Ponad 1500 ofiar śmiertelnych na Morzu Śródziemnym w tym roku

Od stycznia tego roku 63.000 migrantów przekroczyło Morze Śródziemne. Jest to o połowę mniej niż w tym samym okresie rok temu. Źródło: UNHCR

Źródło: UNHCR

Ponad 1500 osób zginęło próbując przedostać się przez Morze Śródziemne do Europy w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku – informuje agencja ONZ ds. uchodźców UNHCR.

 

Liczba ofiar rośnie mimo spadku liczby migrantów przybywających na europejskie wybrzeża w porównaniu z poprzednimi latami, powiedział Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi (UNHCR). Ponad połowa zgonów miała miejsce w czerwcu i lipcu.,,W ciągu ostatnich 10 dni statki z uratowanymi na pokładzie musiały krążyć po Morzu Śródziemnym, bo z powodu politycznego impasu w UE nie mogły przybić do żadnego portu. Zapewnienie prawidłowego dostępu do procedur azylowych jest absolutną koniecznością”

Powstrzymać handlarzy

Od stycznia tego roku 63.000 migrantów przekroczyło Morze Śródziemne. Jest to o połowę mniej niż w tym samym okresie rok temu.

Agencja zwróciła uwagę na plagę handlarzy ludźmi, wzywając ,,państwa i władze na trasach tranzytowych do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu rozbicia i zakłócenia sieci przemytników”, powiedział Vincent Cochetel, specjalny wysłannik UNHCR ds. Morza Śródziemnego.

,,Aby ocalić życie na morzu, musimy zastosować odpowiednie i niezbędne środki, aby powstrzymać tych, którzy chcą czerpać korzyści z wyzysku ludzi” – podkreślił Cochetel. Agencja stwierdziła, że ​​handlarze używają ,,coraz więcej niezdatnych do żeglugi łodzi”, przeładowanych ludźmi.Są one ,,następnie wypuszczane na morze w nadziei, że pomoc przyjdzie na czas”, wyjaśnia UNHCR.

Migranci wybierają Hiszpanię

W ostatnich miesiącach Włochy i Malta zamknęły jednak swoje porty dla statków ratowniczych organizacji pozarządowych, pozostawiając jena morzu z migrantami na pokładzie.

,,W obliczu tak dużej liczby osób, ważne jest, aby dać kapitanom statków pewność, że będą mogli zadokować uratowanych pasażerów, a tym samym zapewnić ochronę długoletniej zasadzie ratowania ludzi w niebezpieczeństwie na morzu” – powiedział Cochetel.

ONZ: Zawracanie migrantów do Libii może naruszać prawo międzynarodowe

Operacja ratunkowa, w której włoska łódź uratowała ponad 100 migrantów i zawróciła do Libii na początku tego tygodnia, mogła być niezgodna z prawem międzynarodowym –poinformował we wtorek (31 lipca) ONZ-owski Komisarz ds. Uchodźców (UNHCR).
 

ONZ podaje, że nie jest w stanie …

Najwięcej osób – ponad milion – dotarło drogą morską do Europy w 2015 roku. Prawie 5 tysięcy utonęło. Dziś, trzy lata później, napływ migrantów wrócił do poziomu sprzed 2014 roku i zbliża się do średniej statystycznej. Od początku roku do Europy dotarło 63 000 tysiące osób.

Dziś już nie Włochy, ale Hiszpania jest głównym portem, przez który migranci dostają siędo Unii Europejskiej. Dotarło do jej brzegów już ponad 27 500 osób. Jest to więcej niż całkowita liczba migrantów, którzy dotarli do tego kraju w zeszłym roku – podaje UNHCR. Dla porównania, w tym roku do Włoch przybyło do tej pory około 18 700 osób, a do Grecji 16 500.