UE: Wciąż daleko do konsensusu ws. relokacji uchodźców

Źródło: Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji

Źródło: Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił wczoraj, że 14 państw członkowskich UE osiągnęło porozumienie ws. tzw. „mechanizmu solidarności”, dotyczącego systemu relokacji osób ubiegających się o azyl we Wspólnocie. Najbardziej przeciwko porozumieniu oponują Włochy, na które spadłby największy ciężar przyjęcia kolejnych uchodźców.

 

 

W piątek w Helsinkach ministrom spraw wewnętrznych nie udało się osiągnąć porozumienia. Wczorajsza zgoda jest z pewnością krokiem naprzód, ale wciąż tylko połowa członków UE deklaruje akces do „mechanizmu solidarności”. W tym bez głównych zainteresowanych Włochów. Osiągnięte porozumienie jest efektem rozmów unijnych ministrów spraw zagranicznych i wewnętrznych. którzy zebrali się w poniedziałek w Paryżu, aby omówić sposoby relokacji osób ubiegających się o azyl w UE. O zajęcie się sprawą od dawna nalegały Włochy w związku ze zwiększoną liczbą łodzi przybywających do włoskich portów. Włoski wicepremier Matteo Salvini domaga się równego podziału migrantów, jednak nie wziął udziału we wczorajszym spotkaniu. Wśród państw, które wyraziły wolę przystąpienia do mechanizmu są Francja, Niemcy, Portugalia, Luksemburg, Finlandia, Litwa, Chorwacja i Irlandia. Nazwy pozostałych państw nie zostały ujawnione. Następne rozmowy odbędą się we wrześniu na Malcie.

Salvini zamyka największy ośrodek dla migrantów

Trwa ofensywa Matteo Salviniego przeciwko migrantom i migracji. Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych był wczoraj na Sycylii, gdzie „uświetnił” zamknięcie największego w Europie ośrodka przyjmowania imigrantów.
 

 

Matteo Salvini nie zwalnia tempa. Nie ma dnia, by światowe media nie informowały o kolejnych …

„Mechanizm solidarności”

Spotkanie ministrów zostało zorganizowane, aby zniwelować europejskie podziały związane z migracją oraz by znaleźć tymczasowe rozwiązanie w zakresie relokacji ubiegających się o azyl. Emmanuel Macron ogłosił wczoraj późnym wieczorem, że 14 z 28 członków UE zgodziło się na zaproponowany przez Niemcy i Francję „mechanizm solidarności” w celu alokacji migrantów i uchodźców w całej Wspólnocie.

Brak jednak informacji na temat szczegółów osiągniętego porozumienia. Według francuskiego prezydenta nowa inicjatywa ma działać „szybko” i „automatycznie” tak, by w jak najlepszy sposób rozwiązać sytuację osób przybywających przede wszystkim do włoskich portów. W spotkaniu nie wziął jednak udziału główny zainteresowany, włoski wicepremier Matteo Salvini. Jego nieobecność jest podyktowana fundamentalną niezgodą na rozwiązania proponowane przez Paryż i Berlin. Włochy zdecydowały się kilka miesięcy temu na zamknięcie portów dla wszystkich statków z migrantami. Pod koniec czerwca zakaz złamała kapitan statku „Sea-Watch 3”, która wpłynęła do portu na wyspie Lampedusa pomimo ostrzeżeń włoskich służb. W konsekwencji spędziła kilka dni w areszcie. 

Unijne wyspy przyjęły migrantów 

Malta przyjęła wczoraj niemiecki statek ratunkowy „Alan Kurdi“ z 65 migrantami, którego Włosi nie wpuścili wcześniej na Lampedusę. Inny statek, mający na pokładzie 41 migrantów zacumował jednak na tej tej wyspie, a włoskie władze zezwoliły migrantom zejść na ląd. 

Cele porozumienia

Celem porozumienia jest uniknięcie „targów wokół ratunku osób na Morzu Śródziemnym”, tak powiedział uczestniczący w spotkaniu niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Mass. Dyplomata dodał, że za namową Paryża i Berlina próbowano stworzyć koalicję państw, które dobrowolnie zgodziłyby się na stopniowe przyjmowanie migrantów, którzy przybyliby do włoskich i maltańskich portów, bez sporów pojawiających się tradycyjnie po przypłynięciu każdego nowego statku, bądź łodzi.

Wprawdzie nie są jeszcze znane wszystkie szczegóły spotkania, jednak włoska agencja prasowa ANSA informuje, że wśród konkluzji ze spotkania znalazł się zapis o konieczności schodzenia przez migrantów na ląd w „najbliższym bezpiecznym porcie”, aby zapewnić im „szybkie i godne” dotarcie w bezpieczne miejsce. Zdaniem agencji jest to najmocniej krytykowany fragment przez stronę włoską, na którą spadnie największy ciężar przyjęcia kolejnych osób. Włochy krytykują podejmowanie decyzji bez ich obecności. W liście do ministra spraw wewnętrznych Francji Christophe’a Castanera, Salvini napisał, że „Włochy nie są obozem dla uchodźców Brukseli, Berlina i Paryża”.

Włochy zamknęły granicę ze Słowenią

Od dziś (1 lipca) granica między Włochami a Słowenią jest stale patrolowana, a przekraczające ją osoby muszą się wylegitymować. Choć oba kraje należą do Strefy Schengen na 232 kilometrowym odcinku granicznym pojawią się wspólne patrole. Wszystko ma związek z nasileniem …

Koniec operacji Sophia

Rzym zdecydował się po czterech latach na zmianę polityki w sprawie statków wpływających do włoskich portów. Salvini wielokrotnie podkreślał, że możliwości jego państwa zostały wyczerpane i czas, by pozostali członkowie Wspólnoty wzięli na siebie część odpowiedzialności za politykę migracyjną. Rozwiązaniem miało być zamknięcie włoskich portów, co wzbudziło protesty organizacji pozarządowych z całej Europy.

Decyzja Rzymu zmieniła profil unijnej operacji Sophia. Bruksela wprawdzie przedłużyła w marcu mandat prowadzonej na Morzu Śródziemnym akcji koordynowanej przez EUNAVFOR MED na kolejne 6 miesięcy, ale bez udziału okrętów patrolujących morze. Misja jest kontrolowana przy wsparciu lotnictwa morskiego

W 2018 r. spadła liczba wniosków o azyl w Europie

W 2018 r. zmniejszyła się liczba wniosków o azyl polityczny w Europie, trzeci rok z rzędu osiągając poziom sprzed kryzysu. W pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. odnotowano  jednak ponowny wzrost, który jest napędzany przez uchodźców z Ameryki Południowej.
 

Przedwczoraj (24 czerwca) …