Od dziś szczegółowe odprawy na zewnętrznych granicach UE

https://www.strazgraniczna.pl

Od dziś (7 kwietnia) wszyscy przekraczający granice strefy Schengen będą podlegać szczegółowej odprawie zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe. Straż Graniczna uprzedza, że w efekcie zaostrzonych przepisów, odprawy mogą się wydłużyć.

 

Unia Europejska zaostrzyła przepisy dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych w reakcji na zagrożenie terrorystyczne utrzymujące się na jej terytorium. Mają one umożliwić państwom członkowskim stwierdzenie, czy przekraczające granice osoby nie stanowią zagrożenia dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego lub zdrowia publicznego. Odprawy będą obowiązkowe na wszystkich granicach zewnętrznych (powietrznych, morskich i lądowych).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. intensyfikacji odpraw TUTAJ

„Zaostrzenie kontroli na zewnętrznych granicach UE to ważna metoda walki z zagrożeniem terrorystycznym w Europie i sposób na zwiększenie bezpieczeństwa naszych obywateli” – przekonywał po posiedzeniu Rady UE Carmelo Abela minister spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa narodowego Malty, która w tym półroczu sprawuje unijną prezydencję. „Regularne odprawy na granicach zewnętrznych umożliwią nam wykrywanie potencjalnego ryzyka, jakie dla bezpieczeństwa wewnętrznego stwarzają m.in. powracający bojownicy” – podkreślił.

Szczegółowe kontrole na wszystkich przejściach

„Zmiana regulacji nakłada na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza” – powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka komendanta głównego SG ppor. Agnieszka Golias.

Przypomniała, że dotychczas obywatele państw UE, korzystając z prawa do swobodnego przemieszczania się, podlegali tzw. odprawie minimalnej. Zapowiedziała także, że od 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną zarówno na drogowych i morskich przejściach granicznych, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie.

Straż Graniczna zadba o sprawne odprawy

Rzeczniczka komendanta głównego SG przyznała także, że zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej, ale zapewniła, że sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i w miarę potrzeb uruchamiane będą dodatkowe stanowiska odpraw, w tym nawet mobilne.