako priorytet UE wskazał „obronę granic, tradycji i bezpieczeństwa”.
 

„Mówią, że w Europie populiści stanowią zagrożenie. Czy populiści kogoś kiedykolwiek …

Najwięcej osób ginie, próbując dostać się do Włoch

Z raportu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców wynika, że w 2018 r. w znaczący sposób uległy zmianie szlaki migracyjne. Przez pierwszą połowę roku więcej osób docierało do Grecji, w drugiej połowie głównym „punktem wejścia” do Europy stała się Hiszpania.

Zarówno do Grecji, jak i Hiszpanii, dotarło więcej uchodźców niż w roku ubiegłym. Odsetek ten drastycznie, bo o 80 proc., zmniejszył się w przypadku Włoch, co jest naturalną konsekwencją polityki włoskiego rządu, który sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców.

Z danych wynika też, że najwięcej uchodźców ginie lub jest uznanych za zaginionych, próbując się dostać właśnie do tego kraju. W 2018 r. było to 1312 osób, prawie dwukrotnie mniej niż w roku ubiegłym, ale i tak więcej niż w przypadku Hiszpanii (777 przypadków śmierci) lub Grecji (187 takich przypadków).

Tsipras: Portugalia, Hiszpania i Grecja to lewicowe "oazy na politycznej pustyni"

Socjalistyczne, zielone i lewicowe partie polityczne powinny uczyć się od rządów w południowej Europie i zjednoczyć się przeciwko rosnącemu prawicowemu antyeuropejskiemu populizmowi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – powiedział grecki premier Alexis Tsipras.
 

Przemawiając w Atenach w poniedziałek (28 stycznia), Tsipras …

„Zatrważające warunki” w libijskich obozach

W raporcie zwrócono też uwagę na zwiększenie aktywności przez tzw. libijską straż przygraniczną, która działa w wyznaczonej przez ten kraj strefie poszukiwań i niesienia ratunku. Z raportu wynika, że aż 85 proc. osób uratowanych lub po prostu zatrzymanych w tej strefie trafia do obozów dla uchodźców w Libii, gdzie panują „zatrważające warunki”.  W obozach często wybuchają epidemie, a uchodźcy mają ograniczony dostęp do jedzenia.

UNHCR wskazuje, że coraz więcej statków z uchodźcami próbuje ominąć libijską strefę i według jej przewidywań ta tendencja utrzyma się też w obecnym roku.

Trasa z Libii do Europy jest też najbardziej niebezpiecznym szlakiem migracyjnym. W 2017 r. w próbie pokonania tej trasy ginęła jedna osoba na 38, w 2018. r. – aż co czternasta.