Na Lesbos najwięcej migrantów od 2015 r. Co z porozumieniem UE-Turcja?

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel / Zdjęcie via twitter @PrimeministerGR

Wczoraj na grecką wyspę Lesbos przybyło ponad 500 migrantów. To jeden z najwyższych wyników w ciągu jednego dnia od 2015 r. Greckie władze zwołały sztab kryzysowy. Wzrost liczby uchodźców w Grecji zanotowany w ostatnich tygodniach stawia pod znakiem zapytania porozumienie UE z Turcją z 2016 r.

 

 

Grecka straż przybrzeżna poinformowała, że tylko w ciągu kilku godzin na plażę Skala Sikaminia na północy wyspy przybyło ponad 500 osób, chociaż w pierwszych komunikatach mówiono nawet o ponad 600 osobach. Greckie media informują, że pomimo wielu prób nie udało się nawiązać kontaktu ze strona turecką.

Greckie wyspy przepełnione uchodźcami. Ateny domagają się od Europy solidarności

Ateny domagają się od Unii Europejskiej bardziej równomiernego rozłożenia ciężaru migracyjnego. Greckie wyspy znów notują wzrost liczby przybywających migrantów.  W przepełnionych obozach dochodzi do wzrostu liczby aktów przemocy oraz napięć między przedstawicielami różnych narodowości.
 

W ostatnich tygodniach na greckie wyspy w …

Więcej uchodźców niż przed rokiem

Ministerstwo ds. morskich zwołało dziś nadzwyczajne spotkanie w celu przeanalizowania wzrostu liczby migrantów, którzy docierają do greckich wysp. Sierpniowe dane wskazują, że ostatnie tygodnie są pod tym względem najobfitsze od czasu szczytu tzw. kryzysu migracyjnego w 2015 r. Z kolei czwartek był jednym z rekordowych dni pod tym względem. 

Statystyki wskazują, że liczba przybyszów w sierpniu była 3-krotnie wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku a po raz pierwszy od 2016 r. liczba migrantów przekroczyła 20 tys. Tak jak informowaliśmy, ośrodki dla uchodźców na wyspach Morza Egejskiego są przepełnione, ponieważ są przeznaczone dla 6 tys. osób.

Kolejne statki z migrantami czekają u wybrzeży Malty i Włoch

Łącznie ponad 500 osób znajduje się na dwóch statkach organizacji pozarządowych. Obie jednostki oczekują na zgodę na wejście do któregoś z europejskich portów, jednak żadne z państw nie wyraziło do tej pory gotowości do przyjęcia kolejnych migrantów. W rozwiązanie kryzysu …

Działania nowego rządu

Gabinet Kyriakosa Mitsotakisa obiecał odciążenie greckich wysp poprzez przyspieszenie rozpatrywania wniosków o azyl oraz odsyłania do Turcji tych z migrantów, którym nie poszczęści się w relacjach z greckimi urzędnikami. Podczas wczorajszej wizyty premiera w Berlinie, Mitsotakis rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel na temat konieczności sformułowania jednolitej europejskiej polityki azylowej.

Politycy zgodzili się, że ciężar w polityce migracyjnej Wspólnoty nie powinien spadać tylko na kraje „pierwszego kontaktu”; że potrzebna jest solidarność pozostałych członków UE. Szef Nowej Demokracji (ND) zapewnił raz jeszcze, że zależy mu na polepszeniu sytuacji migrantów, jednak europejska solidarność znacznie ułatwiłaby mu działanie.

Cypr domaga się od KE relokacji 5 tys. osób oczekujących na azyl

Władze Cypru przesłały w tej sprawie oficjalny list do Komisji Europejskiej. Nikozja chce, aby 5 tys. osób ubiegających się o azyl przyjęły do siebie inne państwa członkowskie UE. W ostatnich 2 latach liczba składanych wniosków w tej sprawie mocno na …

Sytuacja w Turcji

Niemiecka kanclerz poinformowała podczas wczorajszej konferencji prasowej, że zależy jej na utrzymaniu porozumienia osiągniętego przez UE z Turcją w 2016 r. dotyczącego usprawnienia kontroli granicznych przez Ankarę z krajami Wspólnoty, głównie z Grecją. Bruksela zobowiązała się wspomóc turecki rząd finansowo kwotą 6 mld euro w zamian za ograniczenie uchodźców przypływających na greckie wyspy.

W Turcji od 2016 r. schronienie znalazło blisko 3,5 mln Syryjczyków. Początkowo dobry stosunek administracji rządowej do obywateli sąsiedniego państwa zaczął ulegać zmianie w ostatnich tygodniach. Składają się na to dwie rzeczy: niezadowolenie rządu z realizacji warunków umowy przez UE oraz zmiana polityki spowodowana pogarszającymi się wskaźnikami akceptacji tureckiego społeczeństwa do uciekających przed wojną Syryjczyków.

Stambuł: Wczoraj upłynęło ultimatum dla syryjskich migrantów

Wczoraj minęło ultimatum dla nieposiadających dokumentów syryjskich migrantów na opuszczenie Stambułu. W przypadku niepodporządkowania się czeka ich wydalenie z największego miasta Turcji, gdzie wedle szacunków może ich mieszkać nawet do kilkuset tysięcy.
 

 

Na terytorium Turcji przebywa około 3,5 mln Syryjczyków, więcej …

Narzekania na unijną biurokrację

Tureckie media informują o problemach z realizacją porozumienia, za niedociągnięcia winiąc głównie UE. Zarzuca się Brukseli zbiurokratyzowanie oraz niewypłacenie wszystkich obiecanych środków. Do Ankary miało dotrzeć do czerwca br. – wedle informacji kolportowanych przez tureckie portale – 2,2 mld euro z obiecanych 6 mld.

Umowa z 2016 r. przewidywała, że państwa członkowskie UE przyjmą część syryjskich uchodźców, którzy schronili się w Turcji. Jednak statystyki wskazują, że do tej pory (do marca br.) kraje Wspólnoty przyjęły 20 tys. osób.

Turcja zawiesza porozumienie z UE o readmisji migrantów

Niewywiązanie się przez Unię Europejską z obietnic zniesienia wiz dla obywateli Turcji ma być powodem, dla którego turecki minister spraw zagranicznych ogłosił zawieszenie porozumienia o odsyłaniu migrantów do kraju pochodzenia, zawartego ze Wspólnotą w 2016 r.
 

 

To nie pierwszy raz, gdy …