Premier Litwy: Sytuacja na granicy tymczasowo stabilna

Litwa, Ingrida Šimonytė

Premier Litwy Ingrida Šimonytė / Zdjęcie: © European Union 2021 [EUCO Newsroom]

Choć w litewskich ośrodkach przebywało ok. 3 tys. głównie irackich uchodźców, przywiezionych na granicę przez białoruskie służby, dziś sytuacja jest stosunkowo stabilna, powiedziała dziennikarzom podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Berlinie premier Litwy Ingrida Šimonytė.

 

 

Podkreśliła, że kryzys na białorusko-litewskiej granicy dobitnie pokazał, jak ważna jest koordynacja migracji z poziomu UE. Jej zdaniem imigrację udało się zatrzymać dzięki interwencji Brukseli. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell interweniował w sierpniu w Bagdadzie, gdzie wynegocjował zatrzymanie na pewien czas lotów z Iraku do Mińska.

Według Šimonytė sytuacja z irackimi uchodźcami pokazała również konieczność rozróżnienia w przyszłym pakcie migracyjnym UE dwóch rodzajów migracji: naturalnej i zaaranżowanej.

Kandydat koalicji CDU/CSU na kanclerza Niemiec Armin Laschet w swoim przemówieniu na kongresie EPL zwrócił natomiast uwagę na wkład Litwy w przyjmowanie i wspieranie białoruskich opozycjonistów. Dodał, że Wilno może liczyć w tej sprawie na pełne poparcie niemieckich chadeków.

Litwa uznaje liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską za prawowitą zwyciężczynię wyborów prezydenckich na Białorusi z sierpnia ubiegłego roku. W lipcu litewskie MSZ przyznało przyznając jej ruchowi oficjalny status dyplomatyczny jako Demokratycznej reprezentacji Białorusi na Litwie.