Orban i Salvini komplementują się przed spotkaniem w Budapeszcie

Premier Węgier Viktor Orban, źródło: Flickr/European Parliament

Premier Węgier Viktor Orban, źródło: Flickr/European Parliament

Węgierski premier i włoski wicepremier spotkają się w Budapeszcie. Obaj zapowiedzieli, że „chcą zawrzeć sojusz dla przyszłości Europy”. Ale Orban zapowiedział też, że chciałby, aby włoska prawica współpracowała z Europejską Partią Ludową (EPL). Przecina to na razie spekulacje o tym, że rządząca Węgrami partia Fidesz opuści EPL i będzie w Parlamencie Europejskim tworzyć wspólną frakcję z Ligą Salviniego.

 

Gdy w kwietniu Matteo Salvini organizował spotkanie europejskiej prawicy w Mediolanie, zjawili się tam przedstawiciele Alternatywy dla Niemiec, Duńskiej Partii Ludowej oraz Partii Finów (dawni Prawdziwi Finowie). Orbana także zaproszono, ale ten się grzecznie wymówił.

Spekulowano wówczas, że nie chce drażnić kierownictwa Europejskiej Partii Ludowej. To właśnie w tej chadeckiej frakcji (tworzą ją m.in. niemiecka CDU, francuscy Republikanie czy polskie Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe) zasiadają w Parlamencie Europejskim europosłowie Fideszu. To największa grupa w PE, która wspólnie z socjalistami rozdaje karty w UE.

Orban nie będzie wykluczony z EPL?

Tymczasem w samej frakcji EPL pojawia się dużo głosów o tym, że należy Fidesz wykluczyć, ponieważ tworzone przez tę partię węgierskie władze są w coraz większym konflikcie z Komisją Europejską, np. w kwestii praworządności czy migracji. Lider EPL w PE Manfred Weber (a jednocześnie „Spitzenkandydat” tej frakcji na nowego szefa KE) zapowiedział, że „sprawa rozstrzygnie się po wyborach”.

Wielu komentatorów spekulowało, że w obliczu konfliktu z kierownictwem EPL Viktor Orban porozumie się np. z Salvinim i wspólnie z nim stworzy nową prawicową frakcję w PE. Jednak za Węgrami wstawiła się część europejskich partii centroprawicowych. On sam także złagodził swój język. Nie pojawił się także na zaproszenie Salviniego w Mediolanie.

Teraz jednak zaprosił go do Budapesztu. A ukazującym się tuż przed tą wizytą wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa” nie szczędził Salviniemu ciepłych słów, nazywając go np. „najważniejszą obecnie w UE osobą w kwestii migracji”. Orban zapowiedział też, że chce blisko współpracować z włoską prawicą. „Nie wiążmy się z lewicą, szukajmy innej drogi; czyli współpracy z europejską prawicą. Nie wiemy, jaką formację zbuduje Salvini, ale mamy nadzieję, że zdoła stworzyć silną platformę” – powiedział węgierski premier.

Austria: Nacjonalistyczna FPÖ dołączy do sojuszu budowanego przez Salviniego

Wicepremier Włoch i jednocześnie lider prawicowej Ligi Matteo Salvini podpisał w ostatni poniedziałek (8 kwietnia) w Mediolanie deklarację współpracy na arenie UE ze skrajnie prawicowymi ugrupowaniami z Niemiec, Danii i Finlandii. Teraz akces do tego porozumienia zgłosiła Wolnościowa Partia Austrii …

Orban: Salvini to bohater

Orban pochwalił też dotychczasową politykę rządu włoskiego, który współtworzy prawicowa Liga, a zwłaszcza działania związane z migracją. „Nie jest tajemnicą, że ja popieram tę linię, ale chciałbym, aby wasz premier współpracował z Europejską Partią Ludową” – zaznaczył. Dodał, że liczy na to, że pomostem będzie pozostająca obecnie poza włoskim rządem centroprawicowa partia Forza Italia, kierowana przez Silvio Berlusconiego. Należy ona do EPL i prezentuje proeuropejską orientację. Samego Berlusconiego Orban nazwał zaś „swoim największym przyjacielem i wielką, epokową postacią”.

Nie szczędził jednak pochwał pod adresem Salviniego. „Jego rola jest dzisiaj ważniejsza. Teraz przybywa na Węgry, do kraju, w którym uważany jest za przyjaciela. Salvini ma ważną rolę polityczną, a my zainteresowani jesteśmy zacieśnieniem dobrych relacji z nim” – powiedział Orban. Wskazał też na podobieństwa między nim a sobą. „Obaj jesteśmy atakowani, ale on jest bohaterem, który pierwszy zatrzymał migrację przez morze; a my na lądzie” – podkreślił. Zapowiedział też, że zabierze Salviniego na granice węgiersko-serbską, aby pokazać mu pracę węgierskich służb granicznych.

Również Salvini ciepło mówił o Orbanie przed wizytą na Węgrzech. Na wiecu w Tivoli nieopodal Rzymu zapowiedział, że „wspólnie z węgierskim premierem będzie budował Europę inną niż obecnie”. „Musimy zbudować Europę, która będzie kontrolować granice i chronić naszą kulturę” – mówił Salvini.

Włochy: Napięcia w koalicji wokół europejskich sojuszy Salviniego

Współtworząca włoską koalicję rządową prawicowa Liga pod wodzą wicepremiera Matteo Salviniego organizuje dziś w Mediolanie wielkie spotkanie prawicowych partii europejskich. Biorą w nim udział ugrupowania m.in. z Danii i Finlandii. Ale obawy u koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd budzi zaproszenie do …