Organizacje pomocowe: Nie mamy gdzie wysadzić uratowanych na morzu ludzi

Statek "Aquarius", źródło: Flickr/Ministerio de Defensa

Statek "Aquarius", źródło: Flickr/Ministerio de Defensa

Organizacje pomocowe zwróciły się z apelem do Unii Europejskiej o wskazanie im portu, w którym mogłyby wysadzić na ląd 141 podjętych z morza uchodźców i migrantów z Afryki. Statku nie chcą wpuścić Włochy, Malta, Tunezja i Libia. Chodzi o ten sam okręt, o który toczył się podobny spór w czerwcu.

 

Statek „Aquarius” należy do dwóch organizacji pomocowych – francuskiej Lekarze bez Granic (MSF) i niemieckiej SOS Mediterranee. W dwóch przeprowadzonych w piątek akcjach ratunkowych podjęły one z obszaru wód międzynarodowych w pobliżu libijskiego wybrzeża w sumie 141 osób. Najpierw 25 pasażerów pontonu (16 mężczyzn i 9 kobiet, w tym jedną w ciąży), potem 116 pasażerów łodzi, w tym 38 kobiet. W pierwszym przypadku uratowane osoby pochodziły z Bangladeszu, Ghany, Nigerii, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Senegalu, w drugim przypadku zaś z Egiptu, Erytrei, Maroko i Somalii. Część z nich potrzebuje szybkiej pomocy medycznej, m.in. z powodu odwodnienia.

Aktywiści oskarżają UE o bezczynność

Okrętu i jego pasażerów nie chcą jednak przyjąć ani Włochy, ani Malta. To do tych państw członkowskich UE jest z miejsca, gdzie znajduje się „Aquarius” najbliżej. Włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini już w sobotę (11 sierpnia) oświadczył, że „zgodnie z nową strategią Rzymu dotyczącą migracji, nie są już wydawane zgody na zawijanie do portów statkom organizacji pozarządowych wiozących migrantów”. „Nikt z pasażerów tego statku nie zobaczy włoskich portów”  – ogłosił Salvini. Z kolei włoski minister transportu i infrastruktury Danilo Toninelli zwrócił się z apele o reakcję do władz Wielkiej Brytanii, ponieważ „Aquarius” pływa pod banderą Gibraltaru.

Tymczasem libijskie Wspólne Centrum Koordynacyjne Operacji Ratowniczych (JRCC) poinformowało, że także nie przyjmie statku i nakazało jego załodze „szukanie innego bezpiecznego miejsca”. Dlatego „Aquarius” popłynął w kierunku brzegów Europy.

Zawrócony przez Włochy statek z migrantami dotarł do Hiszpanii

Należący do niemieckiej organizacji humanitarnej SOS Méditerranée statek „Aquarius” zawinął wczoraj (17 czerwca) do portu w Walencji. Razem z nim do Hiszpanii dotarły dwa okręty włoskie, które pomogły dostarczyć 629 osób podjętych przez społecznych aktywistów z Morza Śródziemnego ponad tydzień …

UE oskarżana o bezczynność

Aktywiści humanitarni oskarżyli UE o to, że także odwraca się plecami do osób potrzebujących pomocy. Przedstawiciele MSF oraz SOS Mediterranee poinformowali też, że są w stałym kontakcie z JRCC nie tylko w Libii, ale także we Włoszech, na Malcie i w Tunezji. Ale uratowanych uchodźców i migrantów nie chce przyjąć nikt. Uratowani z jednej z łodzi ludzie opowiadali, że zanim pomógł im „Aquarius”, minęło ich 5 innych statków, które zignorowały ich wezwania.

Koordynator Lekarzy bez Granic Aloys Vimard oświadczył w związku z zaistniałą sytuacją, że „UE poświęca wiele sił i środków na zbudowania JRCC w Libii, ale to co się wydarzyło pokazuje, że centrum nie jest w stanie sprostać zadaniom, do których zostało powołane”. „Jesteśmy skrajnie zaniepokojeni prowadzoną przez wiele krajów europejskich polityką, która polega na przeszkadzaniu organizacjom humanitarnym w udzielaniu pomocy, co z kolei wywołało w ostatnich miesiącach gwałtowny wzrost liczby utonięć w Morzu Śródziemnym podczas próby przedostania się do Europy” – podkreślił Vimard.

Kolejny spór o „Aquariusa”

Statek „Aquarius” już raz stał się obiektem międzynarodowego sporu, gdy w czerwcu Włochy i Malta odmówiły przyjęcia okrętu, który miał na pokładzie ponad 630 uratowanych uchodźców i migrantów. Ostatecznie załoga musiała popłynąć aż do hiszpańskiej Walencji, gdy pomoc zaoferował nowy premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w 2017 r. do UE poprzez Morze Śródziemne dotarło ponad 171,5 tys. osób. Ponad 3,1 tys. utonęło podczas tej podróży.

Hiszpania otrzyma dalsze wsparcie od UE w obliczu napływu migrantów

W związku z tym, że komisarz Dimitris Avramopoulos udał się do Madrytu, Komisja Europejska ogłosiła w piątek (3 sierpnia) kolejne 3 miliony euro na pomoc nadzwyczajną, by wesprzeć hiszpańską straż graniczną w ograniczaniu nielegalnej migracji.
 

Nowe środki pochodzą z Funduszu Bezpieczeństwa …