Niemiecki minister dziękuje Polsce. Berlin nie zamknie wspólnej granicy

Niemcy, Horst Seehofer-Niemcy-Polska-Białoruś-Rosja-Putin

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer / Zdjęcie: Zdjęcie: © European Union 2020 [EUCO Newsroom]

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer oświadczył w środę (20 października), że Niemcy nie rozważają zamknięcia granicy z Polską. Wyjaśnił, że taki krok byłby politycznie i prawnie „wątpliwy”.

 

 

Szef niemieckiego MSW podziękował polskiemu rządowi oraz służbom za „ochronę wspólnej granicy zewnętrznej, której celem jest zapobieżenie w miarę możliwości nielegalnej migracji przez Białoruś do krajów Unii Europejskiej”.

Polityk wezwał Rosję do wywarcia presji na prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, aby powstrzymał nielegalną migrację do Unii Europejskiej. „Jesteśmy przekonani, że klucz jest prawdopodobnie w Moskwie”, powiedział.

Horst Seehofer wypowiadał się w środę na konferencji prasowej w Berlinie. Rząd federalny dyskutował na temat migracji do Niemiec.

Szef MSW opowiedział się za pogłębieniem polsko-niemieckiej współpracy w celu zabezpieczenia wspólnej granicy. „Planowanych jest więcej wspólnych patroli na granicy po polskiej stronie”, poinformował Seehofer. Ich celem jest identyfikacja osób przekraczających nielegalnie granicę, ale także ujawnianie przestępstw związanych z migracją, np. zatrzymywanie przemytników

Seehofer nazwał migrację przez Białoruś „zorganizowaną przez państwo lub co najmniej wspieraną działalnością przemytniczą”. Reżim Alaksandra Łukaszenki oferuje ruch bezwizowy dla osób z Syrii, Afganistanu i innych krajów, kierując ich na zewnętrzną granicę UE, aby zemścić się za unijne sankcje. „Jest to forma hybrydowego zagrożenia, w którym migranci są wykorzystywani jako broń polityczna”, powiedział Seehofer.

W celu zahamowania handlu ludźmi i migracji przez Białoruś minister zaproponował rozmowy z krajami, z których linie lotnicze przewożą migrantów. „Należą do nich Zjednoczone Emiraty Arabskie”, których Seehofer nie wymienił jednak z nazwy.

Seehofer przesłał list Kamińskiemu

We wtorek na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowany został list skierowany przez szefa niemieckiego MSW Horsta Seehofera do ministra Mariusza Kamińskiego.

„Z niepokojem obserwuję – jak z pewnością i Pan – nasilające się ostatnio wydarzenia związane z nielegalną migracją obywateli państw trzecich, szczególnie z krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu, przez teren Białorusi do Polski i do Niemiec”, napisał Seehofer.

W jego ocenie problem nielegalnego przekraczania granic w coraz większym stopniu dotyka kolejne państwa członkowskie UE, w tym Niemcy. Według danych niemieckiej policji od sierpnia „szlakiem białoruskim” do Niemiec przedostało się nielegalnie ponad 5,7 tys. migrantów.

Wśród osób szukających ochrony jest wiele osób z Syrii, Iraku, Afganistanu i Iranu. Seehofer podkreślił, że migracja przez Białoruś stanowiła do tej pory jedynie niewielką część ruchów migracyjnych. Od stycznia do września MSW naliczyło około 80 tys. osób ubiegających się o azyl w RFN.