Portugalia chce ściągnąć z powrotem emigrantów

Flaga Portugalii, źródło: Flickr, fot. Fredrik Rubensson

Flaga Portugalii, źródło: Flickr, fot. Fredrik Rubensson

Socjalistyczny rząd Portugalii zapowiedział wprowadzenie programu specjalnych ulg podatkowych dla osób, które opuściły kraj w chwili wybuchu kryzysu finansowego, a teraz zdecydują się wrócić. Takie osoby mogą również otrzymać zwrot części kosztów podróży powrotnej, a także dopłatę do wynajmowania mieszkania.

 

Nowe regulacje, które przewidują aż 50 proc. ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych co najmniej przez pierwsze 3 lata po powrocie, mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Utworzony przez Partię Socjalistyczną rząd premiera Antónia Costy chce w ten sposób przekonać do powrotu osoby, które wyjechały za granicę po 2008 r., gdy w Portugalię uderzył kryzys finansowy w strefie euro.

Kogo obejmie rządowy program?

Warunkiem skorzystania z programu jest fakt opuszczenia Portugalii w latach 2009-2015. Trzeba też udowodnić, że powodem wyjazdu było poszukiwanie zarobku za granicą. Konieczne jest także, aby na stałe powrócić do Portugalii w latach 2019-2020. Wnioski od chętnych osób przyjmować będzie Ministerstwo Finansów. Premier Costa zapowiadał wprowadzenie tego typu rozwiązań jeszcze w maju podczas kongresu swojej partii.

Portugalia liczy dziś ok. 10 mln mieszkańców. Za granicą mieszka jednak aż 2,3 mln Portugalczyków. Oznacza to, że kraj ten ma (procentowo) najwięcej emigrantów w całej UE. Tradycyjnie Portugalczycy jeździli za pracą do Francji. Obecnie żyje tam ponad 600 tys. Portugalczyków. Ale po wybuchu kryzysu finansowego, gdy mocno wzrosło (zwłaszcza wśród młodych ludzi) bezrobocie, doszło do kolejnej wielkiej fali migracyjnej. Po 2011 r. rokrocznie Portugalię opuszczało ponad 100 tys. osób.

Europa przy kawie – rozmowa z europosłanką Marią João Rodrigues

Maria João Rodrigues, posłanka do Parlamentu Europejskiego z Portugalii i Wiceprzewodnicząca Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim spotkała się na rozmowę przy kawie z reporterem EURACTIV Brianem Maguire.
 

Jako Wiceprzewodnicząca Maria João Rodrigues jest odpowiedzialna za monitorowanie pracy Komisji …

Wyjazdy do byłych kolonii

Oprócz Francji, kierunkiem wyjazdu za pracą były też często Wielka Brytania, Niemcy i Szwajcaria. Popularne okazały się też wyjazdy do byłych kolonii w Ameryce Południowej (Brazylia) oraz Afryce (Angola i Mozambik). Te bogacące się dzięki wydobyciu ropy naftowej kraje potrzebowały wielu wykwalifikowanych pracowników. We wszystkich tych trzech państwach portugalski jest też językiem urzędowym.

Dziś Portugalia coraz mocniej odczuwa skutki zaistniałej w ostatniej dekadzie fali migracyjnej. Krajowa koniunktura gospodarcza mocno się już poprawiła i w wielu branżach brakuje wykwalifikowanych pracowników. Portugalska populacja także silnie się starzeje, czemu towarzyszy również bardzo niski przyrost naturalny. Efektem tego może być między innymi załamanie się w przyszłości systemu zabezpieczeń społecznych.

W przyszłym roku spadek koniunktury w całej UE?

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ostrzegł, że w przyszłym roku w całej Unii Europejskiej możliwy jest spadek koniunktury. Poinformował przy tym,  że Polska znalazła się obecnie na jej szczycie.
 

„Dane gospodarcze z ostatnich dni – m.in. szybki szacunek PKB za …