Przewodniczący PE napisał do szefa KE list ws. statku z migrantami

Przewodniczący PE David Sassoli, źródło: Parlament Europejski (CC-BY-4.0: © European Union 2019)

Przewodniczący Parlamentu Europejskiej David Sassoli zaapelował do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, aby pomógł rozwiązać problem wokół należącego do hiszpańskiej organizacji pozarządowej statku, który ma na pokładzie ponad 120 uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów. Nie chce ich przyjąć żadne państwo członkowskie UE.

 

Statek organizacji Open Arms zabrał na swój pokład w ubiegłym tygodniu 121 osób, które na pontonach i łodziach próbowały przedostać się z Libii do Europy. Ich jednostki utknęły na morzu niedaleko libijskiego wybrzeża. Wśród uratowanych osób jest 32 dzieci.

Organizacje humanitarne nie chcą wozić migrantów do Libii

Hiszpański statek udał się wraz z migrantami w kierunku Włoch i Malty, bo do tych europejskich państw było najbliżej. Ale ani Rzym, ani La Valetta nie zgodziły się wpuścić okrętu, argumentując, że powinien on popłynąć do najbliższego bezpiecznego portu, a to oznaczałoby któryś z portów libijskich.

Organizacje pozarządowe (a także ONZ) nie uznają jednak Libii za bezpieczne miejsce. Migranci trafiają bowiem do ośrodków detencyjnych, w których dochodzi często do stosowania wobec nic przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej. W tym północnoafrykańskim kraju trwa także wojna domowa. Na początku lipca doszło do zbombardowania ośrodka migracyjnego w Tadżurze na wschodnich przedmieściach Trypolisu. Zginęło wówczas ponad 100 osób.

UNHCR krytykuje dekret Salviniego

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) zgłosił zastrzeżenia do przyjętej przez włoski Senat ustawy, która nakłada surowe kary na łodzie ratunkowe należące do organizacji pozarządowych. ONZ żąda, aby działania humanitarne „nie były karane lub piętnowane”.
 

 

Zgodnie z dekretem sporządzonym przez …

Sassoli: Europa nie może stracić serca i duszy

Ale po tym jak w ubiegłym roku Włochy zaostrzyły swoją politykę migracyjną i przestały wpuszczać statki organizacji pozarządowych z migrantami na pokładzie, podobne kroki podjęła także Malta. Statki humanitarne mogą wysadzać swoich pasażerów w portach tych dwóch krajów (lub przekazywać ich na morzu jednostkom straży przybrzeżnej) tylko jeśli osoby te trafią do innych państw członkowskich UE. Każdorazowo musi być w takiej sytuacji zawierana specjalna umowa.

Tym razem jednak nikt nie pali się do przyjęcia do siebie migrantów ze statku organizacji Open Arms. Dlatego właśnie David Sassoli wystosował swój apel do Jean-Claude’a Junckera. W specjalnym liście stwierdził on, że jeśli Europa w tej sytuacji nie pomoże, to będzie to oznaczać, że „straciła zarówno duszę, jak i serce”.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego chce, aby to Komisja Europejska wpłynęła na państwa członkowskie i wynegocjowała jakieś porozumienie ws. migrantów ze statku Open Arms. Jedynie 3 osoby, które wymagały natychmiastowej pomocy medycznej, mogły trafić do Włoch. Pozostali wciąż czekają na morzu.

Cypr domaga się od KE relokacji 5 tys. osób oczekujących na azyl

Władze Cypru przesłały w tej sprawie oficjalny list do Komisji Europejskiej. Nikozja chce, aby 5 tys. osób ubiegających się o azyl przyjęły do siebie inne państwa członkowskie UE. W ostatnich 2 latach liczba składanych wniosków w tej sprawie mocno na …

KE wskazuje na państwa członkowskie

W ostatni piątek (9 sierpnia) dziennikarze pytali w Brukseli rzeczniczkę KE na konferencji prasowej o to, czy Bruksela zajmie się tą sprawą. Annika Breidthardt zapewniła wówczas, że odpowiedź na list przewodniczącego PE powstanie w najbliższych dniach. „Komisja Europejska wzywa ponownie kraje członkowskie, aby imperatyw humanitarny był na pierwszym miejscu i zostały znalezione rozwiązania wobec osób, które zostały uratowane na morzu” – powiedziała. Zaznaczyła jednak, że dotąd nie wpłynął w tej sprawie do Brukseli żaden wniosek od któregoś z państw członkowskich.

KE przerzuca więc piłkę na stronę europejskich stolic. „Rozwiązanie problemu jest uzależnione od woli państw członkowskich. UE potrzebuje systemowego rozwiązania dotyczącego ratowania migrantów na Morzu Śródziemnym. Do tego jednak potrzebne jest porozumienie między unijnymi krajami” – oświadczyła Breidthardt.

Ursula von der Leyen z "błogosławieństwem" papieża

Papież Franciszek wyraził nadzieję na przyszłość w związku z wybraniem na nową przewodniczącą Komisji Europejskiej byłej niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen. Podzielił się jednak także obawami o przyszłość Europy w związku ze wzrostem populistycznych nastrojów.
 

Franciszek udzielił