Austria: Kanclerz Kurz żegna sąsiadkę. Ostatnia wizyta u Angeli Merkel

Niemcy, Austria, Afganistan, Kurz, Merkel

Szefowie rządów Niemiec i Austrii omawiali aktualne sprawy europejskie i międzynarodowe, jak sytuacja w Afganistanie czy transformacja ekologiczna. / Foto via twitter [@sebastiankurz]

Kanclerz Sebastian Kurz złożył we wtorek (31 sierpnia) ostatnią wizytę u swojej niemieckiej odpowiedniczki Angeli Merkel przed zaplanowanymi na 26 września wyborami do Bundestagu.

 

 

Szefowie rządów omawiali aktualne sprawy europejskie i międzynarodowe, jak sytuacja w Afganistanie czy transformacja ekologiczna. Oboje zgodnie chwalili sobie współpracę w ostatnich latach jako kanclerzy w swoich krajach.

Podkreślali też dobre stosunki dwustronne między dwoma krajami. Kurz stwierdził, że z Merkel łączą go „bliskie relacje polityczne, gospodarcze i ludzkie”.

W odniesieniu do kryzysu politycznego w Afganistanie kanclerze Niemiec i Austrii zgodzili się, że Afgańczykom trzeba pomagać przede wszystkim na miejscu. Angela Merkel podkreśliła chęć Berlina pomocy jak największej liczbie osób w ich krajach ojczystych. Sebastian Kurz zaznaczył natomiast, że Niemcy i Austria zwiększyły w ostatnim czasie pomoc humanitarną dla Afganistanu i całego regionu.

Jeśli chodzi o migrację do Europy, Merkel oceniła, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o programach przesiedleń. Kurz powtórzył z kolei, że Austria jest negatywnie nastawiona do wizji przyjmowania kolejnych uchodźców z Afganistanu.

Dwoje kanclerzy rozmawiało także o unijnym pakiecie klimatycznym „Fit for 55”. Według Kurza we „wspólnym interesie” obu krajów jest połączenie zielonej transformacji z celami dotyczącymi konkurencyjności.

Jednak wbrew temu, co mogłaby sugerować nadzwyczaj serdeczna atmosfera spotkania Sebastiana Kurza i Angeli Merkel i, Austria i Niemcy wcale nie były w ostatnich latach tak zgodne, jak deklarowali wczoraj przywódcy.

Jedną z kwestii, jakie podzieliły Wiedeń i Berlin, była właśnie sprawa imigracji. Kurz był jednym z najostrzejszych krytyków realizowanej przez Merkel polityki „otwartych drzwi” wobec uchodźców w 2015 roku. Od tego czasu ówczesny szef austriackiej dyplomacji, a następnie kanclerz dał się poznać w Europie jako radykalny przeciwnik imigracji ze Wschodu.