Austria i Włochy chcą, by UE rozpatrywała wnioski o azyl jeszcze na morzu

Minister spraw wewnętrznych Austrii Herbert Kickl, źródło: Flickr/Multimedia-Blog Brundespraesident.in

Minister spraw wewnętrznych Austrii Herbert Kickl, źródło: Flickr/Multimedia-Blog Brundespraesident.in

Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii i Włoch wezwali Unię Europejską, aby w ramach zmian w polityce migracyjnej, wprowadzona została procedura oceniania wniosków o status uchodźcy jeszcze zanim przybywający drogą morską migranci zejdą na ląd. Na teren UE trafialiby tylko ci, którzy otrzymają azyl. Pomysł skrytykowały organizacje humanitarne.

 

Projekt rozpatrywania „na morzu” wniosków o azyl zaprezentował austriacki minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl (wywodzi się z antyimigracyjnej Wolnościowej Partii Austrii). Zrobił to podczas poświęconej unijnej polityce migracyjnej konferencji w Wiedniu. Zasiadający obok niego szef włoskiego MSW Matteo Salvini natychmiast poparł ten pomysł.

Kickl: Chcemy uniknąć kosztownego wydalania migrantów

Jak wyjaśniał Kickl, wszyscy migranci czekaliby na rozpatrzenie ich wniosków o status uchodźcy jeszcze na pokładzie statków, którymi przybyli przez Morze Śródziemne z Afryki lub które ich z wody uratowały. Procedura rozpatrzenia wniosków miałaby być szybka. Kto azyl by dostał, mógłby zejść na ląd. Kogo wniosek by odrzucono, zostałby przetransportowany do „bezpiecznego kraju trzeciego”. „Wszyscy mieliby zapewnioną opiekę podczas oczekiwania na statku. Tak poprowadzona procedura pozwoliłaby uniknąć problemu późniejszego wydalania osób, których wniosek jest odrzucany już na terytorium UE. Gdy ktoś już postawi stopę na unijnej ziemi, jego odesłanie jest trudne i kosztowne” – mówił austriacki minister.

Dodał, że „powinno być niemożliwe, aby składać wniosek o azyl inaczej niż jeszcze przed przybyciem do UE.” Matteo Salvini natychmiast poparł swojego austriackiego odpowiednika i podkreślił, że pomysł Kickla jest zbieżny z tym jak na przyszłość polityki migracyjnej patrzą Włochy. Jednak wobec szefa włoskiego MSW, który jest jednocześnie liderem prawicowego i antyimigracyjnego ugrupowania Liga, toczy się obecnie prokuratorskie postępowanie sprawdzające czy nie nadużył on swoich ministerialnych uprawnień, gdy w sierpniu zamknął włoskie porty przed statkami wiozącymi uratowanych na morzu migrantów. Prokurator z Sycylii ustala też, czy zmuszenie ludzi do kilkudniowego przebywania na pokładzie czekającego na redzie statku nie było „bezprawnym pozbawieniem wolności”.

Włochy: Wicepremier objęty śledztwem w związku z zatrzymaniem migrantów na statku

Sycylijska prokuratura wszczęła śledztwo w związku z zablokowaniem wiozącego uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów i należącego do Straży Przybrzeżnej statku „Diciotti”. Jednostka najpierw czekała na morzu, a potem w porcie w Katanii. Możliwe zarzuty dla Matteo Salviniego to nielegalne aresztowanie i …

Lekarze Bez Granic krytykują austriacki pomysł

Pomysł ministra Kickla natychmiast skrytykował austriacki oddział organizacji humanitarnej Lekarze Bez Granic. „Ta propozycja to nic innego niż kolejna próba odwrócenia uwagi od prawdziwego problemu, czyli niemożności wypracowania przez UE i austriacką prezydencję zrównoważonego rozwiązania dla kryzysu humanitarnego z jakim mamy do czynienia na wodach Morza Śródziemnego oraz w Libii. UE w centrum swojej narracji musi umieścić kwestię ochrony życia ludzi” – napisano w oświadczeniu organizacji, która zajmuje się m.in. ratowaniem uchodźców i migrantów na morzu.

Chodź w bieżącym roku znacznie spadła liczba morskich katastrof statków czy łodzi wiozących migrantów z Afryki do Europy, to i tak według ONZ tylko w 2018 r. utopiło się w Morzu Śródziemnym ponad 1,6 tys. osób.

Ponad 1500 ofiar śmiertelnych na Morzu Śródziemnym w tym roku

Ponad 1500 osób zginęło próbując przedostać się przez Morze Śródziemne do Europy w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku – informuje agencja ONZ ds. uchodźców UNHCR.
 

Liczba ofiar rośnie mimo spadku liczby migrantów przybywających na europejskie wybrzeża w porównaniu z poprzednimi …