Szturm na polską granicę? Białorusini gromadzą migrantów

Żołnierze WP budują płot na granicy z Białorusią, źródło twitter mblaszczak

Żołnierze WP budują płot na granicy z Białorusią, źródło twitter mblaszczak

Media społecznościowe ostrzegają, że w najbliższym czasie duża grupa migrantów z pomocą reżimu Alaksandra Łukaszenki zamierza podjąć próbę przedarcia się z Białorusi na terytorium Polski. Obawy te podziela Grupa Granica, a nawet prezydencki minister Jakub Kumoch.

 

Bardzo liczna grupa migrantów ma się zbierać w pobliżu Kuźnicy Białostockiej.

Sejm przedłużył stan wyjątkowy 

Po gwałtownej i emocjonalnej dyskusji Sejm przedłużył minionej nocy stan wyjątkowy wprowadzony miesiąc temu wzdłuż polsko-białoruskiej granicy.

Giczan: Może być paskudnie

„Wydaje się, że na wczorajszym wielkim zgromadzeniu w Mińsku migranci podjęli decyzję o przeniesieniu się na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi dzisiaj o godz. 12, aby spróbować przekroczyć granicę w jednej dużej grupie. Przyjechały już pierwsze grupy. Kierowcy mówią, że taksówek jest tak dużo, że zdołał utworzyć się korek” – napisał w niedzielę (7 listopada) w mediach społecznościowych niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan, który relacjonuje wydarzenia po angielsku.

Zwrócił również uwagę na fakt, że migranci zniknęli też z ulic Mińska, na których ostatnio było ich pełno. „Dziś tysiące (?) z nich przeniosło się ze stolicy Białorusi na przejście Kuźnica-Bruzgi, aby w jednej dużej grupie próbować szturmować granicę polską. Szturm zaplanowany jest na jutro rano. Obawiam się, że to może stać się naprawdę paskudne” – napisał Giczan.

„Chyba wszystkie znane mi kanały podają, że dzisiaj w okolice Kuźnicy zjechały tysiące migrantów z Mińska. Nie wiem, jak to się skończy” – napisał z kolei Mateusz Wodziński, mieszkaniec strefy objętej stanem wyjątkowym podpisujący się jako Exen, który od tygodni stara się relacjonować wydarzenia przy granicy z Białorusią.

Morawiecki na granicy z Białorusią: Dla bezpieczeństwa kraju zrobimy wszystko  

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że granice kraju są i będą dobrze strzeżone i podkreślił, że reżim Łukaszenki wybrał niewłaściwa granice do przeprowadzenia swojej prowokacji.

Kumoch: KGB Łukaszenki planuje Usnarz 2.0

Niepokój wydaje się podzielać szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. „Wygląda na to, że KGB Łukaszenki, planuje kolejną operację z wykorzystaniem ludzi jako żywych tarcz, taki Usnarz 2.0. Duża grupa ludzi zbiera się w pobliżu przejścia granicznego w okolicach Kuźnicy Białostockiej. Nie są to zmarznięte dzieci. Media zachęcam do „odpowiedzialności” – napisał wczoraj prezydencki minister na Twitterze we wpisie powiązanym z informacją Giczana.

Marsze solidarności z migrantami w Warszawie i w Krakowie

W Warszawie i w Krakowie odbyły się manifestacje przeciwko działaniom polskich władz na granicy z Białorusią.

Żaryn: Każda próba przekroczenia granicy zostanie wykryta

Natomiast Stanisław Żaryn rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego uspokaja przypominając, że funkcjonariuszom SG towarzyszy na granicy wojsko. “Polska od początku kryzysu migracyjnego systematycznie zwiększa ochronę granicy z Białorusią. Obecnie strzegą jej funkcjonariusze Straży Granicznej i ok. 10 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Każda próba nielegalnego przekroczenia granicy zostanie natychmiast wykryta!” – napisał na Twitterze dołączając zdjęcia żołnierzy.

Jednak portal ddb24.pl informuje o dziesiątkach radiowozów policyjnych jadących w stronę przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Portal Białegostoku ostrzega także, że do sforsowania polsko-białoruskiej granicy szykuje się grupa tysiąca migrantów. Natomiast zaniepokojeni aktywiści zaangażowanej w niesienie pomoc migrantom Grupy Granica wystosowali apel adresując go m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Komisarza Praw Człowieka Rady Europy oraz Frontexu.

“W związku z rosnącym ryzykiem eskalacji przemocy na granicy, zaapelowaliśmy dzisiaj do instytucji oraz organizacji międzynarodowych o monitorowanie sytuacji i wywarcie nacisku na polskie władze, żeby natychmiast zapewniły na granicy pomoc humanitarną i medyczną”, napisali m.in. członkowie Grupy.

Ustawa o obronie ojczyzny: Opinie generałów i byłych szefów MON

Byli szefowie MON ostrzegają jednak m.in. przed nadmiernym zadłużeniem.

SG: W sobotę 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy; od początku roku ponad 30 tys. 

Straż Graniczna przekazała w niedzielę, że dzień wcześniej odnotowano 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – Straż Graniczna. Zatrzymano 13 osób, a wobec 93. wydano postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski. Ponadto za pomocnictwo tym, którzy nielegalnie przedostają się na terytorium Polski zatrzymano trzy osoby.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od drugiego września w przygranicznym pasie wzdłuż granicy z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony najpierw na 30 dni, a po tym czasie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Dalszego przedłużania prawo nie przewiduje, a  ten kończy się na początku grudnia. Jednak w najbliższym czasie ruszy budowa specjalnej, 180-kilometrowej zapory, która będzie wyposażona w czujniki ruchu oraz kamery zarówno dzienne, jak i nocne.