„Południowa siódemka” za wspólną polityką migracyjną UE

Portuguese Prime Minister, Antonio Costa; Maltese Prime Minister, Joseph Muscat; French President, Francois Hollande; Spanish Prime Minister, Mariano Rajoy; President of Cyprus, Nicos Anastasiades; Greek Prime Minister, Alexis Tsipras; and Italian Prime Minister Paolo Gentiloni; źródło: Euractiv.com

Przywódcy siedmiu państw południowej Europy: Włoch, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Malty, Grecji i Cypru opowiedzieli się wczoraj (10 stycznia) w Rzymie za jednolitą polityką migracyjną Unii Europejskiej.  

 

Czwarty miniszczyt “siódemki” zdominowany przez kryzys migracyjny

„Państwa południa Europy popierają wspólną politykę europejską w sprawie migracji, by zapobiegać nielegalnemu napływowi i reagować na przyczyny, leżące u podstaw masowych migracji, we współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu” – głosi dokument końcowy szczytu w Rzymie.

We wspólnym komunikacie premierzy Włoch Paolo Gentiloni, Grecji Aleksis Tsipras, Hiszpanii Mariano Rajoy, Malty Joseph Muscat i Portugalii Antonio Costa oraz prezydenci Francji Emmanuel Macron i Cypru Nikos Anastasiadis zwrócili także uwagę na pilną potrzebę nowego systemu udzielania azylu europejskiego. Powinien on być „oparty na prawdziwym poszanowaniu zasad odpowiedzialności i solidarności, szczególnie wobec krajów leżących na pierwszej linii” migracji.

Wiosną ogólnounijne konsultacje ws. przyszłości UE?

Premier Rajoy przewiduje, że migracje będą w najbliższych latach najważniejszym wyzwaniem dla UE. “W tej sprawie żaden kraj europejski nie może nic zrobić sam” – podkreślił szef hiszpańskiego rządu.

W ocenie premiera Gentiloniego należy należy przede wszystkim podjąć wysiłki na rzecz „większej europejskiej spójności” i „zniesienia różnic między północą a południem Europy, wschodem i zachodem”. Wczorajsze spotkanie było już czwartym miniszczytem “siódemki” – pierwsze spotkanie odbyło się we wrześniu 2016 z inicjatywy premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa.

Z inicjatywy prezydenta Macrona przywódcy zaproponowali ponadto, by wiosną w całej UE zorganizować konsultacje na temat przyszłości Unii. Ich zdaniem w wyborach do Parlamentu Europejskiego powinny obowiązywać ponadnarodowe listy wyborcze, bo – jak argumentowali – w ten sposób można „umocnić demokratyczny wymiar Unii”.

Uchodźcy tematem szczytu Club Med

Głowy państw i rządów Club Med – 7 europejskich krajów śródziemnomorskich – spotkają się dziś wieczorem w Rzymie, by dyskutować o tzw. kryzysie migracyjnym.
 

W stolicy Włoch spotkają się dziś wieczorem liderzy Cypru, Francji, Grecji, Hiszpanii, Malty, Portugalii i Włoch określanych …

Lutowy szczyt UE m.in. o pieniądzach na rozwiązanie kryzysu migracyjnego

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał po grudniowym szczycie UE, że dojście do kompromisu w kwestii migracji będzie bardzo trudne, jednak państwa członkowskie muszą dołożyć wszelkich starań , żeby ten problem rozwiązać.

Unijni przywódcy potwierdzili potrzebę ochrony granic zewnętrznych UE i zmniejszenie napływu nielegalnych migrantów. Zgodzili się także, że w kolejnym budżecie UE muszą znaleźć się specjalne środki na rozwiązanie problemów migracji. „W lutym będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób, w ramach wieloletnich ram finansowych, umieścić ten priorytet” – zapowiedział Tusk.

Kolejne setki ofiar u wybrzeży Libii

Tymczasem tylko we wtorek u wybrzeży Libii po zatonięciu łodzi zaginęło około 100 migrantów Informację podał we wtorek późnym wieczorem rzecznik libijskiej marynarki wojennej generał Ajub Kasem, powołując się na informacje przekazane przez ocalonych. Łódź przewoziła ponad 100 osób, ale tylko 17 udało się uratować.

Według najnowszych danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w zeszłym roku do Europy z Afryki Północnej dotarło drogą morską 171,6 tys. migrantów i uchodźców. Jest to o 53 proc. mniej niż rok wcześniej. W drodze przez Morze Śródziemne zginęło lub zaginęło w tym czasie ponad 3100 osób. Organizacja jednak zastrzega, że rzeczywista liczba ofiar może być znacznie wyższa.

Libia jest teraz główną bramą dla większości afrykańskich migrantów, którzy starają się dotrzeć do Europy. Najwięcej uciekinierów trafia do Włoch, zabrana z morza przez statki z różnych państw.

Niemcy: Wyraźny spadek liczby ataków na ośrodki dla uchodźców i migrantów

Federalna Policja Kryminalna Niemiec (BKA) zanotowała do połowy grudnia na terenie całego kraju 264 przypadki działań wymierzonych w centra dla uchodźców i migrantów. To zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach, kiedy było ich po około tysiąca rocznie, ale mniej niż …