Niemcy nie wyślą autobusów po migrantów na granicę polsko-białoruską. Berlin dementuje fake newsy

niemcy-polska-białoruś-merkel-uchodźcy-MSZ-Syria-Irak-Jemen

Ogrodzenie typu concertina, źródło: pxfuel

Niemieckie MSZ uruchomiło kampanię informacyjną, mającą na celu zdementowanie najczęściej rozpowszechnianych plotek oraz fake newsów dotyczących sytuacji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej. Berlin podkreśla m.in., że nie ma zamiaru wysyłać autobusów po migrantów.

 

 

Niemiecki MSZ potwierdził, że informacje kolportowane wśród migrantów, jakoby po przebywających przy polsko-białoruskiej granicy miały przyjechać autobusy z Niemiec, a Polska je przepuści, są nieprawdziwe. Wcześniej przekazy te dementowała strona polska.

Działania niemieckiego MSZ to część akcji nazwanej #Plotki. Jej celem jest zdementowanie dezinformacji przekazywanych uchodźcom, którzy z Białorusi próbują przedostać się do Polski, a następnie do innych państw UE.

„Ktokolwiek rozpowszechnia te kłamstwa, naraża ludzi na wielkie niebezpieczeństwo”, napisano w komunikacie niemieckiego MSZ udostępnionym m.in. w mediach społecznościowych. Podobny komunikat opublikował na swoim profilu rzecznik niemieckiego resortu spraw wewnętrznych Steve Alter.

Niemiecka inicjatywa ma na celu dostarczenie sprawdzonych informacji dla migrantów. „Migracja to decyzja życiowa – najpierw zapoznaj się z faktami” i jest publikowana w różnych językach: arabskim, dari, tigrinia, angielskim, francuskim, rosyjskim.

Niemcy są głównym celem osób przybywającym do Europy z Bliskiego Wschodu. W 2015 r. kanclerz Angela Mekrel zdecydowała o otwarciu granic dla setek tysięcy osób, które przybyły do Niemiec, głównie szlakiem bałkańskim.

W przeszłości pojawiało się wiele fałszywych informacji na temat działań niemieckiego rządu wobec migrantów, którzy jakoby mieli na miejscu otrzymywać zasiłek w wysokości 2 tys. euro. Takie informacje kolportowane przez przemytników ludzi miały stanowić dodatkową zachętę dla mieszkańców państw Bliskiego Wschodu do pokonania trudnej i niebezpiecznej podróży przez Europę.

W ostatnich dniach wśród migrantów na polsko-białoruskiej granicy miano rozpowszechniać informację, że w Boże Narodzenie na granicy UE podstawione zostaną autobusy, które przewiozą uchodźców do Niemiec.

Kampania wymierzona przeciwko dezinformacji to jedna z wielu inicjatyw finansowanych przez niemiecki rząd, wymierzona w fake newsy rozpowszechniane wśród migrantów.