Przewodniczący KE zwołuje na niedzielę miniszczyt UE ws. migracji

Szef KE Jean-Claude Juncker, źródło: PE

Szef KE Jean-Claude Juncker, źródło: PE

Jean-Claude Juncker chce spotkać się nieformalnie z przywódcami kilku państw członkowskich „zainteresowanych znalezieniem rozwiązań europejskich w sprawie migracji”. Zabraknie wśród nich Włoch, które ostatnio nie wpuściły statku z wyłowionymi z morza migrantami. Rzym zrezygnował z zaproszenia sam. Na liście zaproszonych krajów nie ma natomiast Polski.

 

W niedzielnym nieformalnym miniszczycie mieliby wziąć udział przywódcy Francji, Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Malty, Austrii oraz sprawującej obecnie rotacyjną prezydencję Bułgarii. Takie kraje wymienił na Twitterze Jean-Claude Juncker. Przewodniczący Komisji Europejskiej zaprosił także Włochy, ale Rzym zaproszenie odrzucił.

Coraz mniej czasu na kompromis ws. migracji

Oficjalne zaproszenie głosi, że „celem spotkania jest praca z grupą szefów państw lub rządów państw członkowskich, które są zainteresowane znalezieniem przed nadchodzącym posiedzeniem Rady Europejskiej rozwiązań opracowanych na szczeblu europejskim”. Chodzi o kwestię reformy w prawie migracyjnym i azylowym, która ma być omawiana podczas szczytu UE w Brukseli 28-29 czerwca. To spotkanie jest kluczowe, ponieważ przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk dał państwom członkowskim czas do połowy roku na wypracowanie wspólnego pomysłu na zmiany w tym obszarze. Wobec sprzeciwu państw środkowoeuropejskich (Polski, Węgier i Słowacji) ws. mechanizmu obowiązkowych kwot uchodźców ustanowionego w 2015 r. przez Komisję Europejską, istnieje paląca potrzeba wypracowania nowych rozwiązań. Donald Tusk zagroził, że jeśli do końca czerwca nie pojawią się konkretne rozwiązania, sam narzuci państwom członkowskim swoje pomysły. Mimo starań bułgarskiej prezydencji, kompromisu wciąż nie udało się osiągnąć.

We wtorek do mediów wyciekł projekt dokumentu, jaki byłby dyskutowany na szczycie. Zakłada on uzgodnienie planu stworzenia regionalnych platform w Afryce Północnej, do których trafiać mieliby uchodźcy i migranci przechwyceni na Morzu Śródziemnym, tak by nie trzeba ich było przywozić do Europy. W ostatnim czasie doszło do sytuacji, w której Włochy odmówiły przyjęcia statku organizacji humanitarnych, które wyłowiły z wody 629 migrantów z Afryki i Azji. Ponieważ nie chciała ich przyjąć także Malta, istniała groźba, że na pokładzie mogło dojść do kryzysu humanitarnego. Ostatecznie zgodę na przyjęcie pasażerów statku „Aquarius” wydała Hiszpania.

Zawrócony przez Włochy statek z migrantami dotarł do Hiszpanii

Należący do niemieckiej organizacji humanitarnej SOS Méditerranée statek „Aquarius” zawinął wczoraj (17 czerwca) do portu w Walencji. Razem z nim do Hiszpanii dotarły dwa okręty włoskie, które pomogły dostarczyć 629 osób podjętych przez społecznych aktywistów z Morza Śródziemnego ponad tydzień …

Dlaczego Włochy nie pojawią się na miniszczycie?

Włoski rząd zirytował m.in. wyciek projektów deklaracji przygotowywanych zarówno na szczyt całej UE, jak i na niedzielny miniszczyt. Włoska agencja prasowa Ansa poinformowała, że podczas niedzielnego spotkania uzgodnione miałoby być zaostrzenie kontroli migracyjnych na dworcach kolejowych i autobusowych oraz lotniskach, tak by wyłowić osoby, które nielegalnie próbują się przemieścić po obszarze UE. Poza tym usprawniony miałby zostać mechanizm cofania uchodźców i migrantów do kraju, w którym powinni złożyć wniosek o przyznanie im azylu. Rzym traktuje te zapowiedzi jako prowadzące do zamrożenia sytuacji, czyli utrudniania migrantom przemieszczania się z krajów Europy Południowej wgłąb Unii Europejskiej.

Włoski premier Giuseppe Conte oświadczył po środowej (20 czerwca) rozmowie z przebywającym w Rzymie Donaldem Tuskiem, że „nie jest gotów dyskutować o wtórnych ruchach migrantów, czyli tych między krajami członkowskimi bez wcześniejszego rozwiązania kryzysu związanego z napływem nowych osób z Afryki, z którym Włochy muszą zmagać się same”. Szefa rządu wsparł minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini, który uznał, że Conte „ma pełne prawo stać na straży włoskiej dumy”. „Zamiast jechać i podpisywać jakąś kartkę przygotowaną już przez Francuzów i Niemców, lepiej zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na podróż” – stwierdził Salvini.

Barbara Spinelli: Gdy solidarność śpi, budzą się demony – WYWIAD

Część Europejczyków boi się o swoją sytuację ekonomiczno-społeczną łącząc ją z migracją. Jednak w dłuższej perspektywie migranci będą częścią rozwiązania, a nie problemu – uważa Barbara Spinelli*, włoska europosłanka, córka jednego z ojców integracji europejskiej Altiero Spinellego.
 

Karolina Zbytniewska: Włochy odmówiły …

Konrad Szymański: Europa coraz bardziej mówi językiem Warszawy

Choć Polska nie została zaproszona na niedzielny miniszczyt, odpowiedzialny za sprawy europejskie wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański pochwalił projekty rozwiązań migracyjnych, jakie wyciekły do mediów. „Doceniamy fakt, że Europa mówi w coraz większym stopniu językiem Warszawy w sprawie migracji, ale finalne porozumienie wymaga potwierdzenia tego stanowiska w prawie azylowym UE” – mówił Szymański. Dodał też, że Polska „podtrzymuje swój sprzeciw wobec wszelkich ponadnarodowych form zarządzania ruchem migracyjnym”, a „akceptacja tego stanowiska wytycza drogę do europejskiego kompromisu w tej sprawie.”

Konrad Szymański zastrzegł, że „w sprawie kryzysu migracyjnego Polska oferuje udział w niemal wszystkich europejskich działaniach”. „Umocniliśmy Frontex, poparliśmy porozumienie z Turcją, angażujmy się finansowo i technicznie na granicach zewnętrznych. Jesteśmy gotowi poszerzać tego typu zaangażowanie, ponieważ nie negujemy potrzeby europejskich działań w tej sprawie” – podkreślił. O kwestii reformy unijnego prawa migracyjnego premier Mateusz Morawiecki rozmawia dziś w Budapeszcie na spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Gościem tego szczytu jest także kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

Kanclerz Austrii chce "osi chętnych przeciw nielegalnej migracji"

Austriacki kanclerz spotkał się w Berlinie m.in. z wywodzącym się z graniczącej z Austrią Bawarii ministrem spraw wewnętrznych Niemiec. Po rozmowie z nim zaapelował do Berlina i Rzymu, by razem z Wiedniem stworzyć na forum UE wspólną koalicję walczącą z …