Niemcy: skargi na odmowę azylu zalały sądy

Źródło: www.un.org

Fala uchodźców jaka znalazła się w Europie po wybuchu wojny w Syrii i zaognieniu się sytuacji w Iraku dotarła do niemieckich sądów. Przez pierwsze półrocze 2017 r. złożono bowiem aż 283 tys skarg na odmowę przyznania azylu. Dla porównania, w całym 2016 r. było to „tylko” 175 tys.

 

Uchodźcy, którzy w latach 2015-2016 masowo przybywali do Europy kierowali się przede wszystkim do Niemiec. Szacuje się, że w sumie trafiło do tego kraju nawet 1,2 mln osób. Niemal wszyscy z nich złożyli po przybyciu wnioski o przyznanie im statusu uchodźcy, licząc, że dzięki temu będą mogli pozostać w Niemczech. Wielu jednak spotkało się z odmową ze strony Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców. Wśród przybywających do Europy wielu było obywateli Afganistanu, Bangladeszu czy Iranu, którym taki status jest zdobyć o wiele trudniej niż Syryjczykom, Irakijczykom czy Erytrejczykom. Odmowa przyznania azylu nie oznacza jednak w myśl niemieckiego prawa natychmiastowej deportacji. Osoba składająca wniosek może się od decyzji odwoływać, a potem także tę odmowę zaskarżyć. Do tego czasu może przebywać na terenie Niemiec, choć bez możliwości ściągnięcia rodziny czy podjęcia stałej pracy. Takie przywileje są zarezerwowane dla tych, którzy status uchodźcy uzyskali. Dlatego, po przejściu całej drogi administracyjnej, sprawy setek tysięcy osób, które przybyły w poprzednich dwóch latach, zaczynają trafiać do sądów.

Uchodźcy w Europie – Krótki przewodnik po faktach

W 2015 r. 65 milionów ludzi na świecie pozostawiło swoje domy, by uciec przed konfliktem zbrojnym, prześladowaniami lub efektami katastrof naturalnych. To najwięcej od II Wojny Światowej. Kim są uchodźcy? Przed czym uciekają? Dokąd? Co robi w związku z tzw. kryzysem …

Sądy nie dają rady

Dane dotyczące liczby skarg, jakie osoby chcące uzyskać azyl wniosły do sądów ujawniła posłanka Lewicy (Die Linke) Ulla Jellpke. Otrzymała je z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Sądy same przyznają natomiast, że przestają sobie radzić z ogromną liczbą wniosków. Choć w pierwszym półroczu wpłynęło ich 283 tys., udało się w tym samym czasie rozpatrzyć tylko ok. 39 tys., a liczba składanych wniosków sukcesywnie rośnie. Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców poinformował, że otrzymał w tym roku 480 tys. wniosków o azyl i odrzucił już 190 tys. z nich. Większość zapewne także trafi pod koniec roku na wokandę. Sądy są więc całkowicie przeciążone

Nie pomaga niestety przyspieszenie procedury oceny przez sędziów skargi złożonej przez uchodźców. A ci składają je chętnie, bo decyzje uchylające odmowę przyznania azylu są częste. Dotyczy to zwłaszcza Afgańczyków, którym najczęściej odmawia się statusu uchodźcy, ponieważ teoretycznie mają możliwość szukania bezpiecznego schronienia we własnym kraju. Dopiero sąd uznaje, że część z nich znajduje się jednak w sytuacji wymuszającej ucieczkę za granicę.

Niemcy i Włochy – razem dla migrantów?

Włosi po raz kolejny odpierają polityczne ataki ze strony państw Unii Europejskiej za ratowanie migrantów, nie mogą się natomiast doprosić o pomoc. Ze wsparciem przychodzi im potencjalny przyszły kanclerz Niemiec Martin Schultz.
 

Włoski premier Paolo Gentiloni zdecydowanie odparł pojawiające się coraz …

Wiele spraw dotyczy także jeszcze jednej kwestii. Osoba składająca wniosek może otrzymać status uchodźcy albo tzw. ochronę uzupełniającą. Otrzymane w tym drugim przypadku prawa są podobne, ale jednocześnie trochę skromniejsze. Oba statusy regulowane są bowiem przez nieco inne międzynarodowe umowy i konwencje. Uchodźca może na przykład dużo łatwiej (dzięki tzw. paszportowi genewskiemu) podróżować po świecie. Osoba otrzymującą ochronę uzupełniającą musi korzystać z dotychczasowych dokumentów podróży. Wiele osób, które otrzymały taki właśnie status próbuje zatem udowodnić, że przysługuje im jednak status uchodźcy.