Polska przyjmie imigrantów

bezrobocie w Polsce, czerwiec`18, źródło twitter

bezrobocie w Polsce, czerwiec`18, źródło twitter

Rynek pracy wymusił decyzję polskich władz o przyjmowaniu migrantów. Nowa polityka migracyjna do 2025 roku ma pochłonąć prawie trzy miliardy złotych, z czego ponad połowa ma pochodzić z budżetu UE. Projekt tej nowej społeczno-gospodarczej polityki migracyjnej przygotowują wspólnie dwa resorty: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

 

Według Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w czerwcu br. wyniosło 5,9 proc.

Praca szuka ludzi

“Widzimy konieczność zdecydowanych działań” – podkreślił wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży. W rozmowie z dziennikiem “Rzeczpospolita” przyznał także, że choć firmy inwestujące w centra badawczo-rozwojowe uważają, że Polska jest coraz bardziej atrakcyjna dla pracowników z wyżej rozwiniętych od nas państw spoza Unii, to jednak wciąż pozostaje dla nich jednym z wielu państw do wyboru.

Natomiast Tomasz Dudek z agencji zatrudnienia Otto Workforce powiedział, że od czasu, gdy Czechy podwoiły limit liczby zezwoleń na pracę dla Ukraińców do 20 tys., trudniej jest ściągnąć ich do Polski.

Grupie Wyszehradzkiej brakuje rąk do pracy

Niedobór pracowników w niektórych branżach i specjalizacjach wymusza na rządach państw Grupy Wyszehradzkiej, zwykle nieprzychylnie nastawionych do migrantów, złagodzenie restrykcyjnych procedur administracyjnych związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Równolegle próbuje się przyciągnąć tych, którzy wyjechali na studia lub w poszukiwaniu pracy do …

Z powodu braku rąk do pracy rząd wprowadza zmiany mające ułatwić zatrudnienie cudzoziemców, m.in. rozporządzenie ministra pracy obowiązujące od 1 lipca rozszerzyło do 283 wykaz zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy.

Jednak Forum Obywatelskiego Rozwoju zwraca uwagę, że choć naturalizowanie cudzoziemców jest jednym z dobrych sposobów zatrzymywania ich w danym kraju, to polska administracja bardzo niechętnie to robi – w 2016 r. polskie obywatelstwo otrzymało jedynie 3,7 tys. cudzoziemców. To nie tylko 40-krotnie mniej niż w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, ale mniej nawet niż w Czechach i na Węgrzech – podkreśla FOR.

Cudzoziemcom spoza UE będzie łatwiej o pracę

Brak rąk do pracy wymusza nowe rozwiązania: polski rząd przygotowuje ustawę, która ma ułatwić zatrudnianie pracowników spoza UE, a czeski – już wprowadził kolejne ułatwienia w sprowadzaniu siły roboczej ze Wschodu. Polskie władze przygotowują także projekt nowej polityki migracyjnej.

Filipińczycy na polskim rynku pracy

Wiceszef resortu inwestycji i rozwoju nie wyklucza, że rozszerzona zostanie również lista (dotychczas sześciu państw naszego regionu) objętych uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców na podstawie oświadczenia. Według gazety, mogą się na niej pojawić Wietnam i Filipiny.

Tymczasem wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed i ambasador Republiki Filipin w Polsce Patricia Anna V. Paez już dzień wcześniej (25 lipca) potwierdzili gotowość nawiązania dwustronnej współpracy w dziedzinie zatrudniania pracowników filipińskich w Polsce.

“Zależy nam na tym, aby specjaliści, o wysokich kwalifikacjach, przyjeżdżali do nas na dłuższe okresy, aby opłacały tu składki do ZUS” – wyjaśniał wczoraj w Polskim Radiu 24 Szwed. Przyznał jednak, że największą grupą pracujących w Polsce obcokrajowców są obywatele Ukrainy, którzy nie tylko są Polakom najbliżsi kulturowo, ale też chwalą ich pracodawcy.

Wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej poinformował przy tym, że w Polsce pracuje od półtora do dwóch milionów cudzoziemców, ale przypomniał jednocześnie, że ok. 2 mln Polaków wyjechało z kraju.

Forteca Europa, czyli Polacy a uchodźcy i migranci

Polska, obok Węgier czy Słowacji, zdecydowanie sprzeciwia się relokowaniu uchodźców, jacy od 2015 r. trafili na terytorium Włoch i Grecji. Dotąd Polska nie przyjęła też ani jednej osoby w ramach ustanowionych przez Komisję Europejską kwot. W tej akurat kwestii rządzący …