Niemcy: Jesienią mają ruszyć pierwsze ośrodki detencyjne dla migrantów, którzy nie otrzymali azylu

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer, źródło: Flickr/fot. Michael Panse

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer, źródło: Flickr/fot. Michael Panse

Plan reformy w systemie funkcjonowania ośrodków dla uchodźców i migrantów przedstawił nowy niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer. Pierwszy „modelowy ośrodek” ma zostać otwarty jesienią. Powstać ma w Bawarii, do której trafiło w ostatnich trzech latach najwięcej uchodźców i migrantów.

 

Horst Seehofer, który stoi na czele wchodzącej w skład rządzącej koalicji bawarskiej chadeckiej partii CSU, chce przyspieszyć proces rozpatrywania wniosków o azyl. Podczas swojego pierwszego wystąpienia na forum Bundestagu po objęciu ministerialnej funkcji mówił także o potrzebie przyspieszenia ewentualnych procedur deportacyjnych.

Przez ostatnią dekadę polityk ten zajmował stanowisko premiera Bawarii.

Szczegóły planu Seehofera

Szczegóły dotyczące zmian w niemieckiej polityce azylowej przedstawił w rozmowie z dziennikiem „Süddeutsche Zeitung” wiceminister spraw wewnętrznych Stephan Mayer. W ramach reformy miałyby powstać specjalne ośrodki detencyjne. Trafią do nich migranci, którzy nie otrzymają w Niemczech azylu lub innej formy ochrony. Właśnie w owych ośrodkach poczekają na deportację do kraju pochodzenia. Do centrów detencyjnych będą także trafiać osoby, które przekroczą niemiecką granicę nielegalnie. Także one zaczekają tam na decyzję w swojej sprawie.

Wcześniej niemiecki system wyglądał inaczej. Osoby, które przybyły do Niemiec nielegalnie i zadeklarowały się jako uchodźcy trafiały do innego rodzaju ośrodków – centrów recepcyjnych. Stamtąd, po rejestracji i zebraniu wszelkich dostępnych informacji, trafiali do zwykłych obiektów mieszkalnych. Dopiero, gdy otrzymali odmowę azylu i wyczerpali środki odwoławcze, a potem uchylili się od poddania się deportacji, mogli zostać zatrzymani przez policję. Teraz od razu trafialiby do stale nadzorowanych ośrodków detencyjnych.

Niemcy: łączenie rodzin imigrantów wstrzymane do lipca

Łotewski serwis informacyjny przedstawił debatę w Niemczech na temat łączenia rodzin uchodźców i osób ubiegających się o azyl jako otwarcie drzwi dla „haremów”. EURACTIV.com analizuje te zarzuty w ramach serii „Fact or Fake” we współpracy z France 24.
 

„Haremy” dla …

Pierwszy „modelowy” ośrodek w Bawarii

Pierwszy, nazywany przez ministrów Seehofera i Mayera „modelowym”, ośrodek detencyjny miałby powstać już na początku jesieni w Bawarii. Dwie możliwe lokalizacje to miasta Bamberg lub Manching. Znajdują się tam już dwa tzw. ośrodki tranzytowe. Mówi się także o miejscowości Giessen w landzie Hesja, gdzie istnieje już ośrodek recepcyjny na 13 tys. miejsc oraz dawne wojskowe koszary, które można zaadaptować na kolejne centrum detencyjne i tym samym uzyskać 3 tys. kolejnych miejsc. „Sensowne byłoby wykorzystanie do tego projektu już istniejących obiektów. Ten plan otrzymał najwyższy priorytet. Więcej szczegółów będziemy w stanie podać w tygodniu po Wielkanocy” – powiedział Stephan Mayer.

Dziennik „Süddeutsche Zeitung” zwraca uwagę, że jesienią w Bawarii odbędą się wybory lokalne. Zaplanowane są one na 14 października. W ostatnich wyborach do władz federalnych rządząca dotąd w Bawarii konserwatywna CSU straciła część poparcia na rzecz mocno antyimigracyjnej i skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Angela Merkel po raz czwarty z rzędu kanclerzem Niemiec

Bundestag udzielił dziś (14 marca) wotum zaufania dla nowego rządu sformowanego przez dwie partie chadeckie – CDU i bawarską CSU oraz socjaldemokratyczną SPD. Ale, jak się okazało, nie wszyscy posłowie nowej koalicji poparli gabinet w pierwszym głosowaniu. Zapowiada się więc …

Policja Federalna krytykuje plany ministerstwa

Nadzór nad nowymi centrami detencyjnymi miałaby objąć Policja Federalna. Ministerstwo spraw wewnętrznych chce bowiem, aby policjanci mocniej zaangażowali się w kwestie azylowe. Już dziś Policja Federalna jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo granic oraz realizację decyzji deportacyjnych.

Ale Związek Policjantów (GdP) sprzeciwia się dołożeniu mundurowym także obowiązku nadzorowania ośrodków detencyjnych. Przewodniczący tej organizacji Jörg Radek skrytykował plany nowego kierownictwa MSW nazywając je „nielegalnymi”. „Policjantów nie szkoli się do tego, aby byli więziennymi strażnikami” – oświadczył szef policyjnego związku. Wskazał przy tym na Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) jako odpowiedni do nadzorowania i zarządzania nowymi centrami. Radek podkreśli także, że ośrodki detencyjne „służyłyby ograniczaniu ludziom swobody poruszania się, a obowiązkiem policji jest zapewnianie bezpieczeństwa obywatelom”. Ministerstwo odpowiada, że chce po prostu, aby służby federalne odciążyły służby landowe, które już muszą się borykać z wieloma dodatkowymi obowiązkami.

Francja: Rząd przedstawił projekt zmian w prawie imigracyjnym

Propozycję zmian przedstawiono wczoraj (21 lutego). Reforma dotyczy nie tylko kwestii migracyjnych, ale także azylowych. Większość regulacji zostałaby w myśl tego projektu zaostrzona. Sprzeciwiają mu się jednak nie tylko organizacje pozarządowe czy opozycyjna lewica, ale nawet część politycznego środowiska …

Przedłużające się procedury

Krytycy planu opracowanego przez MSW wskazują jednak także na przeciąganie się zarówno procedury przyznawania lub nie statusu uchodźcy, jak i procedury deportacyjnej. Niemieckie urzędy są bowiem zawalone wnioskami, zaś sądy odwołaniami od odmownych decyzji. Rzadko zdarza się, aby udało się całkowicie zamknąć sprawę w przeciągu 18 miesięcy. W 2017 r. Niemcy rozpatrzyły bowiem najwięcej wniosków o azyl w całej UE. Sytuację utrudnia nie tylko liczba składanych wniosków, ale także liczne luki w dokumentach, a nawet ich całkowity brak. Ambasady niektórych krajów nie kwapią się też z realizowaniem procedury przyjmowania swoich obywateli z powrotem.

Jak wskazują organizacje pozarządowe, przedłużający się pobyt ludzi w półzamkniętych ośrodkach będzie miał na nich bardzo negatywny wpływ. Gdy ośrodki te staną się wielkimi centrami na kilkanaście tysięcy ludzi, mogą się w nich pojawić problemy z przemocą. Utrudniony będzie także zdaniem aktywistów proces integrowania się uchodźców i migrantów z niemieckim społeczeństwem, a ten trzeba prowadzić od samego przybycia do Niemiec, a nie dopiero po ewentualnym przyznaniu komuś statusu uchodźcy.

Prawa migrantów coraz częściej łamane w Europie

Procedury azylowe w wielu krajach Unii nie działają efektywnie ze względu brak pomocy prawnej i dostępu do informacji – wynika z raportu Agencji Praw Podstawowych UE. 
 

W raporcie opublikowanym na początku lutego Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) analizuje sytuację …