Polska konsekwentnie przeciwko uchodźcom

Uchodźcy Rohindża w Bangladeszu, źródło Wikipedia

Uchodźcy Rohindża w Bangladeszu, źródło Wikipedia

Polska nie podpisze Globalnego Paktu ws. Uchodźców (Global Compact for Refugees, GCR) i nie będzie uczestniczyć w głosowaniu nad tym dokumentem w RB ONZ – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

To kolejny dokument ONZ dotyczący migracji – po porozumieniu z Marrakeszu (Global Compact for Migration, GCM) – któremu  Polska odmawia poparcia.

Jeszcze nigdy nie było tak wielu uchodźców na świecie – raport UNHCR

W ciągu ostatniego roku liczba uchodźców wzrosła o 2,9 mln – informuje UNHCR. Oprócz Syrii odpowiadają za to głównie Birma i Sudan Południowy. Jutro Światowy Dzień Uchodźcy.
 

Na koniec roku było to 68,5 mln osób, które z powodu wojen i prześladowań …

ZG ONZ przyjęło GCR zdecydowaną większością głosów

Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowaną większością głosów przyjęło w poniedziałek (17 grudnia) niewiążący pakt ws. uchodźców, przewidujący zwiększone wsparcie dla państw, w których pozostaje większość z ponad 25 mln uchodźców na świecie. Dokument, za którym głosowało 181 państw, wzmacnia też wspólną odpowiedzialność za pomoc tym, którzy musieli uciekać ze swoich domów z powodu konfliktów lub prześladowań. Przeciwko przyjęciu paktu ws. uchodźców głosowały tylko USA i Węgry, a Republika Dominikańska, Erytrea i Libia wstrzymały się od głosu.

Szef Frontexu: Najbardziej martwi mnie Hiszpania

Dyrektor unijnej agencji ochrony granic Frontex wskazał na Hiszpanię jako kraj najsilniej obecnie obciążony ruchem migracyjnym z Afryki do UE. W ciągu ostatnich miesięcy znacznie wzrosła liczba osób próbujących się przedostać nielegalnie do Europy tzw. szlakiem zachodnim, czyli z Maroko właśnie do Hiszpanii.
 
Dyrektor …

Brudziński: To deklaracja polityczna

„Dokument, mimo niewiążącego charakteru, może być podstawą do wywierania wpływu na poszczególne kraje np. w zakresie dokonywania przesiedleń” – ostrzega ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji w opublikowanym wczoraj (18 grudnia) komunikacie.

Resort przywołuje również fragment rekomendacji szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego przesłanej  szefowi polskiej dyplomacji Jackowi Czaputowiczowi. Brudziński podkreśla w niej, że Globalny Pakt ws. Uchodźców „ma charakter politycznej deklaracji i zawiera polityczne zobowiązania do podjęcia konkretnych działań”. Te zaś mają na celu “utworzenie globalnego podziału odpowiedzialności za uchodźców i obciążeń związanych z ich wsparciem i przyjmowaniem na swoim terytorium”.

Grupa Wyszehradzka zjednoczona przeciw uchodźcom

W kwestii migracji i uchodźców rządy państw Grupy Wyszehradzkiej mówią jednym głosem: UE powinna porzucić ideę obowiązkowego mechanizmu relokacji. To stanowisko podziela też większość obywateli Czech, Polski, Słowacji i Węgier.
 

Liczby mówią same za siebie. Czechy w ramach mechanizmu relokacji uchodźców …

Polska woli konwencję genewską ws. uchodźców

Autorzy komunikatu podkreślają, że podstawą prawa międzynarodowego dotyczącego uchodźców powinna być konwencja genewska w tej sprawie. Natomiast „dokumenty typu Global Compact on Refugees wprowadzają – w ocenie resortu – zbyt wiele dwuznaczności w sprawie zasad międzynarodowego postępowania wobec kryzysów uchodźczych”. Tymczasem Polska – podkreślają – “konsekwentnie broni swoich kompetencji w tej dziedzinie”.

MSWiA ostrzega przed “naciskami na nasz kraj ze strony podmiotów związanych z ONZ oraz organizacji pozarządowych, których celem będzie skłonienie rządu do realizacji zobowiązań szerszych niż zakładano (np. dokonywania przesiedleń)”. W ocenie resortu takie właśnie naciski mogą być efektem przyjęcia paktu ws. uchodźców.

Minister Brudziński zwraca ponadto uwagę, że w tym dokumencie brak “wystarczającego nacisku na trwałe rozwiązanie sytuacji uchodźców poprzez wspieranie ich w regionach pochodzenia, a także realizację dobrowolnych powrotów do ich państw”.

Forteca Europa, czyli Polacy a uchodźcy i migranci

Polska, obok Węgier czy Słowacji, zdecydowanie sprzeciwia się relokowaniu uchodźców, jacy od 2015 r. trafili na terytorium Włoch i Grecji. Dotąd Polska nie przyjęła też ani jednej osoby w ramach ustanowionych przez Komisję Europejską kwot. W tej akurat kwestii rządzący …

Polska również przeciw ONZ-owskiemu paktowi migracyjnemu

Pakt ws. Uchodźców jest kolejnym, innym niż ONZ-owski pakt migracyjny (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration), który został przyjęty 10 grudnia na konferencji w Marrakeszu. Ma on upowszechniać standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwiać współpracę państw w tej dziedzinie.

Część państw (m.in. Polska, ale też kończąca właśnie unijną prezydencję Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Australia, Izrael i USA) nie podpisała jednak tego niewiążącego dokumentu. Jego oficjalną ratyfikację zaplanowano na 19 grudnia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.

Jest porozumienie ws. migracji na szczycie UE. 9 godzin nocnych rozmów

Po tym, jak Włochy zgłosiły weto wobec konkluzji z całego spotkania Rady Europejskiej, przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej stanęli w obliczu politycznego klinczu. Ostatecznie, nad ranem nadeszła informacja o tym, że udało się osiągnąć kompromis. Nie będzie obowiązkowych relokacji. Powstaną …

Szef MSWiA: GCM nie gwarantuje bezpieczeństwa tylko zachęca migrantów

Minister Brudziński zwrócił uwagę podczas październikowej konferencji G6 w Lyonie, że projekt porozumienia migracyjnego nie gwarantuje Polsce bezpieczeństwa, a może stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji. “Porozumienie jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi” – przypomina komunikat MSWiA.

W zeszłym roku w Polsce najwięcej imigrantów w UE

W zeszłym roku Polska przyjęła najwięcej imigrantów w Unii Europejskiej – wynika z opublikowanego w piątek (26 października) raportu Eurostat. Największą grupę stanowią wśród nich Ukraińcy, którzy przyjechali do naszego kraju, żeby podjąć pracę.