Niemiec z nakazem aresztowania spędza 55 dni na indyjskim lotnisku

uwięziony na lotnisku

Terminal lotniczy. Zdjęcie: @marcolopez95 via Unsplash.

40-letni Edgard Ziebart, który przez 55 dni mieszkał w strefie tranzytowej lotniska w New Delhi w końcu odleciał do Amsterdamu. Prawie dwa miesiące temu odwołano jego tranzytowy lot do Turcji.

 

Edgard Ziebart spędza 55 dni na indyjskim lotnisku

18 marca wracający z podróży do Wietnamu mężczyzna czekał na tranzytowy lot z międzynarodowego lotniska Indiry Gandhi w New Delhi do Stambułu, gdzie ma rodzinę. W efekcie pandemii Indie odwołały jednak wszystkie loty do i z Turcji, a Ziebart odmówił proponowanego lotu repatriacyjnego do Niemiec, ponieważ czeka tam na niego nakaz aresztowania pod zarzutem napadu. Z tego też powodu ambasada niemiecka odmówiła udzielenia mu schronienia.

Nie skorzystał również z sugestii ubiegania się o tymczasową wizę na wjazd do Indii czy odesłania do kraju trzeciego stwierdzając, że „chętnie poczeka na lotnisku, aż loty do Turcji zostaną wznowione”. Jednak ta nonszalancja to być może tylko przykrywka, jako że według innych źródeł to Indie odmówiły mu wizy na opuszczenie lotniska z powodu postawionych mu zarzutów.

Jego pobyt na lotnisku przypominał sceny z hollywoodzkiego superhitu „Terminal”. Edgard Ziebart przez 55 dni czytał magazyny i gazety, dzwonił do rodziny i przyjaciół korzystając z lotniskowego WiFi, do mycia używał lotniskowej łazienki, a pracownicy ochrony lotniska zapewniali mu jedzenie.

Po upublicznieniu sprawy przez media indyjskie władze przyspieszyły jego odlot wydając mu nakaz opuszczenia Indii. Odleciał samolotem KLM do Amsterdamu, jako że były to w danym momencie jedyne linie zabierające również pasażerów innych narodowości. Ku rozbawieniu lotniskowych służb mężczyzna podał Terminal Trzeci i lotnisko Indira Gandhi International jako swoje miejsce pobytu w Indiach.

 

#weekendowynews

Warszawa "światełkiem liberalizmu" Europy Środkowej i Wschodniej. Polska najbardziej homofobicznym krajem UE

Otwartość wobec środowisk LGBT+ to nie tylko kwestia światopoglądowa, ale też ekonomiczna – dowodzi najnowszy raport Open for Business. Zdaniem autorów włączenie społeczne ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności gospodarczej miast.
 
Lepsza integracja to większa odporność na kryzysy
W efekcie koronawirusowej pandemii wiele …