Niemcy: Przychylny migrantom burmistrz Alteny zaatakowany nożem

Widok na miasto Altena od strony rzeki Lenne, źródło Wikipedia

Widok na miasto Altena od strony rzeki Lenne, źródło Wikipedia

Burmistrz znanego w Niemczech z bardzo otwartego podejścia do uchodźców i migrantów miasteczka Altena został poważnie ugodzony nożem w szyję. Wywodzący się z chadecji polityk został na szczęście tylko lekko ranny. Napastnik miał wykrzykiwać antyimigracyjne hasła.

 

Do zdarzenia doszło w poniedziałkowy wieczór. Andreas Hollstein, burmistrz 18-tysięcznego miasteczka Altena w Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec i członek rządzącej krajem chadeckiej partii CDU, przebywał w barze z kebabami. Nagle podszedł do niego 56-letni mężczyzna i ugodził go 30-centymetrowym nożem szyję. Jak relacjonowali potem świadkowie, napastnik miał wykrzykiwać polityczne hasła, w tym krytykować pro-imigracyjną politykę władz Alteny. Miasto zdecydowało się bowiem przyjąć sporą grupę uchodźców w ramach unijnych kwot i to nawet więcej niż przewidywał obowiązkowy system. Społeczność Alteny znana była dotąd w Niemczech z bardzo otwartego podejścia do uchodźców i migrantów.

Burmistrz Hollstein natychmiast został przewieziony do szpitala. Na szczęście rany okazały się nie zagrażać jego życiu. Polityk kilka godzin później został – po założeniu szwów – wypisany ze szpitala. „Cieszę się, że jeszcze żyję” – powiedział Hollstein lokalnemu portalowi informacyjnemu „Lokalstimme”.

Podczas ataku burmistrzowi pomogli inni klienci i obsługa baru z kebabami. Jeden z interweniujących w obronie polityka mężczyzn także został lekko ranny. Napastnika zatrzymała policja. Człowiek ten miał być pod wpływem alkoholu, zaś przed zadaniem ciosów upewnił się czy ma do czynienia z burmistrzem Alteny. „Służby bezpieczeństwa zakładają, że atak był motywowany politycznie” – komentował potem konserwatywny premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. „Nie ma miejsca na nienawiść i przemoc w naszym landzie. Różnorodność to znak rozpoznawczy Nadrenii Północnej-Westfalii” – dodawał.

Niemcy chcą pomóc dzieciom niemieckich bojowników Państwa Islamskiego

Jak ustalił dziennik „Süddeutsche Zeitung”, niemiecki rząd chce ściągnąć do kraju kilkoro dzieci, które trafiły wraz z pojmanymi bojownikami Państwa Islamskiego lub ich żonami do irackich więzień. Przynajmniej jedno z rodziców każdego z nich ma niemieckie obywatelstwo.
 
Niemiecki MSZ wystąpił już …

Merkel wstrząśnięta atakiem

Atak na burmistrza Alteny potępiła też kanclerz Angela Merkel. Jej wypowiedź cytował na Twitterze rzecznik prasowy Steffen Seibert. „Jestem wstrząśnięta atakiem nożownika na burmistrza Andreasa Hollsteina i jednocześnie odczuwam wielką ulgę, że mógł już wrócić do swojej rodziny. Ogromne podziękowania dla tych, którzy mu pomogli” – oświadczyła kanclerz.

Kolejny polityczny atak nożownika na zachodzie Niemiec

To nie pierwszy atak nożownika na samorządowego polityka w Nadrenii Północnej-Westfalii. W styczniu 2015 r. w trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi 44-letni mężczyzna ugodził nożem w szyję starającą się o fotel burmistrza stolicy landu – Kolonii, dotychczasową wiceburmistrz Henriette Reker. Niezależna kandydatka (popierały ją CDU, FDP i Zieloni) została bardzo poważnie, ale na szczęście nie śmiertelnie ranna. Napastnik ugodził wtedy jeszcze cztery inne interweniujące osoby.

Wybory ostatecznie wygrała właśnie Henriette Reker i to przebywając przez wiele tygodni na oddziale intensywnej terapii. Również wtedy napastnik wykrzykiwał antyimigracyjne hasła i oskarżał zaatakowaną polityk o „sprowadzanie do Niemiec muzułmanów”. Był już także wcześniej znany jako działacz skrajnej prawicy. Henriette Reker – zanim została burmistrzem -przez wiele lat odpowiadała w kolońskim ratuszu za sprawy społeczne, integracyjne oraz ekologiczne.

Przewodniczący PE broni "powieszonych" europosłów

Antonio Tajani odniósł się na Twitterze do wydarzeń, do jakich doszło w sobotę w centrum Katowic. Podczas manifestacji Ruchu Narodowego, ONR i Młodzieży Wszechpolskiej na szubienicach zawisły portrety europosłów opozycji, którzy poparli niedawną rezolucję PE wzywającą do poszanowania przez polskie …