Niemcy: Wyraźny spadek liczby ataków na ośrodki dla uchodźców i migrantów

Uchodźcy, źródło Flickr

Uchodźcy, źródło Flickr

Federalna Policja Kryminalna Niemiec (BKA) zanotowała do połowy grudnia na terenie całego kraju 264 przypadki działań wymierzonych w centra dla uchodźców i migrantów. To zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach, kiedy było ich po około tysiąca rocznie, ale mniej niż przed rozpoczęciem kryzysu migracyjnego w UE.

 

Do policyjnych statystyk dotarła redakcja dziennika „Frankfurter Rundschau”. Większość z 264 zanotowanych w tym roku ataków na ośrodki dla uchodźców i migrantów była zdaniem mundurowych motywowana politycznie. Aż 251 z nich dopuścili się skrajnie prawicowi radykałowie. Pozostałe 13 przypadków miało inne podłoże. W większości przypadków chodziło o działania głównie propagandowe, przede wszystkim umieszczanie obraźliwych haseł na budynkach lub infrastrukturze ośrodków. W 16 przypadkach doszło jednak do podpaleń lub próby podłożenia ognia, a dwa incydenty związane były z użyciem materiałów wybuchowych.

Niemcy chcą premiami pieniężnymi zachęcić migrantów do powrotu do swoich krajów

Osoby, którym w ostatnim czasie odmówiono azylu, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe od rządu Niemiec. Podstawowy warunek jest jednak taki, że muszą w tym celu dobrowolnie powrócić do swoich ojczyzn. Do korzystania z tego wsparcia namawia niemiecki minister spraw wewnętrznych.
 
Nowy …

Tegoroczne policyjne statystki pokazują bardzo znaczący spadek w liczbie incydentów wymierzonych w centra dla uchodźców i migrantów w stosunku do dwóch poprzednich lat. W 2016 r. odnotowano takich ataków aż 995, podczas gdy w 2015 r. było ich nawet 1031. W tym drugim przypadku większość incydentów miała miejsce w drugiej połowie roku, czyli dopiero po podjęciu przez rząd decyzji o otwarciu granic dla uchodźców z ogarniętego wojną Bliskiego Wschodu, a przede wszystkim z Syrii i Iraku. W poprzednich dwóch latach więcej było także incydentów opartych na zastosowaniu bezpośredniej przemocy, a nie jedynie na działaniach symbolicznych. W 2016 r. aż 169 razy fizycznie zaatakowano bowiem mieszkańców ośrodków migracyjnych.

Statystyki opublikowane przez dziennik „Frankfurter Rundschau” pokazują jednak, że wciąż sytuacja jest gorsza niż przed wybuchem kryzysu migracyjnego. W 2014 r. doszło bowiem do 199 incydentów, a w 2013 r. do zaledwie 69. W obu tych latach ogromna większość ataków nie była także oparta na przemocy, ale na działaniach symbolicznych.

Niemcy: Liczba nowych osób poszukujących azylu spadła drugi rok z rzędu

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maizière do końca roku nie będzie w Niemczech więcej niż 200 tys. nowych wniosków o azyl. A właśnie wprowadzenia takiego rocznego limitu przybyszów chciałoby prawe skrzydło rządzącej chadecji.
 
Minister Thomas de Maizière udzielił wywiadu gazecie „Bild am …