Na granicy z Białorusią będzie solidna, wysoka zapora z monitoringiem i detektorami ruchu 

Mariusz-Kamiński_-fot.-MSWiA-_Twitter_

“Działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji naszego rządu”, oświadczył minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński / zdjęcie: Twitter MSWiA

Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy, zakładający budowę solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej w system monitoringu i detekcji ruchu. Ma ona stanowić zabezpieczenie granicy Polski z Białorusią. Ponadto do realizacji tego projektu ma zostać powołany pełnomocnik i specjalny zespół.

 

Budowę zapory na granicy z Białorusią już w zeszłym tygodniu zapowiedział wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Będzie mur na polsko-białoruskiej granicy? Kaczyński: Rozważamy "poważną zaporę"

Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński uspokaja, że na polsko-białoruskiej granicy nie ma naporu uchodźców, a jedynie imigranci ekonomiczni, zwożeni przez łukaszenkowskie władze.

Rządowy projekt ustawy

„Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, zgłoszony przez MSWiA. Projekt, który trafi teraz do Sejmu zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu”, przekazał we wtorek (12 października) wieczorem na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. “Działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji naszego rządu”, oświadczył w rozmowie z PAP.

Sondaż: Polacy nie chcą migrantów, a winą za kryzys obarczają Białoruś 

Ponad trzy czwarte Polaków nie chce u siebie migrantów, a winą za kryzys na polsko-białoruskiej granicy obarcza reżim Łukaszenki, wynika z ostatnich sondaży. Okazało się ponadto, że niemal tyle samo badanych wspiera działania rządu ws. kryzysu migracyjnego na granicy z …

Stan wyjątkowy i wysokie zasieki z drutu żyletkowego nie wystarczają

Szef MSWiA zwrócił uwagę, że liczba prób sforsowania polskiej granicy w ostatnich tygodniach wzrosła, a w związku z tym “należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory”. Liczba migrantów rośnie, mimo wprowadzenia stanu wyjątkowego (obowiązuje od drugiego września w pasie przygranicznym) i wysokich zasieków wzdłuż całej polsko-białoruskiej granicy.

“Takie zabezpieczenie techniczne granicy sprawdziło się już w innych krajach, jako skuteczne rozwiązanie w walce z nielegalną migracją”, podkreślił Kamiński w rozmowie z PAP. “Sprawdzi się i u nas”, stwierdził. Zwrócił przy tym uwagę, że rządowy projekt zakłada wejście w życie tej ustawy już dzień po jej ogłoszeniu, “ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej”.

KE negocjuje z Warszawą dostęp swoich ekspertów do granicy polsko-białoruskiej

Poinformowała o tym w Brukseli unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

MSWiA: Projekt określi zasady realizacji budowy zabezpieczenia zewnętrznej granicy UE

Resort poinformował PAP, że celem przyjętego projektu ustawy, który teraz trafi do Sejmu, jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy, stanowiącej też granicę zewnętrzną UE. Przekazał także, że formalnym inwestorem tej budowy będzie komendant główny Straży Granicznej, który zostanie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Zostanie też powołany zespół do przygotowania i realizacji tej inwestycji.

Według “DGP” projekt specustawy, której przepisy przewidują ułatwienia przy budowie granicznej zapory, rząd zamierza przyjąć w trybie obiegowym. Zakłada ponadto, że koszt tej specjalistycznej konstrukcji wyniesie 500 mln zł. Kwotę tę rząd miał już zapewnić w tegorocznym budżecie, z możliwością jej wydawania do połowy przyszłego roku.